Connect with us

СВЯТ

Обстановката се нажежава: Талибаните и Таджикистан в напрегнати отношения

Британският вестник “Файненшъл Таймс” публикува разследване, в което Таджикистан беше обвинен в активна помощ за афганистанската съпротива. Изданието твърди, че Душанбе предоставя защита на Ахмад Масуд (синът на загиналия лидер на “Северния Съюз” Ахмад Шах Масуд), който днес е лидер на Националния фронт за съпротива на Афганистан. Също така уж убежище е предоставено на Амрула Салех, бившия вицепрезидент в правителството на Ашраф Гани и Абдула Латиф Педрам, лидер на партия “Национален конгрес на Афганистан. Но веднага няколко източници в Таджикистан и Афганистан отрекоха тази информация.

Съседите на Афганистан в Централна Азия се опасяват, че завземането на властта от радикалните талибани може да провокира ръст на радикалните настроения в региона, да изострят проблема с незаконната търговия с наркотици, а също така да увеличат бежанските потоци. “Цялата тежест на негативните последици от оттеглянето на международната коалиция лежи на плещите на съседните страни”, заяви президентът на Таджикистан Емомали Рахмон. “Ако оставим ситуацията без внимание, съществува риск от повтаряне на трагедията от 2001 година”, допълни той, имайки предвид терористичните актове от 11 септември, ускорили намесата на САЩ в Афганистан. Известно е, че няколкостотин хиляди таджики (втората по големина етническа група в Афганистан) искат убежище в съседен Афганистан по време на гражданската война от 1992-1907 година в постсъветската република. В знак на тесните връзки на Таджикистан с лидерите на афганистанската съпротива Рахмон посмъртно награди бащата на Ахмад Масуд с най-висша награда за подкрепата по време на гражданската война в Таджикистан. Рахмон подкрепя опозиционния “Северен алианс”, оглавяван от Ахмад Шах Масуд по време на управлението на талибаните през 90-те години. Президентът Рахмон нарече потъпкването на съпротивата в Панджир пример за “трагично нарушаване на човешките права”. Според него членовете на Алианса са лишени от достъп до продоволствие и вещи от първа необходимост. Дори емисарите на ООН и Червения кръст нямат достъп до района, където сега е разположен гарнизон на талибаните.

“Разчитаме на обявяването на официална съпротива срещу талибаните в течение на месец”, заяви Педрам, за чиято награда талибаните се обявили награда в размер на 200 хиляди долара. Педрам и съпругата му Фереща Хазрати, братовчедка на покойния Ахмад Шах Масуд, оглавяват съвета за съпротива. Предвид нежеланието на талибаните да водят преговори за федерално правителство, Педрам не вижда друг избор, освен да воюва. “Или приемаме ислямистката държава, или се съпротивляваме. За нас няма нищо по-важно от свободата. Не можем да си позволим да живеем в условията, съществуващи при ислямистката държава”, заяви той. Според него подкрепата към съпротивата ще расте, а докато се финансира от състоятелните афганистанци, той се надява да получава повече подкрепа от страна на Русия, традиционният гарант на сигурността в Централна Азия. Междувременно мнозина експерти смятат, че съпротивата няма да получи подкрепа от Москва. Най-вероятно за бъдещ Афганистан ще е сценарият, при който талибаните ще играят ключова роля, а силите на съпротивата повече няма да могат да се върнат на власт дори в определени провинции – във всеки случай в най-близка перспектива. Мохамад Захир Акбар, посланик на Афганистан в Таджикистан от бившото правителство заяви: “Ние не искаме да ни подкрепят няколко страни, искаме да ни поддържа международната общност. Затова и говорим за международния тероризъм, който заплашва целия свят”.

Междувременно напрежението между новото правителство на Афганистан и Таджикистан не демонстрира никакви признаци на отслабване. Освен това талибаните започнаха открито да заплашват властите в Душанбе. Ситуацията на границата между двете страни става все по-напрегната: президентът на Таджикистан Емомали Рахмон организира военен парад на границата с Афганистан в Горно-Бадахшанска автономна област, докато талибаните прехвърлиха в пограничната провинция Тахар контингент “за сдържане на възможни заплахи”. И двете страни изглежда са повече притеснени от пропагандното въздействие на тези мерки, но те могат да доведат до реален конфликт. В интервю за катарския телевизионен канал “Ал Джазира” от 28 септември заместник-ръководителя на временното правителство на Афганистан Абдул Салам Ханафи призова Таджикистан да не се меси във вътрешните дела на страната. „Искаме да поддържаме добри отношения с тях, но никой няма полза от намесата на съсед. Ще отговорим на всяко действие със съотетната реакция “, каза Ханафи. Президентът на Таджикистан отхвърли обвинението за намеса, като заяви, че решаването на политически въпроси и проблеми в сферата на сигурността на страната е възможно само при волята на нейните граждани, включително тези, принадлежащи към различни етнически групи. Руският експерт по Централна Азия Аркадий Дубнов смята, че разполагането на талибанските сили на границата е от полза за Рахмон, който сега може да покаже колко реални са заплахите срещу Таджикистан. Играта на заплахи и обвинения, според Дубнов, е елемент на пропаганда и всъщност талибаните няма да посмеят да преминат границата. Независимо от това, конфликтът между талибаните и Душанбе може да ескалира поради необмислените действия на двете страни, както и екстремистки организации, действащи в региона, като “Джамат Ансаррула”, който наскоро, според таджикските специални служби, е засилил подривна дейност в Горен Бадахшан в Таджикистан. „Джамат Ансаррула“ е терористична организация, която включва местни жители на Таджикистан и през всичките тези години се бори на страната на талибаните. Групировката, създадена с цел да свали законното правителство в Душанбе, всъщност осигури победата на талибаните в Бадахшан (провинция в североизточен Афганистан) и днес контролира големи територии .



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195808