Новоназначеният генерален директор на БНР Светослав Костов не можа да даде смислено обяснение за петчасовото „замлъкване“ на програма „Хоризонт“ в петък миналата седмица. На изслушването си пред Съвета за електронни медии (СЕМ) той многократно бе питан за причините, но не успя да отговори, въпреки че подобно безпрецедентно спиране не би трябвало да става без неговото разрешение или поне знание.
Членовете на СЕМ опитаха да стигнат до отговор чрез тактиката един и същ въпрос да се задава многократно в различна форма. И това не успя да пробие защитата на бившия спортен журналист. Костов така и не отговори на въпроса „Кой спря радиото“.
От СЕМ в крайна сметка решиха, че ще е по-лесно да изчакат резултатите от проверката на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), за да разберат какво е станало.
Вместо да каже ясно дали е взел решението, Костов започна да обяснява, че идеята била на техническия директор. И неохотно си призна , че е сложил резолюция „Да“, но решението не било негово.
Експозето на Костов беше изключително кратко, което предизвика последвалата вълна от остри въпроси от членовете на съвета. Най-критични бяха тримата, които го избраха на поста – председателят София Владимирова, Бетина Жотева и Розита Еленова.
По време на изслушването все пак стана ясно, че били спирани не предаватели, както се разбра от обясненията миналата седмица, а сигналът от БНР към предавателите. Това изясниха представители на КРС, които присъстваха на заседанието.
Костов обясни това с технически проблем с оптичен кабел. Жотева обаче подчерта, че има три начина за препращане на сигнал към Телевизионната кула в София, а оттам към предавателите. Тя попита защо не е ползван резервен вариант.
„Освен оптичния кабел, има и друг, а третият вариант е радиорелейна връзка. И трите ли не работеха“, каза тя и попита как така не е работела само програма „Хоризонт“, а програма „Христо Ботев“ е работела, при положение, че всички програми се предават по един кабел.
Костов отново отговори, че не е инженер и не може да даде по-конкретен отговор. „Чисто технически не мога да отговоря. Нормално е по технически въпроси директорът на дирекция „Техника“ да е по-запознат от мен“, каза той.
„Искахме информация, но не ни се даде, ние бяхме проактивната страна, беше обявена профилактика, сега разбирам, че не е профилкатика, а проблем с оптичния кабел“, каза Владимирова.
„Искам да ви върна в реалността“
Генералният директор обясни, че не вижда „голяма“ драма със станалото в радиото миналата седмица.
„Бих искала да ви върна в реалността. Страхувам се, че неглижирате този наш разговор. Вашето експозе беше изключително кратко и семпло. Нарушихте комуникацията със СЕМ, КРС и служителите на поверената ви обществена медия. Аз съм гласувала за вас, така както и за предходния генерален директор. Искала съм неговата оставка точно заради влошената работна среда. Ние нямаме яснота какво се случва с „Хоризонт“. Ние не трябва да се информираме от публикации. Не ви задавам въпрос, а изисквам да знам какво се е случило“, каза Розита Еленова.
На въпрос как така за 70-те дни, в които е на поста, радиото спря и се стигна до вътрешно напрежение и протести в защита на свободата на словото, Костов предпочете да отговори, че не той е организирал протеста.
Ново обяснение за свалянето на Великова
Костов разви и нова теза по въпроса защо журналистката Силвия Великова бе свалена от ефир миналата седмица и ѝ бе отнет съдебният ресор. Според сегашното му обяснение тя просто не е отишла на протеста срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор в четвъртък.
Миналата седмица вече бившият и.д. директор на „Хоризонт“ Николай Кръстев каза, че направил промяна в графика, за да може Великова да е в радиото, за да получи искане от правния отдел на радиото за писмени обяснения по вътрешна проверка. Сега Костов обясни нещо съвсем друго – решили мъж да отразява протеста срещу кандидатурата на Гешев заради опасност от физически сблъсък.
„Не съм казал, че се съмнявам в професионалните ѝ качества, не е имало цензура, не е сменена от ресора, има си директор на програмата. Когато Кръстев при встъпването си реши, че може да направи така, че програмата да звучи по-добре, веднага се появиха твърдения за цензура и уволнения, които не отговарят на истината. Никой не е казвал, че ресорът ѝ е отнет“, каза той, въпреки първоначалното си обяснение, че Великова е свалена от ефир и ѝ е взет ресорът, защото по длъжностна характеристика е старши редактор.
По думите му в БНР всички ресори имат поне по двама репортери. Изключение бил само един – съдебният. „Тази практика не е от един-два дни, кой какви интервюта дава си е негово право“, каза той. По информация на Mediapool обаче това не е така и има и други ресори с един репортер.
И малко Решетников за цвят
По време на изслушването Жотева реши да разкритикува Костов заради решението след „шпионския скандал“ БНР да вземе и излъчи интервю с руския генерал Леонид Решетников.
Жотева попита как така след като ДАНС и прокуратурата забраниха на Решетников да влиза в страната ни, в ефира на БНР бе излъчено интервю, специално взето от кореспондента в Москва. Костов каза, че интервюто е поръчано преди напусналият началник Николай Кръстев да поеме поста. Той настоявал да се излъчи с обяснението, че така ще има плурализъм.
Нов шеф на „Хоризонт“
Междувременно се разбра, че програма „Хоризонт“ има нов и.д. директор – досегашният програмен директор на БНР Мартин Минков. Той пое поста от подалия оставка заради скандала Николай Кръстев, който изкара на шефското място само един ден.
Минков е с 40-годишен стаж предимно в БНР, дългогодишен кореспондент на радиото в Скопие, като има и управленски опит – бил е зам.-директор през 1997 г., директор на радио „Експрес“ и директор на Радио Бургас. От 2016 г. е програмен директор на БНР.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!