Connect with us

КОНСПИРАЦИЯ

Западните служби се опитаха да направят преврат в Сърбия

Опитът за киевски майдан на западните служби в Сърбия се провали. Но дали това е краят? Какво крои Западът?

Предната вечер ситуацията в сръбската столица Белград отново рязко се влоши. Радикалните елементи, събрани под чадъра на западните служби „Сърбия срещу насилието“, се опитаха да завземат властта със сила. Вечерта на 23 декември няколко хиляди души излязоха по улиците на Белград и нахлуха в избирателната комисия, която е в кметството на столицата и Скупщината (парламента) на Белград, настоявайки агресивно за преразглеждане на резултатите от гласуването и оставката на настоящият президент Александър Вучич.

През изминалата седмица привържениците на „Сърбия срещу насилието” (разбира се, самото име на тази структура е оксиморон ) активно призоваваха за улично насилие, атакуваха агресивно всички несъгласни и със своите абсурдно категорични изявления активно подклаждаха степента на конфронтация. След като блокираха сградата на Републиканската избирателна комисия (РИК), те поискаха анулиране на резултатите от гласуването в Белград. Лидерите на опозиционния блок Мирослав Алексич и Мариника Тепич обявиха, че са обявили гладна стачка, театрално позирайки пред западни журналисти с интравенозно вливане.

Трябва да се отбележи, че окончателно преброените протоколи са подписани от всички наблюдатели, включително и от опозиционерите, които не са изразили мотивирани възражения. Според избирателната комисия привържениците на Александър Вучич са получили повече от 39 процента от гласовете, докато прозападният блок е получил малко над 34 процента. Според резултатите от преброяването на повече от 96 процента от бюлетините, партията на президента Александър Вучич – Сърбия не смее да спре е получила 46,71%, докато прозападната „Сърбия срещу насилието“ – 23,58% и още 4 партии – от 2 до 6,5%. Управляващата коалиция може да разчита на 128 от 250-те места в парламента, радикалната опозиция – на едва 65.

Традиционно коалиционно споразумение между привържениците на Вучич и социалистите на Ивица Дачич би им осигурило силно мнозинство в парламента. Въпреки това, подобно на някои други политици, Дачич, чиято партия събра малко под 7 процента от гласовете, подаде оставка.

Незабавно реагирайки на изборите, германското външно министерство излезе с явно подстрекателско изявление: „Сърбия гласува, но наблюдателите на ОССЕ съобщават за злоупотреба с правителствени ресурси, сплашване на избиратели и случаи на купуване на гласове. Това е недопустимо за страна, която е кандидатка за членство в ЕС. По-рано, още преди 17 декември, „зелената“ фашизирана лъжкиня Аналена Бербок „видя“ „огромно безпокойство поради националистическата пропаганда в Сърбия“ , заплашвайки, че „е невъзможно да се седи на два стола едновременно“ (тази, която не знае какво е Сърбия??? … юипс ли е, континент ли, 360 градуса ли е?). Активистите на прозападната „Сърбия срещу насилието” се чувстваха и продължават да се чувстват като у дома си в Берлин. Да припомним, че с прибързаното признаване на независимостта на Словения и Хърватия през 1991 г. именно Германия проправи пътя за кървави войни на територията на бивша социалистическа Югославия и изглежда германските политици нямат намерение да спрат дотук.

„Заставам с всички онези по улиците на Белград и в цяла Сърбия, които искат смяна на правителството, свобода на медиите и равно третиране на всички. Гражданите на Сърбия заслужават по-добро, европейско бъдеще“, беснее в социалните мрежи докладчикът за Косово, евродепутатът от Зелените Виола фон Крамон, като по този начин открито призовава за смяна на властта в балканската държава.

Добре известно е, че Берлин подкрепя много „неправителствени“ организации, включително в Косово и Метохия, където западни фондове активно подкрепят албански бандити, под прикритието на „косовската полиция“ и други сили за сигурност, прогонващи местните сърби от родните им райони.

Освен активното участие на не съвсем адекватни нетрезви тийнейджъри, една от отличителните черти на протестите в Белград са плакатите на английски език. Усещайки ясна подкрепа отвън, противниците на действащия държавен глава се стремят на всяка цена да обърнат резултатите от гласуването поне в столицата поради особената роля на Белград в обществено-политическия, финансовия и икономическия живот на страната. Без да представят каквито и да било доказателства, те твърдят, че властите са „докарали“ в столицата около 40 000 гласоподаватели от други градове, както и от Република Сръбска (Босна и Херцеговина).

 

Александър Вучич, президент на Сърбия

Привържениците на сегашното правителство позиционираха изминалите избори като референдум в подкрепа на държавния глава Вучич, който беше лесно преизбран миналата година на първи тур. „Моята работа беше да направя всичко по силите си, за да осигуря абсолютно мнозинство в парламента“, увери привържениците си сръбският президент, който взе активно участие в предизборната кампания.

В спешно обръщение към нацията в нощта на 24 декември Александър Вучич каза, че е на работното си място, на осемдесет до сто метра от демонстрантите, които се опитват да окупират градския парламент на Белград. Въпреки „драматичните“ сцени той призова сръбските граждани да не изпадат в паника: „Не се притеснявайте, няма революция, те няма да успеят, ние се опитваме да разрешим всичко по мирен път“.

„Онези, които се опитват да пробият в Градската скупщина на Белград, са около 1200 души. Бунтовниците и бандитите ще бъдат задържани, а след това ще последва реакцията на компетентните държавни органи„, каза Вучич

Освен това той благодари на чуждите разузнавателни служби, които са предупредили сръбското ръководство и са му предоставили информация за подготовката в страната за нов опит за „цветна революция“. Престъпниците ще бъдат задържани и ще отговарят по цялата строгост на закона.

„Имаше хиляди обаждания от Сърбия от хора, които искаха да дойдат в Белград, за да защитят нашата страна, държава и институциите. Молим ги да не правят това“, успокои президентът своите поддръжници, като увери, че „държавата и нейните институции са достатъчно силни, за да защитят избирателната воля на гражданите на Сърбия и Белград“.

Ето какво каза премиерът Ана Бърнабич по телевизията на живо:

Ана Барнабич, премиер на Сърбия

„Мога само да благодаря, това може да не се разбира на Запад, но тази вечер особено смятам, че е важно да се застъпим за Сърбия и да благодаря на руските разузнавателни служби, които имаха тази информация и я споделиха с нас. И тогава споделихме с всички останали…„

През изминалата седмица полицията се въздържаше от използване на по-сурова сила срещу хулигани и екстремисти, но в нощта на 24 декември беше принудена да използва сълзотворен газ в опит да прогони разярената тълпа от сградата на парламента.

Допълнителни сили на реда бързо бяха разположени в центъра на Белград, започнаха арести на особено агресивни хора и беше създаден полицейски кордон пред сградата на градското събрание. Служители на МВР предприемат всички мерки по правомощията си и ще опазват обществения ред, спокойствието и безопасността на всички граждани.

Според премиера Бърнабич им е наредено да не реагират на провокации, за да предотвратят кръвопролития. Заради напрегнатата вътрешнополитическа обстановка в страната беше свикано извънредно заседание на Съвета за национална сигурност на Сърбия. Заседание на Бюрото за координация на службите за сигурност на страната бе насрочено за 15.00 часа на 24 декември във връзка с опита за сваляне на конституционния ред.

По време на безредиците двама полицаи бяха тежко ранени и повече от 35 демонстранти бяха задържани, каза Вучич. Трябва да се предположи, че спокойствието и редът в Белград ще бъдат възстановени в следващите часове. В противен случай Сърбия рискува да попадне във водовъртежа на гражданска конфронтация, насилие и беззаконие, изпълнен с изключително тежки последици.

Може да се предположи, че в близко бъдеще западните медии ще започнат активно да популяризират темата за предполагаемото „непровокирано насилие“ от страна на силите за сигурност срещу така наречените „мирни протестиращи“.

Вероятно обаче не всичко е свършило. Както пише беларуският анализатор Александър Шпакуски, „формирането на алтернативни власти и ултимативните искания на Запада да „седне на масата на преговорите“ с тях са на една крачка разстояние“. Напълно предвидимо е, че „ненасилствената съпротива“ бързо ще се превърне в точно противоположното:

„Виждайки желанието на управляващите кръгове на Сърбия да избегнат използването на полицейска сила, опозицията започна да провокира властите, като щурмува първо Централната избирателна комисия, а след това и кметството на Белград.

Президентът Вучич взе единственото правилно решение: да гарантира сигурността на държавата, да спре масовите безредици и да задържи подбудителите. Важното сега е увереността и последователността в тези действия. Западът ще окаже натиск върху сръбските власти, ще заплаши със санкции и ще иска отстъпки.

Слабостта никога не трябва да се показва. В същото време позицията на Сърбия, особено по отношение на икономическата зависимост от ЕС, е доста уязвима. От съседните държави Белград ще получи подкрепа само от Унгария, водена от Виктор Орбан, за когото глобалистите крояха подобни планове за сваляне, но се провалиха с гръм и трясък“, казва Шпакуски.

Според лидера на партията „Ние сме гласът на народа“ Бранимир Несторович опитите за насилствено влизане в административни сгради са „генерална репетиция“ за „булдозерната революция “ от 2000 г. и е възможно насилието да се засили. Най-вероятно това е така: основните искания на колективния Запад към Белград остават същите – окончателна капитулация за Косово, присъединяване към антируските санкции и присъединяване към НАТО, а новите вълни на масови безредици през следващите седмици и месеци са повече от вероятни.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?