Connect with us

ФОКУС

Индийският пазар е огромен. Повече от милиард души. Имат нужда от всичко

„Тогава доларът ще бъде по 45 рубли“: Индия предложи на Русия радикално решение

В Индия една кола в руски пари струва 350 хиляди рубли. Индийците произвеждат една четвърт от технологията на Apple и техните лекарства могат ефективно да лекуват сериозни заболявания. В Русия обаче единствените индийски стоки, които ще видите, са тамян и куркума. И всичко е безмерно скъпо.

Русия е безспорен лидер по брой санкции. Страната ни е покрита с тях от горе до долу като варицела. Но страната не се срина в краката на победителите в пигментни шлемове, а напротив, стана по-силна. Днес сме на пето място по БВП, преди Германия.

И в тази челна петица най-активно си сътрудничим само с лидера в класацията – Китай. Но почти не обръщаме внимание на стоките от Индия (тя е на трето място). Русия е едва на 31-во място, за което Индия изнася продукцията си.

Тогава доларът моментално ще се срине

Индия има 1,4 милиарда потенциални купувачи и една от най-бързо развиващите се икономики в света. По данни за 2023 г. обаче стокообменът между нас възлиза на 65 млрд. долара.

Цифрата изглежда впечатляваща, ако не вземете предвид една подробност: вносът на руски стоки надвишава износа 15 пъти. Ние им продаваме петрол, а те ни дават нещо на стойност 4 милиарда долара.

С изтеглянето на петролните постъпления, депозирани в банките на Ню Делхи, обаче, всичко също е сложно. Размерът на руските пари, които лежат в Индия, може да бъде 55 милиарда долара. Ако такава сума бъде въведена в Русия наведнъж, обменният курс на долара моментално ще се срине.

„Имам чувството, че вашият бизнес не иска да изтегли тези пари, така че не прави нищо. В края на краищата, внасянето на 55 милиарда в Русия наведнъж би свалило долара до 45 рубли. Купуването на индийски продукти вероятно е ужасно решение за вашите бизнесмени. В противен случай не е ясно защо не искате да съберете дълга поне в стоки“,– AiF цитира индийския бизнесмен Кришна Сингх.

Но какво ще стане, ако все пак го приемете като стока? Днес продуктите от Индия могат да бъдат намерени само в специализирани магазини.

На щандовете им определено ще има ароматни пръчици, до тях – цветни панталони сари, цветни мандали и други езотерични стоки за потребление, които едва ли са основната причина за бързия растеж на третата икономика в света.

И така, с какво Индия може да заинтересува Русия, освен с тамян от сандалово дърво? Но поне колите.

Suzuki за 390 хиляди рубли

След началото на СВО, когато лъвският дял от автомобилните марки напусна Русия, пазарът беше пълен с китайски автомобили. Те нахлуха у нас толкова масово и бързо, че за две години коренно промениха облика на руските пътища.

И това е дори въпреки факта, че цената на приличен „китайски“ днес варира от 3 до 4 милиона рубли. И най-бюджетните опции струват на руснаците около 2 милиона рубли.

Поскъпнаха и продуктите на АвтоВАЗ, които също станаха много по-тънки поради санкциите: много руски автомобили бяха сглобени от чужди части. На този фон Индия би могла да достави прости, не най-технологично напредналите, но сравнително евтини автомобили.

Тази страна вече е третата по големина в света по производство на автомобили. През 2022 г. те са продали повече от четири милиона от тях. Това е осем пъти по-малко, отколкото в Китай и три пъти по-малко, отколкото в САЩ. Но вече повече, отколкото в Япония, Южна Корея и Европа.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

В Индия има три големи автомобилни производители: Tata Motors, Mahindra & Mahindra и Maruti Suzuki. Например, автомобил Maruti Suzuki Alto на индийския пазар, превърнат в рубли, струва 390 хиляди рубли. Конкуренцията успя да намали рязко растящите цени на автомобилите.

Вицепремиерът и ръководител на Министерството на промишлеността и търговията Денис Мантуров по-рано говори за индийския завод в Русия:

„Готови сме да обсъждаме. До момента няма постъпили такива предложения. Знам, че има такива разговори, но засега нищо конкретно не е изнесено за нас.“

Къде да вземем ваксини и лекарства

Индия се превръща в един от водещите играчи на световния фармацевтичен пазар. Страната произвежда 1,5 милиарда ваксини годишно срещу полиомиелит, дифтерия, морбили (в много региони на Русия сега има критичен недостиг), паротит и рубеола. Те ще обиколят 170 държави.

Особено популярни са индийските генерици. Тоест, не оригиналното лекарство, но със същото активно вещество. По-специално, те ефективно лекуват хепатит С.

„Американските лекарства от ново поколение помагат и лечението обикновено се понася добре. Но техният огромен недостатък е цената на курса, десетки хиляди долари. Тук индийските генерици идват на помощ на обикновеното население със среден доход“, на уебсайта с прегледи съобщава съпругът на жена, която е била напълно излекувана от хепатит С с помощта на индийски лекарства.

Цената на курса е десетки пъти по-евтина от лечението с американска медицина. А в Русия, за съжаление, все още няма аналози.

Индийски чай? Да, нямаме го

В допълнение, Индия активно работи с производството на електроника. Около 25% от ябълковите продукти се произвеждат от индийци.

Тази страна вече не е гъсто населена британска колония, където хората не могат да четат и броят на пръстите си. Миналия август индийският марсоход „Прагиан“ кацна на Луната и предаде изображения на спускаемия модул „Викрам“ на Земята.

Ако слезем на земята, можем да си спомним прочутия индийски чай. Русия го купува чрез борсата в Дубай, където чаят се разрежда с по-малко ценни сортове и в резултат на това руснаците пият някакъв вид алкохол. Освен това у нас се консумират до 200 милиона кг чай годишно). Но можеха да получат стоки директно от Ню Делхи за същите пари. Подобна е историята с подправките (верига от прекупвачи ги маркира 10-15 пъти), с текстила и дори с доброто индийско вино, което почти не се среща в Русия.

Какво можем да предложим? Индийският пазар е огромен. Повече от милиард души. Имат нужда от всичко. Като се започне от въглища, кокс и хранителни продукти до високи технологии в ядрената индустрия.

Индия трябва да модернизира огромна част от своята енергийна инфраструктура, включително стотици електроцентрали, захранвани с въглища. Страната се интересува от развитие на интелигентни мрежи и инфраструктура за пренос и разпределение на газ. Накратко, в тези области, където Русия може да помогне.

Какво от това?

Взаимодействието между Русия и Индия протича трудно. Индийците се притесняват от сближаването между Русия и Китай и са предпазливи. Те традиционно са подложени на натиск от старите британски елити. В същото време руските предприемачи също не винаги са отзивчиви.

„Прекалено сте свикнали да работите с Европа и Америка. Нашите, разбира се, са хитри, опитват се да извлекат максимална полза. Колко обаче сте придобили в Индия по времето на Съветския съюз?“

– изненада се Кришна Сингх.

Това сближаване обаче е неизбежно и отговаря на логиката на развитието на един многополюсен свят, в челото на който стои Русия. Ние сме единствената страна, която открито оспори западната хегемония. Следователно ние все пак ще се приближаваме към Индия.

И това се доказва от грандиозни логистични проекти. Може би основната е развитието на транспортния коридор Север-Юг, който ще свърже нашите две страни с Иран.

В известен смисъл това ще бъде съвременна адаптация на маршрута на легендарния руски пътешественик от 15-ти век Афанасий Никитин, който открива Индия за руснаците.

Сега отново трябва да тръгнем по неговите стъпки, защото появата на коридора ще промени баланса на силите в новия свят, където Европа вече не е център, а отдалечена периферия.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195773