Connect with us

СКАНДАЛ

“Платете ни за руския газ”

  • България въведе високо мито за транзита на руски газ за Сърбия и Унгария
  • “Платете ни за руския газ”: България реши да се подиграе със съседите

Енергийната криза има отрицателно въздействие върху ангажимента към принципите на европейската солидарност. Ситуацията стана особено напрегната в Източна Европа, където зависимостта от руския газ традиционно е висока. България, загубила директни доставки поради отказа си да плаща в рубли, реши да дразни съседите си и в същото време да спечели допълнителни пари: въведе мито върху транзита на гориво за Унгария и Сърбия. Белград и Будапеща са на загуба.

Да се спечелят малко допълнителни пари

От 13 октомври е в сила акциз от 20 лева за мегаватчас транзит.

Това е една пета от текущата базова цена на газа TTF (50 евро). Обикновено всичко е ограничено до няколко процента.

И Сърбия, и Унгария получават руски енергийни ресурси по “Балкански поток” (българската част от газопровода “Турски поток”), както и Северна Македония и Австрия. България очаква транзитните такси да генерират допълнителни 1,2 млрд. евро. Това е много.

Решението на София не на последно място е продиктувано от бюджетния дефицит: към края на септември – 428 млн. долара, посочва независимият индустриален експерт Леонид Хазанов.

Наказаха своите

Съседите са шокирани. Унгарският външен министър Петер Сиярто и сръбският вицепремиер и министър на финансите Синиша Мали заявиха, че това е „враждебна стъпка, която ще застраши енергийните доставки на двете страни“ и противоречи на принципите на европейската енергийна солидарност. Както уточни сръбският президент Александър Вучич, в резултат на това цената на газа ще се увеличи със 100 евро за хиляда кубически метра.

Според шефа на “Сърбиягаз” Душан Баятович България се стреми да накаже Москва за Украйна. Но, подчерта той, страдат Сърбия, Унгария и някои потребители в Австрия и Словения (за тях горивата ще скочат с 30 на сто).

„Играят се някакви игри, вероятно от САЩ и Европейската комисия, но не разбирам защо срещу европейските страни. Ако „Газпром“ не се съгласи, те ще кажат, че акцизът не е платен и ще спрат. Това ще бъде ужасна ситуация за цяла Югоизточна Европа“, подчертава Баятович.

Сърбите биха могли да разберат българите, ако сами си купуваха газ, но става дума само за транзит, отбелязва Александър Тимофеев, доцент от катедра „Информатика“ на Руския икономически университет „Плеханов“.

Останала без газ

България реално не получава руски газ от април насам. “Газпром” спря доставките за “Булгаргаз” и полската ПГНИГ, защото отказаха да плащат в рубли. До август българите се опомниха – газът им струва много повече – и започнаха да молят „Газпром“ да промени решението си. В същото време транзитът беше запазен.

„Ние все още купуваме руски газ – само чрез посредници и плащаме 30 процента отгоре. И ако говорим за намаляване на финансирането на боевете в Украйна, Германия първо трябва да откаже доставките“, оплака се и.д. министър на енергетиката на временното правителство на България Росен Христов.

Нито за себе си, нито хората

Наблюдатели смятат, че действията на България ясно демонстрират политически мотиви и желание да дразни съседите си.

„Отношенията с тях са обтегнати след Втората световна война. Освен това по-рано беше направено изключение за Сърбия и Унгария от антируските санкции и сега конкуренцията на газовия пазар ще се засили. Проблемът е, че България не внася практически нищо от Сърбия, а износът не надвишава три процента“, казва Александър Тимофеев.

Всъщност България е на ръба на икономическа война със Сърбия и Унгария, допълва Хазанов. А Белград и Будапеща има какво да отговорят. Например да блокират транзита на стоки. Регионалните логистични маршрути са по-дълги и по-скъпи.

Всичко това, смята анализаторът, показва дълбоко тектонично разцепление в Източна Европа. От една страна се ръководят от Европейския съюз, от друга страна, не искат да губят изгодни връзки с Москва.

Дори българските експерти се съмняват, че София ще спечели нещо от свръхвисоките мита. Очевидно това е само потвърждение на твърдата прозападна линия на властите.

„Това е същото като идеята за облагане на извънредните печалби на “Лукойл” в България. Звучи яко , но не знаем как да го направим“, заяви пред “Еурактив” Калоян Стайков, експерт в Института на енергийния мениджмънт в България. Факт е, че е невъзможно да се получи сертификат за произход на газ, пренасян по газопровод, тъй като това е смесица от няколко източника, обяснява специалистът.

Въпросът не е политически, а технически. Парламентът трябваше да направи проучване, преди да вземе такова решение, допълва българският експерт.

Алтернативи има и за сърби, и за унгарци. Например Белград може да увеличи покупките на ВПГ чрез терминали в Хърватия и Гърция, Будапеща – в Хърватия и Полша. Разбира се, че ще бъде по-скъпо. На България просто не й е по силите такава „икономическа война“.

Президентът Румен Радев разкритикува решението на кабинета, като предупреди, че с него съществува риск от фалит на националния газов оператор „Булгартрансгаз“. Според него би било добре „да получим отговор от управляващите на кого служат, защото това не е в държавен интерес“.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195811