Connect with us

СВЯТ

Ако в САЩ бензинът е скъповат, то е Путин виноват

Има още шест месеца до изборите в САЩ, а тенденциите на вътрешния енергиен пазар активно работят срещу настоящия президент. В социалните мрежи и медиите все по-често се появяват бележки за непосилно високи цени на автомобилните горива. В много видеоклипове американците заснемат информационни табла на местните бензиностанции, възмутени, че 95-ият бензин струва около 7,5 долара за галон или – казано по-разбираеми за нас – 181 рубли за литър (3,55 лева литъра на още по-разбираемо – бел.ред).

Фактът, че това не е пропаганда от студиото “Мосфилм”, се потвърждава от “Блумбърг”. Там пишат, че от началото на годината бензинът и особено дизелът (най-масовият вид гориво в САЩ) са поскъпнали с поне 18 на сто, а таванът на цените е замръзнал, без дори да си помислят да го връщат обратно. Авторите намират много извинения за настоящата администрация на Белия дом, но общата същност е, че Вашингтон започна да бере плодовете от своята политика – външна и вътрешна.

Мнозина бяха изненадани от доста меката политика на Съединените щати спрямо Иран през последните няколко години. Америка толкова ясно избягваше пряк конфликт с йеменските хуси, зад които Техеран открито стои, че само слепец можеше да пропусне. Венецуела напълно изчезна от страниците на американската преса и от прессъобщенията на Белия дом, въпреки че преди няколко години Каракас можеше да се конкурира с Москва за титлата на главната история на ужасите за обикновения американски човек.

Вниманието на широката общественост усърдно се насочи към други въпроси, за щастие в Украйна започна въоръжен конфликт и целият американски колос на дезинформация и пропаганда по навик се втурна да пише и снима за ужасните руснаци, заплашвайки отново истинската демокрация. Тази проста промяна на вниманието позволи на режима на Байдън да балансира между външния и вътрешния пазар на петрол и петролни продукти, поддържайки вътрешните цени на горивата на приемливи нива. Но изведнъж избухна конфликтът в ивицата Газа. И въпреки че самите Съединени щати все още демонстрираха чудеса на външнополитическа гъвкавост, избягвайки челен сблъсък с когото и да било в пълния с петрол Близък изток, играта излезе извън контрол и започна да се развива по собствен сценарий. Иран и йеменските хуси продължават да удрят всички кораби и танкери, превозващи товари в интерес на Израел, а Саудитска Арабия и други страни от ОПЕК пренебрегнаха призивите на Вашингтон да увеличат добива, за да намалят колебанията в цената на барел черно злато.

В резултат на това един барел референтен сорт “Брент” се търгува стабилно над 80 долара за барел и САЩ, които преди това източиха повече от половината от стратегическия си резерв със същата цел да задържат вътрешните цени на бензина и дизела, вече нямат влияние върху местни производители. Американските издания пишат, че в страната има парадоксална ситуация, когато в същото време търсенето на автомобилно гориво намалява, което принуждава рафинериите да повишават цените отново и отново. Това допълнително убива търсенето, а маржовете на бизнеса с производство и продажба на горива намаляват.

Нещата не вървят добре и на вътрешния фронт, в смисъл, че Байдън и Демократическата партия традиционно действат като пропагандатори на модна екологична програма. Само през последните месеци Белият дом забрани нови сондажи в морето на Северен Бофорт, рязко ограничи производството на въглеводороди в рамките на национален резерват за диви животни и законодателно заложи инвестиции в конвенционалния енергиен сектор с толкова много условия и данъци, че местните нефтеници, газовици и миньори открито казват, че по-нататъшното развитие на горивно-енергийния комплекс е под голям въпрос.

Освен чисто вътрешни проблеми има и такива от ключови геополитически опоненти.

Наскоро британският парламент изслуша доклад на Международната група на клубовете за взаимно застраховане на корабособствениците, която включва 12 застрахователни асоциации. В края на 2022 г., когато бяха въведени първите тавани на цените на руския петрол, тези организации предоставиха застраховка за 87 процента от стоките, транспортирани по море. Именно тези асоциации бяха основният инструмент за пряк шантаж на всеки корабособственик, който се осмели да транспортира руски петрол. Британските съюзници на Вашингтон бяха твърдо убедени, че тяхната диктатура няма алтернативи и сега са в състояние на лек дисонанс, тъй като до началото на май 2024 г. повече от 800 кораба, лъвският дял от които са петролни танкери, спряха да използват техните услуги. Поради това британските застрахователи понасят големи загуби под формата на пропуснати ползи. Точният им размер не се съобщава, но в самия доклад се споменава с очевидно съжаление, че застрахователните асоциации не само биха могли да избегнат финансови загуби, но и да спечелят допълнителни добри пари, като осигурят работата на корабите на “Совкомфлот”. Вместо това, по искане на Министерството на финансите на САЩ, бяха въведени вече споменатите санкции за „ценовия таван“ – и случилото се случи.

Прави впечатление реакцията на американските власти, които не могат да спрат бурния поток от информационно възмущение и да отрекат влошаващата се ситуация на вътрешния пазар на горива. Затова в битка са хвърлени батальони щатни драскачи, използващи класически техники за изопачаване на факти, но най-често използват алгоритъма на огледалото, добре познат на психолозите. Преди обикновените американци да имат време да се възмутят достатъчно от рекордните цени на автомобилното гориво, “Политико” публикува просто учебникарска пропаганда, където лесно можете да замените „Путин“ с „Байдън“, а „Русия“ със „САЩ“. И ще получите описание на настоящата реалност в самите щати.

Преценете сами.

Авторите пишат, че евтиното автомобилно гориво е основният инструмент на президента Путин, чрез който той печели симпатиите на населението. На читателя не се обяснява защо му е необходимо на Путин, който спечели изборите. Също така се съобщава по значително мрачен начин, че цените на бензина и дизела в Русия са се увеличили с 20 процента от началото на годината, десет от които са се случили само през последната седмица, което повтаря американските тенденции до стотинка. Фактът, че Русия е под рекордни санкции, внимателно се премълчава, но бензинът за населението все още струва почти четири пъти по-малко, отколкото в САЩ. Тоест, когато се сравнява нивото на доходите на населението, като се вземат предвид паритетът на покупателната способност, данъците, цената на базовата хранителна кошница и редица други ключови параметри, се оказва, че средният американец не живее много по-добре от средния руснак. Ако изобщо е по-добре.

Не се изненадвайте от прехода на наратива от тенденциите на вътрешния американски пазар на горива към информационни и психологически техники. Отдавна е ясно, че самото съществуване на Русия за колективния Запад е сериозен проблем, който те не могат да решат по никакъв начин. Те не могат да я победят на бойното поле: самите те са уплашени, а украинците бавно се изчерпват. И затова все повече ще се използват методи за нагнетяване на нашето вътрешно недоволство с оглед на растежа на протеста и още по-добре на сепаратистките настроения. Глупаво е да се отрича факта, че инфлацията в Русия е доста висока, а цените на храните и горивата растат. Тези промени са неприятни, но не са критични – поне хората в хипермаркетите и колите по пътищата не намаляват. Затова следващия път, когато четете колко зле е всичко в Русия, не забравяйте, че може просто да ви разказват реалностите на някой друг.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195778