Connect with us

ПОЛИТИКА

Лондон одобри сделката за „Брекзит“

Процесът „Брекзит“ навлиза във втория си етап, след като британското правителство одобри проекта за споразумение между Брюксел и Лондон за излизането на Обединеното кралство от ЕС до края на 2020 г..
Кабинетът одобри документа след тежко многочасово заседание в сряда вечерта, а вчера премиерата Тереза Мей са изправи пред парламента, за да защити договорения проектодоговор. „Можем да се оттеглим без никаква сделка, можем да рискуваме изобщо да нямаме „Брекзит“, или да подкрепим най-добрата сделка, която може да бъде договорена“, посочи Мей. Тя продължи, че „в декларацията е уговорено създаването на зони за свободна търговия за стоки, за които ще действат нулеви мита и няма да има никакви вземания или количествени ограничения, при това за всички видове стоки. Нито една друга развита икономика в света няма подобни договорености с ЕС. В същото време ще имаме свободата да сключваме нови търговски споразумения с нашите партньори по света“, посочи премиерката. Споразумението трябва да бъде одобрено от парламента в Лондон.
В ЕС оцениха високо съгласието на Лондон с проекта за договор и председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че на 25 ноември ще има среща на върха за обсъждане на документа.
В същото време Еврокомисията публикува текста на проектодоговора, който е от 585 страници. В него се казва, че Лондон може да удължи преходния период, ако не бъде намерено решение за границата с членуващата в ЕС Ирландия до 1 юли 2020 г. Докато бъдещият формат на отношенията Великобритания-ЕС не бъде определен, страните ще продължат да бъдат част от единна митническа територия, включваща и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство. Тя ще остане в митническия съюз с ЕС през целия преходен период след „Брекзит“, като в същото време запази свободния си достъп до британския пазар. Наред с това Брюксел и Лондон се договориха за взаимен достъп до пазарите си върху принципа на еквивалентността.
Документът застъпва и правата на гражданите от двете страни. Остава в сила правото на гражданите на ЕС и техните семейства да живеят и работят във Великобритания до края на преходния период, който е декември 2020 г. Тези, които успеят да вземат жителство до края на преходния период, ще могат да останат и след този период, а ако те останат да живеят още 5 години, ще могат да останат за постоянно в Обединеното кралство. Същото се отнася и за британските граждани в страните от ЕС.
В „черновата“ пише още, че ЕС и Великобритания трябва да постигнат съгласие за временно влизане в страната за „бизнес цели“ и безвизово пътуване за кратки посещения след 2020
Обявявайки, че започва вторият етап от „Брекзит“, главният преговарящ на ЕС Мишел Барние каза, че ще трябва още много време за организираното излизане на Великобритания от ЕС.
Междувременно в Лондон четирима министри, включително министърът по „Брекзит“ Доминик Рааб, подадоха оставки в знак на несъгласие със сделката с ЕС. Според тях тя ощетява страната им. През целия преходен период тя ще трябва да изпълнява задълженията на страна-членка, включително за вноските в бюджета на ЕС, и да спазва всички норми на европейския пазар. Но едновременно Лондон губи правото да участва във вземането на решения. Освен това остава нерешен главният проблем – въпросът с ирландската граница. До края на 2020 г ще продължи търсенето на решение за него. Известно, че населението на двете Ирландии е категорично против границата на ЕС и Великобритания да минава между тях, защото ще затрудни общуването им. Или общуването на един и същи народ, част от който (северноирландците) живее в друга държава.
Предстои също споразумението да бъде гласувано в Европарламента и парламентите на отделните страни членки.