Connect with us

НОВИНИ

Извън фокуса: Коприненият Китай очарова арабите

Далеч от неистовството на Световната купа премина осмото министерско съвещание на Форума за сътрудничество на Китай и арабските страни (CASCF), създаден през 2004 година, в който взе участие президентът Си Цзинпин.

При условие на залогово осигуряване Китай пое задължението да инвестира в транспортната система на арабския свят, нефта и газа, финансите, цифровата икономика и изкуствения интелект (ИИ).

Помощ и пакет от кредити

Пекин ще отдели 15 млн. амер. дол. в помощ на икономическото развитие на Палестина, а също 91 млн. долара ще разпредели между Йордания, Ливан, Сирия и Йемен.

Предполага се да се създаде китайско-арабски банков консорциум с фонд в размер на 3 млрд. долара.

Пекин даже предвижда да се доведе до 8 трилиона долара вноса от арабските страни до 2025 година.

Както и се очакваше Си още веднъж потвърди своята привързаност към целия арабски свят с „Новия път на коприната“.

Всичко това показва постепенното, но уверено оттегляне от китайската пасивна политика в арабския свят, ориентирана преди изключително към енергетична и политическа ненамеса.

Това включва пълното уважаване на международните сделки. Иран, както и арабския свят се намира в Югозападна Азия. Един ден преди китайски-арабския форум премиер министърът Ли Кецян в Берлин предупреди за „непредвидените последствия“, ако ядрената сделка на Иран бъде, както това иска администрацията на Тръмп.

Четирите изисквания на САЩ към новия иракски режим.

Сега сравнете китайския подход със стратегията на САЩ в Ирак – 15 години след шока и страха.

Посланикът на САЩ в Багдад Дъглас Сълиман се срещна с всички лидери на победилите на последните избори от шиитския блок и партиите – от Хайдер ал-Абади до Амар ал-Хаким. Сълиман подаде пакет с изисквания на всички в стила „предложение, от което вие не можете да се откажете“.

Четирите изисквания на Вашингтон за да признаят следващия премиер министър на Ирак:

– 30% от всичкия нефт в Ирак трябва да се контролира от американците и САЩ трябва да правят това, което им е нужно.

– Вашингтон трябва да има пълен достъп и контрол над иракските банки.

– Всички делови отношения и търговия с Иран трябва да бъдат прекратени именно сега.

– Хашд ал-Шааби, известен с названието „Моблизационни подразделения на хората“, играещ важна роля в победоносната война против ДАЕШ (Ислямска държава) трябва веднага да бъде разпуснат.

Практически никакви политически фракции в Ирак не доверяват на САЩ – независимо дали са шиити, сунити, езиди и даже кюрдските фракции. Но проблемът е в това, че огромното мнозинство от иракските политици са въвлечени в масова корупция и значителен брой от тях счита, че им е необходима американска „защита“.

Присъствието на САЩ в Сирия е „незаконно“

Междувременно в съседна Сирия Пекин се позиционира като голям актьор във възстановяването на страната заедно с Иран и Русия. Китай разглежда Сирия като възел от Копринения път.

ЕС може да премине на същата дължина на вълната, както и Русия, която работи с Иран, Турция и Китай, които поддържат процеса от Астана.

И нататък какво? ЕС в Сирия ще копира политиката на Китай в арабския свят?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195777