“Преминаха към крайно насилие”. Какво се случва в Грузия?
Вече втори ден в Тбилиси не стихват масови протести, предизвикани от законопроект, който може да лиши страната от перспективата за присъединяване към ЕС. Освен американците и европейците в случая се намесиха и украинците, които призоваха грузинците за държавен преврат. Струва ли си да чакаме нов Майдан?
Закон на раздора
След поредната вълна на недоволство от страна на Европейския съюз, породена от факта, че Тбилиси все още държи в ареста бившия президент Михаил Саакашвили и не налага антируски санкции, грузинският парламент прие на първо четене законопроект за чуждестранните агенти. 76 депутати от управляващата партия „Грузинска мечта“ гласуваха „за“, 13 опозиционери гласуваха „против“, други 50 депутати се въздържаха. Според документа юридическите лица с нестопанска цел и медиите ще получат статут на агенти на чуждо влияние, ако повече от 20% от техните приходи идват от чужбина. Такива организации трябва да преминат през задължителна регистрация и ако не я направят по някаква причина, ще бъдат глобени и Министерството на правосъдието може да започне разследване.
Опозицията разкритикува законопроекта, така че неговите вносители от “Силата на народа”, формирана от бивши депутати от “Грузинска мечта”, представиха друго предложение, което според тях е копие на Закона за чуждестранните агенти на САЩ, приет през 1938 г. за борба с фашизма. В този вариант статут на чужд агент могат да получат не само медии и НПО, но и други юридически и физически лица. В същото време укривателите са изправени не само под глоба, но и лишаване от свобода за период от пет години. Така депутатите искаха да покажат, че първоначалното им предложение е съвсем безобидно.
Въпреки факта, че депутатите гласуваха за първия вариант, опозицията все пак го нарече „проруски“ и антидемократичен. Подобна позиция заеха и представители на САЩ, Европейския съюз и Украйна, които се надпреварваха да обвиняват официално Тбилиси в отдалечаване от западните ценности.
По-специално, ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел каза, че приемането на закона не съответства на пътя към ЕС, за който мнозинството от грузинския народ желае. А прессекретарят а на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс подчерта, че Вашингтон има инструментите да накаже във всяка страна по света всеки, който е отговорен за потъпкването на човешките права. Президентът на Украйна Владимир Зеленски благодари на протестиращите в Грузия, че пеят украинския химн, началникът на президентската канцелария Андрей Ермак каза, че украинците винаги ще бъдат близо до грузинците, а кметът на Киев Виталий Кличко , посъветва ръководителя на Тбилиси Каха Каладзе да вземе страната на протестиращите.
Газове и водни оръдия
Няколко хиляди протестиращи се събраха в центъра на грузинската столица веднага след като парламентът подкрепи на първо четене спорния законопроект. Протестите продължават вече два дни, като географията им се разширява. По-специално, недоволните излязоха и по улиците на Батуми.
Силите за сигурност използват водни оръдия, лютив газ и гумени куршуми. Ако на 7 март опозицията държеше в напрежение центъра на Тбилиси до около четири часа сутринта, то на 8 март полицията разчисти площада пред парламента преди полунощ. МВР на Грузия обясни суровите мерки с факта, че активистите са преминали към „изключително насилие“.
В същото време един от лидерите на протестиращите, ръководителят на партията „Стратегия Агмашенебели“ Георги Вашадзе обяви, че настояват законопроектът да бъде оттеглен и всички задържани на митинга да бъдат освободени. Поне с първата точка най-вероятно няма да има големи проблеми.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили обеща, че няма да подпише законопроекта, тъй като според нея той противоречи на ценностите на ЕС, чиято частрепубликата трябва да стане. Освен това Ираклий Кобахидзе, председател на “Грузинска мечта”, каза, че документът, приет на първо четене, е изпратен за анализ във Венецианската комисия на Съвета на Европа. Ако решат, че противоречи на разпоредбите за правата на човека, Тбилиси също няма да го подкрепи.
Рискован експеримент
През 2024 г. в Грузия трябва да се проведат поредните парламентарни и президентски избори. В тази връзка Вадим Муханов, ръководител на сектор „Кавказ“ в ИМЕМО на РАН, смята, че „Грузинска мечта“ може да е внесъл скандален законопроект нарочно, за да провери на какво е способна опозицията в предизборната година.
Всъщност през цялата 2022 г. противниците на режима твърдяха, че ръководството на страната се сближава с Русия и торпилира процеса на европейска интеграция. А в началото на 2023 г. представители на управляващия елит открито заявяват, че нямат нужда да се присъединяват към Европейския съюз, ако това е свързано с освобождаването на бившия президент Михаил Саакашвили и налагането на антируските санкции. За страна, в която в продължение на 30 години една от основните идеи беше членството в европейското семейство, това беше сериозно предизвикателство, а за опозицията, която преди почти нямаше поводи да протестира, имаше шанс отново да се заяви шумно.
„Засега протестът не се различава от това, което беше например през 2019 г., когато депутатът от Държавната дума Сергей Гаврилов седна на председателския стол на грузинския парламент и по този начин даде повод на противниците на властта да обвинят управляваща партия за предаване на страната на Русия. В същото време вече е очевидно, че президентът се противопоставя на правителството, но опозицията все още няма лидери, които да бъдат сравними по полярност с ръководството на “Грузинска мечта“, подчертава Муханов .
Междувременно и в Украйна през 2013 г. всичко започна като мирна акция на загрижени граждани и завърши с въоръжен сблъсък. До момента в Тбилиси са задържани около 100 души, много от тях са носили електрошокови пистолети, палки и камъни. Не е известно колко дълго ще продължат масовите демонстрации в Грузия, но колкото по-дълго протестиращите останат на улицата, толкова по-трудно ще бъде на управляващия режим да запази контрол над ситуацията.
Един от основните проблеми на опозицията е, че по-голямата ѝ част по някакъв начин е свързана със Саакашвили. Някои смятаха, че завръщането му в страната през 2021 г. ще даде нови сили на протестиращите, но бившият президент бързо се озова в затвора. Освен това през януари 2023 г. почина актьорът Вахтанг Кикабидзе, който дълго време беше рупор на опозиционното “Единно национално движение”. Останалите отдавна се карат помежду си, като си поделят останките от наследството на някога най-голямата партия в страната.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!