Редица представители на тайванския бизнес вече планират да инвестират в производство в САЩ, каза Нанси Пелоси, председател на Камарата на представителите на САЩ, след посещението си на острова.
Стана ясно, защо Пелоси скандално отлетя за острова: Калифорния има нужда от чипове, които САЩ нямат
Конфронтацията между Пекин и Вашингтон в областта на високите технологии набира скорост
В политиката няма място за морал, има само целесъобразност и индустриален шпионаж
Америка, очевидно, е осъдила тайванския режим, и Вашингтон не вижда перспектива за местните сепаратисти. Въпреки това високотехнологичните индустрии, разположени на острова, са много важни за САЩ, включително и за американската отбранителна индустрия. Първият вариант е да се пренесат всички фабрики в САЩ и да се унищожим всичко останало. Този процес вече е започнал.
„Вашингтон се ангажира да си сътрудничи с Тайван в областта на високите технологии и очаква инвестиции от тайванските компании. Току-що беше приет Законопроектът за чипове и наука, който отваря вратата за САЩ и Тайван към по-добър икономически обмен. Редица представители на тайванския бизнес вече планират да инвестират в производство в САЩ“, каза Нанси Пелоси, председател на Камарата на представителите на САЩ, след посещението си на острова.
Преведено на руски: Вие сте пред гибел, и Пекин ще ви схруска, затова единственият вариант е да транспортирате продукцията в САЩ. Дори набързо приехме специален закон за това. Добре дошли!
„Законът за чиповете и науката“ (CHIPS and Science Act) предвижда изразходване на $280 млрд. за изграждане на фабриките за чипове, от които $52 млрд. ще бъдат дадени на производителите на чипове като субсидии. Както можете да предположите, чиновниците така ще направят едно заместване на вноса, за да не зависят от доставките от Тайван и Китай. В документа се говори за „технологичен суверенитет“ и това са много правилни думи.
Изобщо янките правят всичко както трябва. Опасността наистина е сериозна, и всеки момент армията на КНР може да възстанови реда на острова. И тогава Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) и другите местни компании ще попаднат под контрола на китайците, което Вашингтон не иска да позволи.
Първо, американците са категорично против Китай да получи най-модерните технологии и всички санкции срещу компаниите от тази страна са насочени именно към това. Освен това китайците, са заподозрени в промишлен шпионаж, и редовно биват експулсирани от САЩ, а гостите се изхвърлят от страната както при най-малкото подозрение, така и без него.
Второ, САЩ се нуждаят от процесорите, произведени от TSMC, но в САЩ няма такива заводи. А китайците, както се досещате, когато получат контрол над предприятията, всички доставки за Америка ще спрат.
Пекин наистина не хареса „Закона за чиповете и науката“, и те веднага разбраха какво става. Китайското министерство на търговията заяви, че документът „може да доведе до непредвидени промени в глобалната верига на доставките на полупроводници и да създаде бариери пред международната търговия“.
Всъщност, да, точно това е. След като всички тайвански фабрики се преместят в САЩ, те ще имат практическия монопол на пазара, защото засега островните процесори са най-напреднали. Samsung се опитват да направят нещо, но засега някак не са много успешни, а американските военни бази са разположени в Южна Корея. С други думи, корейските технологии няма да попаднат и в Китай. Нищо няма да попадне – законът го забранява.
Китайците, разбира се, също не седят със скръстени ръце, миналата година Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) започна изграждането на голям завод за производството на чипове.
В Китай има и други подобни проекти, но те едва ли ще успеят бързо да настигнат TSMC. Ще им отнеме време.
„Никой не може да контролира TSMC насила. В случай на използване на военните сили или нахлуване в завода TSMC ще спре.
Заводът може да излезе от строя, ако островът бъде атакуван от Китай“, предупреди председателят борда на TSMC Марк Лиу.
Тоест заводът ще бъде взривен, и кой би се съмнявал в това. Всъщност, основната ценност, както винаги, във всички времена, не е оборудването, а информационните технологии. Ръководството на компанията ще се качи на бизнес джет и ще вземе със себе си един пакет, където всичко необходимо ще бъде на електронен носител, на първо място това са технологичните карти за най-новите чипове. Най-важните инженери и известен брой други служители също ще бъдат изведени, а всички останали ще бъдат изоставени. Нищо лично, просто бизнес.
Конфронтацията между Китай и САЩ в областта на високите технологии набира скорост. След посещението на Пелоси при сепаратистите, китайската компания Contemporary Amperex Technology Co. (CATL), най-големият производител на батерии за електрическите превозни средства в света, спря строителството на своя завод в Северна Америка за доставките за Tesla и Ford.
Но китайците сега се защитават и всичките им действия са само отговор на американските „атаки“. Миналата седмица Комисията за ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) съобщи, че Alibaba, най-голямата платформа за търговия на едро с китайски стоки, е застрашена от делистване. Формално, заради отказа u да приеме американски одитори (шпиони). Но само това, което е формално…
Китай вече наложи своите санкции на островния анклав и от вчера са забранени доставките на редица тайвански стоки на континента, а доставките в обратната посока са намалени. И жителите на Тайван се втурнаха към банките, за да теглят пари в брой, а след това много други се втурнаха да напуснат острова. Като цяло всичко е забавно.
В тази ситуация Русия трябва да бъде като онази много мъдра маймуна от китайската притча, която седи нависоко на едно дърво и наблюдава битката между двата тигъра. По-точно в случая между дракона и орела. Всъщност, ако вземем предвид националните интереси и на двете държави, и двете правят всичко както трябва. В политиката няма място за морал, има само целесъобразност. Китай трябва да си върне острова и да получи достъп до новите технологии. Янките – да организират заместването на вноса и да предотвратят укрепването на КНР.
Ние сме до тези технологии, около които сега се води икономическа война с евентуалния им преход към „гореща“ фаза. Но въпросът за заместването на вноса или по-скоро за изграждането на новата икономика, която има същия технологичен суверенитет, е много остър. Всъщност това е въпрос на живот и смърт и нищо друго.
Затова трябва да вземем пример както от китайците, така и от американците. Не трябва да се пренебрегва дори индустриалният шпионаж – „Всичко за фронта, всичко за Победата“.
(Павел Павлов)
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!