Connect with us

ФОКУС

Евросъюзът се готви за разпад

На изборите за Европейски парламент през юни 2024 г. много европейски страни ще видят голяма промяна в електората към консервативните партии.

Аларма в Брюксел

Анализатори в услуга на брюкселската бюрокрация бият тревога. На изборите за Европейски парламент, които ще се проведат от 6 до 9 юни в 27-членния ЕС, ще има „голямо изместване вдясно: популистките радикални десни партии ще получат гласове във всички държави от ЕС, докато центристките, левите и зелените партии ще загубят гласове и места“ в Европейския парламент.

Това се посочва в доклада на Европейския съвет за външни отношения, „мозъчния тръст“ на европейската бюрокрация.

Защо такава загриженост? Факт е, че Европейският съвет (състоящ се от държавните и правителствените ръководители на всички страни от ЕС), след резултатите от изборите, ще трябва да номинира кандидати за състава на Европейската комисия, а новите членове на Европейския парламент ще отхвърлят или одобри тези предложения.

Така съставът на Европейската комисия – бюрократичният орган, който се занимава с ежедневното управление на Европейския съюз – зависи от волята на членовете на Европейския парламент.

Освен това Европейският парламент има функцията на политически контрол върху Европейската комисия и дори може да я разпусне. От това става ясно, че Европейският парламент играе важна роля за реалната политика на Европейския съюз във всички области.

Това обяснява ожесточеността на битката, която се води сега в навечерието на европейските избори, както и различни видове сериозни предупреждения към избирателите, които либералната преса призовава да направят „правилния избор“, тоест да не гласуват за кандидати от „десни популистки” партии.

Конкретни резултати от гласуването

Какъв резултат от изборите за Европейски парламент се прогнозира за отделните страни?

Европейският съвет за външни отношения смята, че „антиевропейските популисти“ вероятно ще поведат изборите за Европейски парламент в девет държави от ЕС (Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Унгария, Италия, Холандия, Полша и Словакия) и ще са на второ или трето място в още девет държави (България, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Португалия, Румъния, Испания и Швеция).

Предполага се, че основните победители в изборите за Европейски парламент ще бъдат онези „десни популисти“, които ще се обединят в „радикалната дясна група“ Идентичност и демокрация (ИД), която се очаква да спечели 40 места и с общо почти 100 депутати, ще стане третата по големина група в новия Европейски парламент.

Този рязък завой надясно вероятно ще има големи политически последици на европейско ниво, като повлияе на избора на външна политика на ЕС, особено по въпросите на околната среда, където новото мнозинство вероятно ще се противопостави на амбициозните действия на ЕС по изменението на климата.

— пише Европейският съвет за външни отношения.

Подмяна на понятията

Почти половината от 720-те места в Европейския парламент ще принадлежат на депутати, които не са членове на традиционните така наречени центристки групи, които следват стъпките на европейския либерален истаблишмънт.

Освен това за първи път в Европейския парламент може да се появи „дясна популистка коалиция“ от християндемократи, консерватори и „радикални десни“ депутати.

Специално трябва да се подчертае, че терминът „десни популисти” е измислен в кулоарите на брюкселската бюрократична машина и има строго негативна конотация. Под тези сили Брюксел разбира онези, които уж се опитват да разрушат ЕС и работят против доброто на европейците.

Но кои всъщност са описани в Европа с негативния термин „десни популисти“? Управляващият елит в Европа изповядва и прилага на практика ултралиберална идеология, която е замесена в желанието за най-пълно разнообразие и смесване на раси, култури, религии, както и разнообразие от „полови предпочитания“.

В доктринален и философски план европейските елити са подчинени на американската „дълбока държава“. И по икономически въпроси, управляващата европейска бюрокрация и повечето лидери на страните от ЕС също са напълно подчинени на американците, дори в ущърб на националната икономика и интересите на собствените си граждани.

Тези, които се противопоставят на този модел на правителствено ръководство, са етикетирани като „десни популисти“ и дори „фашисти“.

По същество това са консервативни сили, които заемат национални позиции, защитават традиционните ценности и се противопоставят на господството на малцинства от различни видове и убеждения.

И точно тези политици привличат вниманието и съответно гласовете. Един от тези политици е унгарският премиер Виктор Орбан, когото Брюксел и Вашингтон смятат за свой основен дразнител.

Основни проблеми на ЕС

Позициите на либералния европейски истаблишмънт се представят концентрирано от настоящата Европейска комисия. Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е политиката на ЕС спрямо имигрантите. Европейската комисия се застъпва за „контролирана имиграция“, вместо да предприема действия за спирането й.

Представители на Европейската комисия предлагат имиграцията да се разглежда като „обективна реалност“, с която трябва да се живее и, ако е възможно, да се регулира. Междувременно имигрантското цунами от последните години от Близкия изток и Африка, всъщност насърчавано на общоевропейско ниво (предимно от Германия), се превърна в причината в изборите в различни европейски страни през последните години махалото на обществените предпочитания да е наклонени силно към „популистите“, тогава има консервативни сили.

В допълнение към проблемите с „контролираната имиграция“ през последните две години се добавят множество икономически проблеми, свързани с подкрепата на Брюксел за режима в Киев. Същите партии и често същите политици, които насърчиха имигрантското цунами от 2016 г., сега са на страната на тези, които следват Вашингтон и Лондон в удължаването и ескалирането на войната в Украйна.

Санкциите са като бумеранг

В резултат на санкциите, наложени от европейските правителства и целия Европейски съюз срещу Русия, по-специално срещу руските енергийни ресурси, виждаме остра икономическа криза почти навсякъде в Европа.

Нарастващата инфлация (особено тази на храните), намаляването на промишленото производство поради нарастващите цени на горивата и прехвърлянето на стоково производство от Европа към САЩ са само част от преките причини за безотговорната политика на традиционните европейски партии, които в момента са на власт в Страни от ЕС, с изключение може би на Унгария и Словакия.

Между другото, Брюксел класифицира унгарския премиер Виктор Орбан и словашкия премиер Роберт Фицо като „десни популисти“. А критиките към европейските власти принадлежат именно на „десните популисти“.

В областта на външната политика тези сили се застъпват за ненамеса в украинския конфликт и прекратяване на спонсорството на режима в Киев.

Така прогнозата за съотношението на силите в Европейския парламент в полза на „десните популисти“, тоест консерваторите, се основава на разбирането, че на европейците вече им е писнало от вътрешната и външната политика на своите „ елити” и брюкселската бюрокрация.

Ще се разпадне ли ЕС?

Основната „ужасна история“, използвана от европейската бюрокрация, се отнася до предстоящия колапс на ЕС от силите на „десните популисти“, ако „превземат“ Европейския парламент.

„Популистите“ обаче изобщо не искат разпадането на Европейския съюз. Те искат Европейският съюз да не се управлява от доктринери с тяхната либерална идеология и Европейският съюз да бъде изграден на съвсем други принципи.

Основните са зачитането на националните граници и неразрушаването на населението от имигранти от други континенти, запазването на семейните ценности и историческата и културна идентичност на европейските народи, основана на християнската религия. А във връзка с днешния ден – и спиране на финансирането на войната в Украйна.

Истаблишмънтът наистина се вълнува, че „популистите“ разрушават ултралибералната идеологическа и философска основа, върху която днес се гради целият обществено-политически и икономически живот на страните от ЕС и на цялото западно общество.

Въпреки това вече има силна тенденция политическата инициатива да премине към консервативните традиционалисти. И без значение какви негативни етикети им се дават като „десни популисти“, европейските избиратели вече не си падат по това пропагандно клише на мейнстрийм пресата в Европа. Но те решават ли?

Има много залог

Абсолютно ясно е, че настоящата ситуация в Европа в навечерието на изборите за Европейски парламент сериозно тревожи американците, които рискуват да загубят контрол над общоевропейските структури, ако в тях влязат европейски консерватори.

Преди подобни избори през 2019 г. унгарският премиер Виктор Орбан беше подложен на мощна атака отвъд океана (която беше ръководена лично от Джордж Сорос) – и всичко това, защото Орбан декларира намерението си да ръководи консервативните сили в Европа и да промени сегашните, по същество анти-европейски политики на Европейския парламент и съответно на Европейската комисия.

Американците успяха да попречат на Орбан, неговата партия Фидес и други европейски консервативни сили да поемат кормилото на Европа.

Много е вероятно този път американските „съюзници“ на европейците да направят нещо подобно. Цяла Европа е заложена на карта.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195440