На Запад се появяват самохвални материали за възможностите на САЩ за водене на подводна война
„USS Джими Картър (SSN-23): това ли е подводницата, която взриви тръбопроводите на Северен поток?“ – под такова предизвикателно заглавие гръцкият портал Pronews публикува статия за американската диверсия срещу руските тръбопроводи в Балтийско море.
„От една страна, Съединените щати окончателно лишиха Европа от възможността за каквото и да е помирение с Русия, от друга страна, ето как американските LNG компании ще се възползват от окончателното унищожаване на енергийния мост с руските енергийни полета … Байдън използва подводница със специални възможности за подслушване на дълбоководни кабели и за диверсии”.
Американските подводници от клас Seawolf , всяка на стойност 2 милиарда долара, са положени в корабостроителниците на General Dynamics по време на Студената война. В края на 90-те и началото на 2000-те General Dynamics модифицира един от тях за нуждите на подводната война. „Джими Картър“ (Jiimmy Carter, SSN-23) може да транспортира 50 командоси или бойни плувци заедно с нужното им оборудване.
Консултантът на американския Конгрес по военноморските оръжия Норман Полмар вярва , че основната задача на „Джими Картър“ е да подслушва подводните комуникационни системи с помощта на подводна камера. Камерата ви позволява да държите кабела за подслушване на разстояние от двигателите на ядрената подводница и да четете информация от него с помощта на специално дистанционно устройство (според Уейн Сидал, специалист от компанията Corning Fiber , това устройство е създадено от АНС на САЩ специално за слушане на руските комуникационни системи).
SSN-23 е видян в Атлантическия океан, Тихия океан, в арктическите води. През ноември 2010 г. тази подводница извърши разузнавателна мисия край бреговете на Северна Корея.
Подводницата е с около 33 метра по-дълга от другите плавателни съдове в този клас, което е възможно благодарение на добавянето на многоцелева платформа, от която се изстрелват подводни превозни средства (мини-лодки SEAL или ROV). Плавателният съд е с водоизместимост 12 139 тона, дължина 138 метра и екипаж от 141 души, развиващи максимална скорост на гмуркане 40 възела. Мнозина твърдят, че именно този кораб, след като пусна своите мини-подводници, нанесе съкрушителния удар по подводните тръбопроводи в Балтийско море.
Американските подводници многократно са изпълнявали шпионски мисии срещу СССР. Така в началото на 70-те години американците откриват съществуването на подводен кабел в Охотско море, свързващ две големи съветски военноморски бази: базата в Петропавловск на Камчатка и щаба на Тихоокеанския флот във Владивосток.
През октомври 1971 г. подводницата на ВМС на САЩ USS Halibut (SSGN-587) навлезе в Охотско море, нейните водолази откриха подводния кабел и инсталираха 20-футово (6,1 м) устройство върху него, което можеше да прихваща данни, без да прониква в него.
Съветските моряци бяха толкова уверени в сигурността на своите подводни комуникации, че преговаряха без криптографски протокол, в резултат на което американците получиха информация от тези прихващания за Тихоокеанския флот и движенията на съветските атомни подводници. Впоследствие мащабът на подводната война е разширен. Подводниците USS Parche (SSN-683), USS Richard B. Russell (SSN-687) и USS Seawolf (SSN-575) са използвани за шпионски мисии .
Това обаче отдавна не е новина. Дори Едуард Сноудън през 2013 г. съобщи, че NSA на САЩ и GCHQ на Обединеното кралство могат да събират огромно количество интернет данни от капани, тайно поставени на оптични кабели по целия свят. Сега бойните плувци на противника удариха най-дългите подводни газопроводи в света.Според оператора на газопровода „Северен поток“ „все още не е възможно да се оцени времевата рамка за възстановяване на ефективността на газотранспортната инфраструктура “.
Някои смятат , че детективът с подкопаването на газопроводи няма да свърши дотук и ще продължи.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!