Connect with us

БАНКЕРЪ

Големите централни банки се отказват от долара

Американската валута се изтласква от държавните резерви поради агресивната външноикономическа политика и огромния външен дълг на САЩ. А и няма нужда от спестявания в долари с плаваща лихва. Развиващите се пазари преминават към разплащания в национални валути. Икономистите са сигурни, че финансовият свят никога повече няма да бъде същият.

Съмнения относно стабилността

В доклада „Бъдещето на паричната система“ анализаторите от изследователския институт на швейцарската банка “Кредит Сюз” посочват загубата на доверие в американската икономика. Това се улеснява от ускоряването на инфлацията, огромния бюджетен дефицит (1,3 трилиона долара) и неустойчивия външен дълг (31 трилиона, 121,5 процента от БВП). Освен това никой не харесва опитите доларът да се използва като оръжие в икономическа конфронтация.

„Макроикономическите дисбаланси се засилиха значително. Освен това геополитическото напрежение ескалира през последните години. Вероятността от широкомащабно изоставяне на щатския долар нараства“, отбелязват авторите на доклада.

Изтласкване от резервите

Ако през 70-те години на миналия век доларът представляваше 80 процента от световните резерви, то през 2022 г. той е само 58,8 процента, минимум за последните 20 години.

В условията на плаващ обменен курс използването на резерви като защитен механизъм срещу обезценяването на националната валута вече не е актуално. При последователна парична политика пазарът сам намира равновесие в оптималната точка, посочват анализаторите.

Освен това глобализацията означава, че много страни, вместо да прибягват към „предварително финансиране” с долари за справяне с кризи, могат просто да имат достъп до тях „в движение“, когато е необходимо.

„За тези, които плащат за внос във валута, различна от американската, Централната банка може да намали доларите и вместо това да придобие парите на основните търговски партньори“, обяснява докладът.

Финансови блокове

Икономистите смятат търговския съюз на Русия с Китай и Индия за ярък пример. Миналата година Москва, Пекин и след това Делхи прехвърлиха разплащанията в националната валута. Китайците и индийците плащат за руски продукти изключително в юани и рупии. Съответно, статусът на долара падна.

„Дипломатическите и военни конфликти променят международната търговия. Световните сили формират свои собствени финансови и икономически блокове. С течение на времето може да се появят нови валути, които опростяват взаимните разплащания в тези блокове“, казва анализаторът Евгений Шатов.

Нов хегемон

След като анализира всички процеси, “Кредит Сюз” идентифицира няколко сценария. Включително появата на световна валута или нов хегемон. И двата варианта обаче са малко вероятни.

Първият вариант изисква политическо единство, което определено не се вижда. И сега няма нищо друго да замени долара.

За да може, да речем, юанът изобщо да се класира за тази роля, неговият дял в международната търговия трябва да нарасне експоненциално от сегашните три процента. Сега значението му за света е изключително ограничено, той не е пълноценна конвертируема валута. Освен това обменният курс е силно зависим от действията на Народната банка на Китай.

Най-вероятният сценарий е появата на многополюсна финансова система. Това ще бъде подпомогнато от разширяването на търговията с национални валути, развитието на регионалните капиталови пазари и застрахователните механизми срещу трусове, причинени от паричната политика на САЩ. БРИКС, например, вече са създали пул от валутни резерви.

Валутни зони

В същото време, в дългосрочен план, наднационална парична единица е напълно възможна.

„Ускоряващото се разделяне на света на икономически и политически блокове по линията САЩ – Китай ще доведе и до валутна фрагментация. Това вече се е случвало в историята. Достатъчно е да си припомним ожесточената борба между САЩ и Великобритания през втората половина на XIX век. В определен момент временно ще се разпадне на две или повече зони“, предполага икономистът Алексей Фьодоров.

Вариантите, според него, могат да бъдат различни: юан и долар, юан, долар и евро или нещо друго – всичко зависи от степента на разрушителност на конфронтацията между Китай и САЩ, както и субективността на отделните региони.

„Например чуваме изявления за единната валута на Бразилия и Аржентина, в страните от ЕАИС, разчетна единица, обвързана със златото за търговията на Русия с Иран и прочее. Всичко това е за преходен период, докато не бъде разкрит победителят в битката между САЩ и Китай. Когато това се случи (не по-рано от 2035-2040 г.), светът ще получи нова резервна валута“, твърди икономистът.

Резервната валута обаче винаги е зависимост от друга държава. Следователно светът може да предпочете единна наднационална парична единица. Възможно е да бъде цифрова, издадено от централните банка на различни страни при определени условия.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195765