Connect with us

БЪЛГАРИЯ

ЕС ни затвори реакторите, сега иска да ни спре и въглищата. Няма да стане!

„Зелената сделка“ търси да компенсира дългите години нехайство към природата с нереалистични срокове за трансформация на обществата и икономиките“, смята българският евродепутат.

„България затвори четири ядрени реактора под натиска на Брюксел. Това бе условието за присъединяването ни към Европейския съюз. Днес Европейската комисия иска от нас да затворим своите въглищни централи. Да го направим в условията на ценова криза на енергийния пазар, която едва започва. Това е искане, което няма как да изпълним, без да обречем хората на бедност, а бизнеса – на фалити.“

Това заяви българският евродепутат Иво Христов по време на пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург, в рамките на което се проведе дебат на тема „Повишаването на цените на енергията – решения на европейско равнище: ролята на енергийната ефективност и енергията от възобновяеми източници и необходимостта от справяне с енергийната бедност“. Христов е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика на ЕП (ITRE).

„Днешната криза в цените на електроенергията е резултат от идеологическия подход в икономиката. Той закрива ядрената енергетика като опасна, зачерква въглищата като замърсители, не харесва газа, защото ни прави зависими, но не предлага устойчива алтернатива“, каза още Иво Христов.

По думите му, „Зелената сделка“ търси да компенсира дългите години нехайство към природата с нереалистични срокове за трансформация на обществата и икономиките.

В изказването си българският евродепутат заяви, че твърдо подкрепя идеята за европейски набор от инструменти за овладяване на ръста на цените, без да се нарушават правилата на единния пазар.

„Като убеден привърженик на зеления преход ще кажа, че той ще се случи само ако е реалистичен, гъвкав и социален. Иначе рискува да се окаже врата към безпътицата и допинг за враговете на демокрацията“.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195860