Двама висши офицери от Генералния щаб на руската армия, генерал-майор Андрей Стерлин и полковник Александър Хряпин, заявиха пред руския военен вестник, че няма начин техните военни да определят дали входящата балистична ракета всъщност е снабдена с ядрена или конвенционална бойна глава.
В резултат на това беше взето решение всички входящи ракети да се разглеждат като ядрени и да се считат за начало на ядрен удар.
„Всяка атакуваща ракета ще се възприема като носител на ядрена бойна глава“, се казва в статията на „Красная звезда“.
„Информацията за изстрелването на ракетата автоматично ще бъде предадена на руското военно-политическо ръководство, което ще определи обхвата на ответните действия от страна на ядрените сили в зависимост от развиващата се ситуация“, казаха те.
Както Асошиейтед прес съобщи, този ред на мисли отразява само дългогодишната вяра на Русия, че Вашингтон може да разработи оръжия, които биха могли да позволят на Запада да има способността да унищожи ключови руски военни активи и държавни съоръжения, без всъщност да прибягва до атомни оръжия.
През юни Русия публикува своята политика за ядрено възпиране, която предвижда използването на атомни оръжия в отговор на такава атака – дори конвенционална – която може да удари критична правителствена и военна инфраструктура.
По този начин Русия ще реагира на всяка атака, която „заплашва самото съществуване на държавата“. Зловещо, това би могло да включва и случай, когато Русия получава „надеждна информация“ за изстрелването на балистични ракети, насочени към нейна територия или на нейните съюзници.
Русия може да има причина за притеснение.
Всъщност Съединените щати са разработили нови оръжия като балистична ракета със среден обсег и конвенционална система за хиперзвуково оръжие „Промт Глобъл Страйк“.
Съдениените щати са разработили оръжията, след като твърдят, че Русия е нарушила ключов договор за контрол на ядрените сили.
Въпреки това, използването на такива оръжия срещу руски територии – дори с конвенционални бойни глави – може да ескалира до истински сценарий на Страшния съд.
Това постави миналите „близки разговори“ в съвсем нова светлина.
Това може да включва инцидентът от януари 1995 г., при който тогавашният руски президент Борис Елцин стана първият световен лидер, който действително активира „ядрено куфарче“.
Става въпрос за куфара, в който се съдържат инструкции за започване на ядрен удар. Това се случи, когато ракета беше изстреляна край бреговете на Норвегия. В продължение на няколко напрегнати минути Елцин обсъди въпроса с най-добрите си съветници, за да обмисли дали да не предприеме контратачка.
Въпросът сега е дали президентът Владимир Путин ще запази спокойствие и ще продължи да действа в подобна неизвестна ситуация, или ако може да възприеме погрешно изстреляна ракета като истинска ясна и настояща опасност и да отговори с ядрен контраудар.
В статията от „Красная звезда“ се предполага, че:
„Спецификата на ответните действия, като например къде, кога и колко, ще се определя от руското военно-политическо ръководство в зависимост от ситуацията“.
По някаква причина, това не вдъхва много доверие, като се има предвид залозите, които са на лице.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!