Търсенето на покривни фотоволтаични системи продължава да расте, гонено „по петите“ от това на батериите за домашна употреба. Наскоро германската асоциация на потребителите Verbraucherzentrale NRW се обърна към купувачите в опит да изясни някои детайли, за да намали погрешните очаквания относно фотоволтаичните инсталации, които биха могли да разочароват потребителите.
„Важно е да сте наясно с личните цели при използването на фотоволтаици и след това да съберете повече информация. По този начин разочарованията могат да бъдат избегнати и слънчевата енергия може да се използва наистина ефективно“, каза Зьорен Деманд, анализатор по темите на енергийния преход в потребителската асоциация.
Самодостатъчност? Едва ли
Първото погрешно схващане е убеждението на хората, че могат да станат енергийно самодостатъчни с фотоволтаични системи и системи за съхранение. Това не е вярно, тъй като фотоволтаичните системи и решенията за домашно съхранение могат да покрият само определена част от годишното потребление на електроенергия в домакинствата.
Степента на самодостатъчност, която може да бъде постигната, е между 25% и 90%, в зависимост от нивото на консумация на енергия и дали е инсталирано решение за съхранение. Особено през зимните месеци количеството слънчева енергия, което може да бъде генерирано, далеч не е достатъчно за задоволяване на нуждите на обитателите на дома. Затова става нужно закупуване на електроенергия от мрежата.
Пълна енергийна самодостатъчност може да се постигне само с допълнително сезонно съхранение, като например водород. „Това обаче е технически сложно и едва ли има икономически смисъл за жилищна единица“, каза Деманд.
Солари+батерии
Друго погрешно схващане е свързано с убеждението, че фотоволтаичната система си струва само в комбинация с батерия. Някои собственици на жилища изглежда вярват, че подаването на слънчева енергия към мрежата не е финансово привлекателна опция.
„Фотоволтаичната система си струва финансово, дори и без съхранение“, коментира Деманд. „Ако инсталирането на батерия в допълнение към фотоволтаичната система е осъществимо, това решение зависи от редица фактори – главно от потребителския профил на дома и разходите за електроенергия“.
Ориентация
Verbraucherzentrale NRW също опровергава идеята, че покривите с южно изложение винаги са по-добри за монтажа на фотоволтаични системи от покривите с изложение изток-запад. Не става въпрос само за генериране на възможно най-много слънчева енергия, а за генериране на електричество, когато е необходимо.
Годишният добив на фотоволтаична система на покрив изток-запад възлиза на около 80% в сравнение с покрив с южно изложение. Въпреки това, добивът от слънчеви системи на покриви с ориентация изток-запад може да се разпредели в течение на целия ден, тъй като PV системите се радват на значително количество слънце сутрин и вечер.
Плъг-ин панели
Много хора, които нямат покриви с условия за фотоволтаични инсталации, обмислят инвестиции в „плъг-ин“ соларни устройства. Те могат да бъдат прикрепени към балкони или поставени в градини. Въпреки това потребителите не бива да се надяват, че могат да захранват с тях домакински уреди като кафе-машини – това са погрешни очаквания и хората могат да останат разочаровани.
„Тези панели са особено подходящи за покриване на базовото натоварване в домакинството“, обясни Деманд. „Електричеството се използва директно – например за телефон, интернет рутер или радиочасовник“.
Уредите, които изискват много мощност за кратко време – каквато е кафе-машината – не биха могли да се захранят от „плъг-ин“ модули, в такива случаи домакинството следва да прибегне до електричество от мрежата.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!