Connect with us

СВЯТ

Саудитците избягаха от САЩ към Китай и Русия

Китайският президент Си Цзинпин е на тридневно държавно посещение в Саудитска Арабия, където е приет като виден гост. Президентът на САЩ Байдън наскоро беше приет от същите саудитци като беден роднина. Въпросът обаче не е в личностите, а в това, че Рияд се отказа от политическия си съюз със САЩ в полза на партньорство с Русия и Китай.

Императорът дойде при царя. Именно тази мисъл се носи в много западни и някои арабски медии, които пишат за посещението на китайския лидер Си Цзинпин в Кралството на двете свещени джамии.

Освен това другарят Си е император не само поради консолидирането на лидерството си в КНР (комунистическите лидери понякога се наричатдинастията на червените императори). Тук говорим по-скоро за истинския императорски прием. Приветствие, което не беше получено дори като основен саудитски съюзник – САЩ.

„Президентът Байдън посети Саудитска Арабия това лято и беше посрещнат по много различен начин от Си Цзинпин сега. Тогава имаше някакви лудории, а сега – истински празник. Ако сравним антуража на сегашната среща на върха, то по ниво тя съответства на тази, която беше по време на посещението на Владимир Путин в Саудитска Арабия. И тогава, и сега ръководството на Саудитска Арабия изрично демонстрира уважението си към госта“, обяснява Елена Супонина, политолог. Защо такава разлика (а разликата е показателна) в посещенията? Преди всичко заради целите си.

Байдън дойде в Саудитска Арабия, за да се извини на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, когото американският президент се опита да „очерни” пред света за участието му в убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги. И Си Цзинпин донесе бъдещето на Саудитска Арабия. Технология (много необходима на кралството като част от неговата програма за модернизация), както и пари.

„Стокооборотът между арабските страни и Китай расте главоломно – той вече надхвърли 300 милиарда долара годишно. Ако вземем саудитско-китайската търговия, тогава вече има над 80 милиарда долара годишно. И това въпреки, че те започнаха преди около тридесет години с цифра от около половин милион “, казва Елена Супонина.

И сега, по време на посещението на другаря Си, бяха подписани повече от 30 споразумения на стойност 30 милиарда долара, което надхвърля годишния търговски оборот между Саудитска Арабия и САЩ.

В същото време китайските пари нямат политическо натоварване. Китай не поставя инвестициите си в зависимост от зачитането на правата на човека от страна на Рияд или изпълнението на други условия, които противоречат на принципа на суверенитета.

И това е основната разлика между китайския и американския подход. Поради тази основна разлика сегашното посещение на Си Цзинпин е част от движението на Саудитска Арабия – някога ключов съюзник на Съединените щати в региона – към многополюсност.

Преди това саудитците бяха напълно доволни от отношениятаси със Съединените щати, от своя моногамен или, както някои експерти казват, „католически брак“.

Това беше брак по сметка, като САЩ получиха саудитски петрол, а Саудитска Арабия получи американския военно-политически покрив, за да защити петролните си полета както от социалисти, така и от местни диктатори като Саддам Хюсеин.

Тези дни обаче отдавна са отминали. Саудитският петрол от американските пазари беше изхвърлен от американските компании. Военно-политическият покрив от Съединените щати стана изключително лошо качество. Американците започнаха да се държат с арабите твърде арогантно. А арабите са станали твърде напреднали и успешни, за да търпят тази арогантност. Особено с Байдън.

„Определена част от американския елит е разтревожен от случващото се. Тя смята, че администрацията на Байдън прави твърде много грешки по отношение на Близкия изток“, казва Елена Супонина.

Тази администрация започна, както беше отбелязано по-горе, с опит да организира дипломатически бойкот на принц Мохамед, човек с големи амбиции и претенции, и следователно много ценящ демонстрираното уважение към неговата личност. И завърши вчера с изявление на прессекретаря на Белия дом Карин Жан-Пиер, че арабските монархии не са били посредници при размяната на Виктор Бут за Бритни Грийнър.

„Единствените страни, които договориха тази сделка, бяха САЩ и Русия и нямаше посредничество. Благодарни сме на ОАЕ, както каза президентът, за улесняването на използването на тяхната територия за обмен. Благодарни сме и на други страни, включително Саудитска Арабия, които уредиха въпроса с нашите несправедливо задържани американци с руското правителство“, каза говорителката.

И въпросът тук дори не е, че арабските страни са били посредници. И фактът, че дори и да не бяха, трябваше да се каже, че бяха. В случая с Мохамед бин Салман ласкателството, което издига статуса и значението му, не е лъжа, а инвестиция в двустранните отношения, която е изпълнена с множество икономически и политически дивиденти.

Това се разбира в Москва (отчасти поради което Саудитска Арабия реши да намали производството на петрол, обезсмисляйки всички опити на САЩ да наложат петролно ембарго срещу Русия). И Пекин разбира това.

Китайският лидер по време на посещението си каза, че „Китай прави развитието на отношенията със Саудитска Арабия приоритет в своята дипломация в Близкия изток“, и също така даде да се разбере, че ще даде рамо на саудитците (и лично на престолонаследника Мохамед ) в осъществяването на неговите глобални амбиции.

Ето защо Саудитска Арабия по същество се отказва от католическия брак със Съединените щати в полза на мюсюлмански брак, при който можете да имате няколко жени. Тоест, най-просто казано, преминава се от изключителни отношения към диверсификация на външните отношения.

И колкото повече САЩ отказват да признаят този преход, толкова повече саудитците упорстват в намерението си. Колкото повече статии се появяват в американските медии, че Рияд води „предателска“ политика, толкова повече саудитските публикации излизат от рамките на дипломатическия етикет.

„Напоследък в саудитските медии имаше безпрецедентна критика към САЩ. Срещу Байдън постоянно се появяват някакви подигравки, правят се хумористични предавания по темата как той забравя или бърка нещо “, казва Елена Супонина. Естествено, в тях няма и грам критика към китайския лидер. И няма да има.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195807