Connect with us

КОМЕНТАРИ

Плоския на Станишев

У нас пропорционалният данък бе въведен преди 10 години – през 2008-а. Съветниците на тогавашния премиер Сергей Станишев воглаве с финансовия министър Пламен Орешарски го убедиха да приеме плоско облагане с цел повишаване на конкурентоспособността на икономиката и в подкрепа на фискалната сигурност. И действително – оттогава приходите от налога върху доходите не намаляват. Още тогава обаче се говореше, че това трябва да бъде временна мярка.
От доста време експерти призовават плоското облагане да бъде премахнато, заради огромната пропаст, която изкопа между доходите на бедните и богатите. БСП отдавна настоява пропорционалното облагане да бъде заменено с прогресивно. Разработи и предложи прогресивна скала. Мнозинството в НС обаче я отхвърли, неведнъж при това.
Откакто е дошъл на власт, Бойко Борисов сочи плоския данък за Светая Светих. Той често експонира налога като основно преимущество за повече чужди инвестиции – мантра, която напълно бе опровергана с чудовищния им срив. Властта и на хартия няма намерение да отстъпва от това облагане. Макар че и това не е на 100% така. Само последното предложение за допълнително облагане за най-старите коли означава натоварване с по-високи данъци на най-бедните. Сиреч скрито регресивно облагане. Поведението на Борисов и сие, за съжаление, не е изненада.
Изненада обаче се оказа мнението на бившия тъмносин премиер и сочен за ултрадесен експерт Иван Костов, който призова за ревизия на плоския данък. Според изказването му на конференция миналата седмица „Третата основна цел на данъчната система е увеличаване на общото благосъстояние чрез намаляване на неравенството, бедността и даване шанс на всеки…“
Да вярваме ли, че го е осенило просветление? Или просто е изпаднал в мимикрия, за да се добере до някоя каца с мед?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195894