Connect with us

СВЯТ

“Нож в гърба”. Западът предопредели съдбата на Молдова

На фона на дълбока икономическа криза и продължаващи протести в Молдова се сменя правителството. Разпространиха се слухове, че Европейският съюз подготвя алтернатива на президента Мая Санду и нейната партия ПАС. Какво се случва в бившата съветска република?

Властите се объркаха

Министерството на икономиката на Молдова се оглавяваше от Думитру Алайба, преди това ръководеше профилната комисия в парламента. Министерството на околната среда отиде при Родика Йорданова, бивш държавен секретар на Законодателното събрание. И двамата са поддръжници на Санду, която веднага вещае, че ще трябва да „гасят пожари“.

В началото на месеца се заговори за големи кадрови промени. А те станаха неизбежни, след като на 15 ноември в някои райони на страната имаше прекъсване на тока за няколко часа. Властите обвиниха за всичко Русия, но изведнъж се оказа, че именно Румъния е прекъснала електрозахранването през високоволтовата линия “Вулканещи-Исача”. Нежеланието на официален Кишинев да разбере причините за извънредното положение разгневи молдовците не по-малко от самия провал.

Председателят на парламента Игор Гросу каза, че преустройството в кабинета на министрите може да не се ограничи до два отдела. За уволнението на премиера Наталия Гаврилица обаче все още не се говори – това би било твърде сериозен удар по репутацията на президента, която и без това е силно уронена.

Така медиите публикуваха частна кореспонденция между Санду, нейните съветници, министъра на правосъдието Сергей Литвиненко, вицепремиера Андрей Сон и други правителствени служители. Явно са манипулирали резултатите от конкурса за шеф на антикорупционната прокуратура – така че да спечели фаворитката на МВФ Вероника Драгалин. Освен това журналисти твърдят, че ръководителят на републиката е планирал наказателни дела срещу бившия главен прокурор Александър Стояноглу и своя предшественик Игор Додон. ПАС отрича обвиненията и ги смята за резултат от руска провокация, целяща да откаже молдовския народ от европейска интеграция.

Европейски съмнения

Повече от два месеца всяка събота и неделя хиляди хора излизат на протести в центъра на Кишинев. Те са недоволни от инфлацията (която дори по официални данни достигна почти 35% през октомври), енергийната криза, невъзможността да доставят селскостопански стоки на Русия и много други неща.

Проучваният показват, че повече от 55% от молдовците смятат, че страната им се развива в грешна посока. В същото време 63% твърдят, че през последните шест месеца животът им се е влошил. Протестиращите са подкрепени от 43% от анкетираните, а 34% смятат, че митингите ще приключат с оставката на сегашната власт. Около 54% са за предсрочни избори.

По всичко личи, че нещата ще се влошават, тъй като Санду обяви, че идващата зима ще бъде особено трудна, а БВП на Молдова ще падне с осем процента до края на годината. Мнозина няма да могат да плащат сметки за комунални услуги без държавна подкрепа. В същото време властите съобщават, че запасите от газ ще стигнат за максимум два месеца. Кишинев не знае откъде и на каква цена да купува синьо гориво. През 2021 г. подписаха петгодишен договор с “Газпром”, но Молдова няма да се споразумее с руската компания за изплащането на многомилионен дълг, част от който е на Приднестровието.

В края на октомври протестиращите създадоха паралелно правителство и обещаха да изправят Санду на съд като предател на националните интереси. В отговор тя стартира процедура за ликвидация на партия “Шор”, която застана начело на противниците на режима и призова за сближаване с Москва. Конституционният съд трябва да разгледа законността на организацията. Според Санду “Шор” участва в хибридна война срещу страната. Твърди се, че по нареждане на Русия партията плаща на протестиращите, за да отклони републиката от Европейския съюз и демократичното развитие.

Появата на алтернатива

Междувременно прозападната Коалиция за единство и благосъстояние (КЕБ) придобива все по-голяма известност, следвайки “Шор” в искането правителството да бъде разпуснато. Както се посочва в изявлението на партията, по време на социално-икономическата криза кабинетът на молдовските министри е затънал в „безкрайна плеяда от конфликти“, демонстрирайки безнравственост и некомпетентност.

Прави впечатление, че представители на партията се появяват по местните телевизии с такава програма и не страдат от постоянни обиски. В тази връзка имиджът на потенциалните заместници на екипа на Санду е фиксиран. Предполага се, че КЕБ трябва да критикува президента за нерешителността, за да спечели протестиращия електорат и тези, които са разочаровани от сегашното ръководство на републиката.

Освен това, за да мобилизира електората, дясноцентристката партия “ПРО Молдова” поиска от поддръжниците си да изпратят кратки видеоклипове с изявления за оставката на правителството. Организацията е основана от бивши членове на „Демократическата партия“ на Владимир Плахотнюк. Дълго време той беше смятан за сив Кардинал на Молдова, а след това беше изгонен от страната с усилията на Санду и Додон с подкрепата на Русия и Европейския съюз.

„Блокът на комунистите и социалистите“ (създаден от двама бивши президенти – Додон и Владимир Воронин) поиска уволнението на министъра на правосъдието заради скандала с избора на Драгалин на поста антикорупционен прокурор. След това Додон беше освободен от домашен арест, където попадна заради няколко обвинения в корупция. Политикът и блокът му планират да се включат в протестите срещу правителството.

Румъния чака

Експертите смятат, че режимът на Санду е обречен – единственият въпрос е колко дълго президентът ще остане на власт. Молдовският политически анализатор Дмитрий Кисеев казва, че въпреки ниските рейтинги и протестите, управляващият елит ще може да се чувства относително сигурен до следващите парламентарни избори през 2025 г. През цялото това време Западът ще подготвя алтернатива на Санду, която вече започна да се изгражда около нови проевропейски партии.

„Западът вложи твърде много усилия в победата на сегашното ръководство на Молдова на президентските и парламентарните избори, за да го смени с екип, който все още се формира. Въпросът дори не е във финансирането, а в имиджа: представители на молдовската диаспора се събра във всички кътчета на Европейския съюз, за да гласува. Много е трудно да се повтори подобна операция, затова на 21 ноември Европейският съюз предпочете да отпусне 100 милиона евро на Кишинев за преодоляване на икономическата криза“, посочва Кисеев.

В същото време, добавя той, дори сега Санду не може да намери професионалисти, които да работят в правителството. Така новият министър на икономиката стана човек, който посвещава всички публикации в социалните мрежи в подкрепа на Украйна, а не на проблемите на собствената си страна. Столът на екоминистъра стоеше празен няколко месеца, защото никой не искаше да оглави ведомството. „Предишният ръководител подаде оставка в знак на несъгласие с решението за изсичане на горите за огрев“, обяснява Кисеев.

На свой ред политологът Игор Тулянцев смята, че екипът на Санду може да се оттегли много по-рано от 2025 г., а целта на първо място дотогава ще бъде обединяване с Румъния. „Проевропейските партии открито говорят за това – по този начин те искат да стигнат до Европейския съюз и НАТО по кратък път. Западът променя дневния ред по отношение на Молдова, по-специално той загуби интерес да запази суверенитета ѝ”, отбелязва експертът.

Въпреки това, според Тулянцев, Санду също се придържа към курса на сближаване с Букурещ. Първо тя окончателно ще фалира Молдова, а след това ще поиска от съседите си сливане по хуманни причини.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195850