Connect with us

СВЯТ

Трудни позиции в разговорите на Макрон и Урсула в Пекин

Най-важното което чух от Пекин преди разговорите: „ЕС да покаже стратегическа независимост…“, каза говорителят на китайското външно министерство Мао, без да да уточнява от кого!

Обаче преди да отлети Макрон говорил с американския президент, (получил „инструктаж“ по телефона от Байдън, според злите езици).

Китай предупреди Макрон: Никаква критика към Китай за Украйна в преговорите в Пекин няма да търпи!

Редакционна статия във вестник Huanqiu Shibao-орган на Централния комитет на ККП, публикувана преди пристигането на Макрон в Пекин, се отбелязва, че някои кръгове в Европа изискват „остра критика“ от Макрон и “ предупреждение на Китай за Украйна, което е „напълно неуместно“.

Споменава се, че френският президент е придружен от бизнес делегация от 60 души, сред които шефовете на Airbus, Alstom и EDF.

Урсула фон дер Лайен също пристигнала в Пекин, но по-късно от Макрон. Тя можела да участва в част от преговорите на Макрон с китайската страна, уточнява вестникът.

От трудни позиции стартират разговорите на Макрон и Урсула в Пекин,защото икономиките и на САЩ и на ЕС са предимно финансово- спекулативни,а на Китай и Русия са ресурсно-индустриално-енергийни, и това ограничава позициите на Запада и Европа и най-вече на Франция загубила африканските си колонии от „Вагнер“ и китайските финанси и икономика.

А, във Франция очакват и поредната общонационална стачка срещу пенсионната реформа.

Ето какво чух още от Пекин,непосредствено преди разговорите:“Самолетоносачът на китайските ВМС Shandong напусна Южнокитайско море за първи път и се намира на 370 километра източно от Южен Тайван, съобщи тайванският вестник Liberty Times.

Министерството на отбраната на Китайската народна република заяви: Правителството на САЩ трябва да прекрати всички официални контакти с Тайван и управляващата Демократична прогресивна партия на острова;

САЩ трябва да спрат да развиват връзки с Тайван и да омаловажат принципа на „един Китай“;

Китайската армия ще поддържа висока степен на бойна готовност за защита на националния суверенитет в Тайванския пролив“.

„Въпросът с Тайван е „първата червена линия“, която САЩ не трябва да пресичат с Китай, се намеси и китайското външно министерство.

Китай ще предприеме силни и решителни мерки за защита на националния суверенитет и териториалната цялост в отговор на погрешните действия на Съединените щати…“

Пекин вече има нарасналата си дипломатическа тежест с все по-голямото влияние в Африка, Южна и Централна Америка и върху Близкия изток, Иран, Саудитска арабия и Сирия.

Китай изглежда приема Макрон и Урсула, като парламентьори на Вашингтон.

Визитата на Макрон с фон дер Лайен в Китай е доказателство за падането на статута на Франция.

Като президент Макрон стана активен дипломат, но всичките му идеи се провалиха, пише изданието Marianne. Неуспешно посредничество в Украйна, Франция изостава след политиката на САЩ и дори Германия. И принудителното решение да отиде в Китай в двойка със скандалната Урсула е само „дъното“ на унижението.

Първи,преди Макрон и Урсула бе испанецът Санчес,чиито жалки опити да лобира за евро атлантическите и американските интереси,китайският президент Си Дзинпин отхвърли незабавно и безкомпромисно.

Според Huanqiu Shibao „успехът на френската дипломация ще зависи от това дали тя може да намери нов начин да живее в равенство, приятелство и взаимна изгода с огромния незападен свят, от който Китай е част.“

Всеки знае, че е невъзможно да се намери изход от ситуацията, когато си стратегически васал на Вашингтон, но превръщането на китайско-френските отношения в мост на сътрудничество между Китай и Европа е от полза както за двете страни, така и за целия свят, завършва вестникът на Централния комитет на Китайската комунистическа партия.

Йордан Халачев

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195894