Connect with us

СВЯТ

Щатите искат да колонизират петролния бизнес в света!

<<<Реакцията на Русия на „тавана“ на цените на петрола може да „взриви“ целия световен пазар>>>

Чака се думата на Русия. ОПЕК+ са съгласни с Русия.

Съединените щати, Европейският съюз и Групата на седемте, известна още като G7, най-накрая се споразумяха за „ценовия таван“ за руския петрол – от 5 декември този таван е определен на 60 долара за барел и нито цент по-висок (въпреки че има повече от достатъчно „дупки“ в този таван: и за Индия, и за Япония, и за САЩ, и дори за редица европейски страни, а за „преходния период“ с продължителност 90 дни – изобщо за всички, но както се казва, „това е друго“).

Тук беше важно да се покаже „кой е шефът на пазара“ – така те показаха как могат да правят фашизъм. Тъй като говорим за цени в долари, ясно е, че тази стъпка е предприета в интерес на САЩ и по-точно на Джо Байдън и неговия крадлив демократичен „екип“, които се надяват по този начин да колонизират глобалния (и националния) пазар за „черно злато“, който почти половин век беше в основата на глобалната „империя на долара“ (или по-скоро петродолара) и над който Белият дом губи контрол.

Това се изразява преди всичко във факта, че все повече договори за доставка на петрол се сключват не в долари, а в други валути, а това води до пресъхването на океана от „хартиен” петрол, в който продължава да се върти наистина гигантска доларова маса.. Ако тя там „загине“, цялата „екосистема“ на световните финанси и съответно световната икономика е заплашена от унищожение. Курсът на хомеопатична терапия, предписан от Белия дом от 1 април (продажба на до един милион барела „черно злато“ на ден от стратегическите резерви на САЩ), помогна малко за ограничаване на покачването на цените на енергията и общата инфлация в САЩ, но до 1 декември самите тези запаси са намалели с повече от 200 милиона барела, или повече от една трета.

При сегашни цени от порядъка на $80-85 за барел петрол това означава „дупка“ от $16-17 млрд. Изглежда дреболия, тъй като Министерството на финансите и Федералният резерв на САЩ могат да извадят много по-големи суми от своята „печатница“ почти всеки момент и да жонглират с тях, както си искат.

Но проблемът тук е, че истинският петрол, за разлика от „електронните пари“, не се прехвърля на правилното място чрез интернет чрез натискане на бутони на клавиатурата на компютъра – това е доста дълъг и трудоемък процес, който изисква както работни ръце, така и необходимото оборудване, танкери, включително всъщност самия нефт. И то не какъв да е, а от строго определени сортове. Следователно САЩ наистина се нуждаят от „средни“ сортове петрол, които сега практически не се произвеждат на тяхна територия. Само тези, които се изнасят основно от Русия.

Следователно „таванът на цените“ има за цел не толкова да „накаже“ страната ни, колкото да стимулира и открадне физическия добив на „черно злато“, предимно в този сегмент.

Изглежда, че Съединените щати и техните съюзници изхождат от това – и информацията за цял флот от петролни танкери, закупени наскоро от „неизвестни или фиктивни инвеститори“ на обща стойност почти 60 милиарда долара (за да се създаде впечатлението, че Москва стои зад това, еквивалентът се посочва и в рубли – около 1 трилион рубли) само потвърждава тази версия – че дори ако Русия откаже да продава директно петрола си на страни вносителки, които приемат „таван на цените“ (което многократно е заявено на всички нива, чак до президент Путин), тя ще бъде принудена да го продава на други потребители – например същите тези Индия или Китай – с големи отстъпки и в по-големи обеми от преди, което ще повиши предлагането и общата наситеност на пазара, тоест зе затормози ръста на цените, както това стана в резултат на «зърнената сделка».

Тук обаче много зависеше от позицията на ОПЕК+. На онлайн срещата на върха на тази организация, проведена на 4 декември, страните участнички потвърдиха, че няма да увеличават квотите за производство на петрол, които бяха намалени още през октомври (формално с 2 милиона, реално с 1,2 милиона барела на ден). И ако сега Русия наистина въведе – поне временно, за същите 90 дни или малко повече – не само забрана за директни продажби, но и ограничения върху реекспорта на своя петрол за страни, които са приели американския „таван на цените“ „, то ситуацията на световния пазар на петрол и петролни продукти може просто да „се взриви“

И тогава за Съединените щати ще бъде мното по-трудно да успеят да върнат цените на петрола към днешните, отколкото да върнат Украйна в границите от 1991 г. Какво да се прави, „на война като на война“, а сегашната фронтова линия в конфликта между Русия и „алианса на демокрациите“ минава, наред с други неща, покрай енергийната инфраструктура. И от това как ще отговори Руската федерация на западния «таван на цените», в значителна степен зависи по-нататъшното развитие на събитията в рамките на прехода към многополярен свят.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195917