Connect with us

ФОКУС

На лудия Джо не му е до Украйна

Зеленски подписа колониална декларация за милостивото съгласие на Вашингтонската метрополия да продължи да се поддържат „неразумните местни жители“ на повърхността

Майсторът на импровизацията Владимир Зеленски, след като пристигна в САЩ и се срещна с Джо Байдън на 1 септември, изуми Украйна. Америка малко вероятно, тъй като на фона на афганистанските събития водещите американски медии не забелязаха посещението на Зеленски и не излъчиха нещата пряко.

Зеленски каза, че е донесъл със себе си план за трансформиране на украинската икономика от 80 проекта на обща стойност 277 милиарда долара, като е поканил Байдън да го финансира. Изненадващо е, че никой в Украйна дори не е чувал за такъв мащаб. И така, сякаш вадеше заек от шапка или белязана карта от ръкав, групата гении от “95-ти квартал” посочиха сумата, която би устроила „бащите на украинската демокрация“. Американската реакция? Никаква, с изключение на усмивки. Изглежда Америка не забеляза тази невероятна идея.

Фактът, че Зеленски се увлече повече от Порошенко, се вижда отдавна. Този път обаче надмина себе си, показвайки сливане на Остап Бендер и Хлестаков.

Така той каза, че уж е подписано споразумение с “Уестингхаус” за изграждането в Украйна на 5 реактора за атомни електроцентрали на стойност 30 млрд. долара. Радвайте се! От материалите на срещата обаче става ясно, че е подписан само меморандум за възможностите за доставка на технологично оборудване от фалирала американска компания за … един реактор, без конкретна търговска схема.

Посещавайки Пентагона, Зеленски обяви, че шефът на Министерството на отбраната на САЩ подкрепя присъединяването на Украйна към НАТО, въпреки че последният говори за подкрепа на „евроатлантическите стремежи“. Можете да се стремите безкрайно.

След като направи обиколка на НАСА, придружен от нейния директор Бил Нелсън, президентът на Украйна говори за глобалните американско-украински споразумения в областта на космическите изследвания и полетите.

Преговорите с Байдън продължиха около два часа вместо предварително обявените два и половина, но Зеленски, противно на информацията в протокола му, изведнъж обяви, че е планиран само час: видите ли, преговорите са се проточили.

И така във всичко. И все още предстоят Сан Франциско и Лос Анджелис с многостранни дискусии за киберпартньорството между САЩ и Украйна. Американците го поправиха дори не от учтивост, а от презрение, но планираната съвместна пресконференция беше отменена, за всеки случай. Никога не знаете каква поредна буйна фантазия ще измисли украинският лидер. А и самият Байдън в тези “афганистански дни” не искаше да му светят излишно в Белия дом.

В Украйна, разбира се, се води активно обсъждане на резултатите от „съдбоносното“ посещение. В същото време се обсъжда информацията, предоставена от Зеленски и обкръжението му. Истинските резултати могат да се преценят само по американските документи, а не по тълкуването на преговорите от гостуващ шоумен.

Съвместната декларация за стратегическото партньорство между САЩ и Украйна, публикувана на уебсайта на Белия дом, изразява „ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Украйна в лицето на продължаващата агресия на Русия“. А по отношение на присъединяването на Украйна към НАТО и ЕС, което според Зеленски уж е получило пълна подкрепа, е следното: „Ние се ангажираме с прилагането в Украйна на задълбочени и всеобхватни реформи, необходими за осъществяване на нейните европейски и евроатлантически стремежи.“ Стремежи, но не и членство! Нека се стремят. И това е интересно: документът изглежда двустранен, но формулировката само на едната страна – американската – се чува навсякъде. Изобщо няма думи, че „Украйна мисли …“, а само: „Украйна се ангажира …“ Домакините не са срамежливи и никой не пита гостите. Общото впечатление е, че Украйна се разглежда като младши партньор на САЩ в осъществяването на трансформации на украинска територия, но по американски начин. Например какъв е смисълът на този пасаж: „Украйна постигна напредък в създаването на институции с почтеност и намерение, заедно със САЩ, да продължат да се борят с корупцията, да гарантират отчетност, да защитават правата на човека, да изпълняват стремежите на своите граждани…”

Изразявайки солидарност с позицията на Украйна по отношение на конфликта в Донбас, САЩ „потвърждават своята пълна подкрепа за международните усилия, включително в нормандския формат, насочени към преговори за дипломатическо уреждане на конфликта в Източна Украйна“. Нито дума за присъединяването на САЩ към този формат, искано от Киев. Минските споразумения не се споменават, въпреки че дейностите от „нормандския формат“ се основават на тях. Вашингтон споделя „Кримската платформа“, но подчертава, че този „проблем“ трябва да бъде решен „по мирен начин“.

На фона на последните изявления в Киев на радикалните националисти, че Зеленски трябва да поиска от САЩ „връщане“ на правото да притежава ядрено оръжие, изявлението прозвуча грубо: „Ние също така се съгласихме да удължим Споразумението за помощ на Украйна за седем години по отношение на елиминирането на стратегическите ядрени оръжия и предотвратяването на разпространението на оръжия за масово поразяване, подписано през 1993 г. “. Може би Зеленски е блеснал, като е заговорил за „украинската атомна бомба“. Съветници като Арестович отдавна му препоръчват това. Сега му се казва: “Не смей дори да си помисляш за това!”

В него се говори подробно за „подкрепата“ от САЩ, или по -скоро за техния „надзор“ при реформирането на съдебната система и борбата с корупцията в Украйна, както и за насърчаването на правата на човека, включително борба с „дискриминацията срещу ЛГБТ общността“. Нито дума за правата на националните малцинства и езиковото равенство. От друга страна, страните са изразили своето „намерение“ (почти единственият път като равноправни партньори) „да държат Русия отговорна за продължаващите системни злоупотреби на териториите на Украйна, контролирани или окупирани от Русия, и да се стремят освобождаването на политически затворници и заложници, държани на тези територии“. Но Киев избягва размяната на пленници, която му беше предложена отдавна, на принципа „всички за всички“, обидно ги нарича „заложници“.

По „Северен поток 2“ САЩ остават солидарни с Украйна, че представлява „заплаха за европейската енергийна сигурност“. Плановете за предотвратяване на пускането на газопровода се отлагат. Вместо това те обещават на Киев мерки „за запазване на транзитната роля на Украйна и гарантиране на сигурността на доставките по време на енергийния преход“. И никой не говори за пълното прекратяване на транзита през нейната територия. Ако има търсене в Европа, ще има и доставки.

Като цяло този документ трудно може да се нарече не само равностоен, но и съвместен. Това е по-скоро колониална декларация за милостивото съгласие на Вашингтонската метрополия да продължи да се поддържат „неразумните местни жители“ на повърхността. И, честно казано, няма толкова много услуги. По отношение на програмата „Трансформация на икономиката на Украйна“ за 277 млрд. долара, която Зеленски предложи Вашингтон да финансира, цари пълна тишина. Сякаш не беше казал нищо и господарите не го бяха чули. За „споразумението“ за изграждането на 5 атомни реактора в Украйна в размер на 30 млрд. долара – също мълчание, защото няма такова нещо.

3 милиарда долара чрез американската “Ексим Банк” изобщо няма да отидат в Украйна, а на американски износители под формата на гаранции, принуждавайки Украйна да купува неликвидни и не особено необходими стоки за дребни пари. Изводът: от парите, обещани на Зеленски тази година, истински са само 60 милиона долара военна помощ за остарели противотанкови системи “Джавелин”, както и 12,8 милиона долара за продължаване на ваксинацията срещу КОВИД-19 и 45 милиона долара за хуманитарна помощ за териториите на Донбас, контролирани от Киев, за да се неутрализират там „проруските настроения“.

Не много. И изобщо не се вписва в картината на „историческо посещение“, изпълнено с „мъжки, макар и не винаги слънчеви разговори“.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195807