Connect with us

БАНКЕРЪ

„Основният лихвен процент пада“. Но е почти неусетно…

Считано от 1 април 2024 г. основният лихвен процент (ОЛП) на Българската народна банка се определя на ниво от 3,79 на сто, съобщи централната банка на сайта си. Това представлява понижение с 0,01 процентен пункт спрямо равнището му за март.

Заради повишаването на лихвените проценти в еврозоната, предизвикано от рекордно високата инфлация, през септември 2022 година БНБ за първи път от 2016 г. насам обяви, че основният й лихвен процент ще има положителна стойност.

Тогава той беше повишен от 0,0 на сто до 0,49 на сто. БНБ продължи да го увеличава и през декември 2023 г. ОЛП достигна 3,8 на сто. През януари беше обявено, че основният лихвен процент ще бъде понижен до 3,79 на сто, като той остана на същото ниво и през февруари. От 1 март БНБ го вдигна отново, до 3,8 на сто

Размерът на основният лихвен процент, който влиза в сила от първо число на всеки месец, е равен на средноаритметичната стойност от нивата на индекса ЛЕОНИА Плюс (LEONIA: LEv OverNight Interest Average Plus), регистрирани през работните дни на предходния календарен месец.

От своя страна индексът ЛЕОНИА Плюс се определя на база на среднопретеглената стойност на лихвените проценти по всички сделки за предоставяне на необезпечени депозити овърнайт в български левове на междубанковия пазар в България.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195747