Ние две години плувахме срещу течението. Беше трудно, но сме били прави. Европа се връща към ценностите си
Декларация на ПГ на „БСП за България”
Уважаеми български граждани,
Знаем, че са ви налегнали много тревоги – вдигане на цени, данъци и такси, ниски доходи, чувство за несправедливост. Това са изключително важни въпроси за живота ни. Опитваме се да ги намаляваме с предложения за развитие на производство, правила за бизнеса, прогресивно подоходно облагане, намаляване на ДДС на лекарства и хляб.
Уви, управляващите от ГЕРБ и ОП отхвърлят тези предложения. Вярвам, че ще дойде време, когато нашите предложения ще станат факт. Другият сюжет в последните месеци са непрекъснатите корупционни скандали във властта. Те показват тяхната нестабилност и разпад на коалицията.
Приковали вниманието си в тези въпроси, изпускаме един много важен, чието решаване предстои след месец – подписването на Пакта за миграция на ООН. Европа и ние, като член на ЕС, преживяхме много кризи: финансова, икономическа, социална. Европа отслабна и се раздели не толкова от тях, а най-вече от мигрантската криза.
Гордостта и ценността на Европа да се премахнат стени, да има свободно движение на хора, стоки и капитали се обезличи и започна ново вдигане на стени помежду ни. В началото г-жа Меркел покани всички да дойдат и започнаха проблемите и разделението. Уви, някои европейски и български лидери не се поучиха от грешките. В Пакта за миграция, който предстои да се подпише в началото на декември, има и някои добри решения. Но, както беше и в Истанбулската конвенция, с текстовете за домашното насилие да се прикрие идеята за неопределеност на пола, така е и тук.
Става дума за документ, който стимулира по-голяма миграция и я класифицира като добро и неизбежно явление. В него се прави основополагащ извод, че миграцията е част от човешкия опит в историята и признаваме, че тя може да бъде източник на просперитет, иновации и устойчиво развитие.
По – нататък авторите на документа предпоставят необходимостта да се насърчава миграцията, основана на свободния избор, независимо от причините, които го обуславят.Те могат да бъдат и екологични. В този документ, се казва, че на мигрантите, които нямат паспорти, им се издават и ако има един мигрант на територията на Европа, сме длъжни да приемем цялото му семейство, колкото и да е голямо то. Решението се свежда до това- нелегалната миграция да се трансформира в легална. Мигрантският пакт съединява механично съвсем различни правни статуси, този на бежанеца, който сме длъжни да защитим по всички международни правни норми и на търсещия по-добър живот мигрант по всякакви причини, включително и екологични.
Вчера, по наша покана, в централата на БСП, проведохме среща с посланика на Австрия. Австрия в момента е председател съвета на ЕС и продължи някои от приоритетите на българското председателство.
По време на тази среща разговаряхме за различните ни позиции. Австрия, която председателства Европа, на заседание на своя Министерски съвет, реши да не подписва Пакта и да го отхвърли. Същите мнения изразяват Унгария, Полша, Италия и редица други, а САЩ се оттегли от Пакта. Навсякъде в Европа тази тема се обсъжда, но както обикновено, в България- не. Всичко минава тихомълком. Някой от управляващите знае ли- с какво решение, на кой орган Борисов присъединява България към този документ?
Къде и кой взе решение България да се присъедини към това? Какви ще са последиците за страната ни, защото тук се изисква тези хора да ги присъединим към социалните и здравните си системи и да им осигурим доста сериозни права и възможности. Не говоря за бежанци от войни и легални емигранти, говоря за тези, които сме длъжни да приемем по силата на този Пакт.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!