Connect with us

СКАНДАЛ

Bild: Германската индустрия бягат от Шолц в чужбина

Един от всеки трима германски производители обмисля да премести бизнеса си в други страни на фона на икономически проблеми, двойно повече от регистрираните през 2022 г., съобщи Зигфрид Русвурм, ръководител на Федерацията на германските индустрии (BDI), цитиран от Bild.

Сред последните фирми, които планират да се преместят, е производителят на домакински уреди Miele, който планира да съкрати 2000 работни места в Германия и да премести 700 позиции в завода си в Полша. Производителят на отоплителни тела Viessmann вече е преместил 3000 работни места в Полша.

Volkswagen заяви миналата година, че ще построи нова фабрика за батерии в САЩ, а BASF обяви плановете си да инвестира 10 милиарда евро в завод за нефтохимикали в Китай на фона на съкращенията на работни места в централата си в Германия.

Френският производител на стоманени тръби Vallourec спря производството си в Германия през септември миналата година, докато производителят на гуми Michelin и американският му конкурент Goodyear заявиха, че също ще затворят германските си заводи до края на 2025 г.

Русвурм заяви, че все по-голям брой компании съобщават, че „търпението им към Германия е към края си“. Според него забавянето на икономическия растеж и високите темпове на инфлация, особено по отношение на енергетиката, са довели до по-малко инвестиции, а в Берлин липсва стратегия за обръщане на ситуацията. Това от своя страна води до постепенен спад в производството, каза той. И докато съществуващите производствени линии могат да продължат да работят за известно време, „нови вече не се започват в Германия“.

Много компании посочват високите цени на енергията, които скочиха, след като Германия загуби достъп до руски природен газ през 2022 г., като една от основните причини за техните проблеми. Това се изостри от решението на Берлин да се откаже от ядрената енергия и въглищата и да премине към възобновяеми енергийни източници, което според Русвурм поставя производителите, работещи в Германия, в значително по-неблагоприятно положение в сравнение с други индустриализирани държави.

Днес никой не може да каже със сигурност как ще изглеждат енергийните ни доставки след седем години и затова никой не може да каже колко високи ще бъдат цените на енергията в Германия тогава. За компаниите, които трябва да вземат инвестиционни решения, това е абсолютно токсично“, каза той в интервю за Financial Times по-рано тази седмица. Според него правителството прави грешки по отношение на енергийната си политика с амбициозната си програма за климата, която има за цел да постигне въглеродна неутралност до 2045 г. и да прехвърли 80% от производството на енергия към вятърна и слънчева енергия до 2030 г.

„Компаниите казват, че им е все по-трудно да правят каквото и да е дългосрочно планиране. Те имат големи съмнения относно продължаването на инвестициите в Германия при тези условия. На други места условията са по-добри. И те отиват в чужбина“, каза Русвурм.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195877