Историческата среща между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун се съпровождаше от забавни епизоди и доведе до важни споразумения, основното от които стана ядреното разоръжаване на КНДР в замяна на гаранции за сигурността от САЩ. От това сближаване печелят регионалните играчи, в това число и Русия, чиято печалба може да се изчислява в размер на десетки милиарди долари.
В Сингапур премина първата някога в историята среща между лидерите на САЩ и Северна Корея. Вниманието на целия свят бе приковано на преговорите между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун. Приветственото ръкостискане на лидерите продължи дълги 12 секунди. Те не само, че лично поговориха повече от половин час, но и се договориха по редица доста спорни моменти, преди всичко по въпроса за пълното ядрено разоръжаване на Корейски полуостров.
„За мен е чест. Ще имаме отлични отношения, нямам съмнение“, заяви Тръмп без да уточнява дали става дума за отношението на лично или на междудържавно равнище.
По едно време Ким заяви, че „мнозина мислеха за тази среща като за един вид фантазия от научнофантастичен филм“. Думите му бяха чути от журналистите от прес-делегацията на Тръмп.
След преговорите очи в очи в присъствието на преводачите започна двустранната среща в разширен, делегаторски състав. Тя продължи час и половина. Постигнатите договорености пре3дставляват „много важен документ“, както го характеризира американският лидер.
Според него Пхенян носи отговорността по ядреното разоръжаване на Корейския полуостров, а Тръмп „носи отговорността да предостави на КНДР гаранции за сигурността“. И двамата лидери са готови да „работят над пълното ядрено разоръжаване на Корейския полуостров“. Страните са се договорили да установят двустранни отношения в нов формат и да положат усилия за създаването на устойчив и стабилен мир на Корейския полуостров. Освен това е решено да се започне издирване на останките от американските военнослужещи загинали или безследно изчезнали по време на Корейската война от 50-те.
Ученият-кореист Константин Асмолов констатира, че истинската същност на договореността засега остава зад кадър, защото никой не е поемал върху себе си конкретни задължения. Според него ще са необходими допълнителни усилия и време, за да се постигне съгласуване на по-нататъшните действия, което като цяло трябва да окаже благоприятно влияние върху „регионалното стопляне“.
„Четирите точки на комюникето са основно обявени намерения. Но при всеки случай е важно, че страните са се разбрали и съдейки по доволния вид на Тръмп и Ким, са постигнали плодотворни договорености. Тръмп не си тръгна по средата на мероприятието, страните не строшиха масата и не започнаха да си мерят червените копчета. Това си е достатъчно важно“, заяви Асмолов.
Експертът нарече срещата на високо равнище първа стъпка към решаването на проблема за ядреното разоръжаване на Корейския полуостров. “Американската страна се е отдалечила от понятието „мат с един ход“. Едно нещо е ясно: Тръмп и Ким изглеждат доволни“, констатира той.
Що се отнася до завръщането в САЩ на останките на мъртвите военнопленници или безследно изчезнали по време на Корейската война, то на Пхенян този жест не струва почти нищо, но за „общественото мнение в Съединените щати е доста важно“.
На свой ред експертът по кореистика към Далекоизточния институт към РАНО Ким Йон-ун, посочва огромната важност на сингапурската среща за Русия. Резултатите от срещата показват, че Северна Корея остава независима държава, на която американците гарантират сигурността. „Следователно, в близост до руските граници може да изчезне най-дългият международен проблем, останал нерешен в течение на 70 години. Ще има по-малко опасност за възникване на военен конфликт“, заяви Ким.
Според него, в случай на истинско нормализиране на отношенията между САЩ и Северна Корея ще започне укрепване на връзките между Пхенян и Сеул, железопътните линии на Севера и Юга ще могат да се превърнат в единна линия и да се свържат с Тарнссибирската магистрала. Освен това няма да има никакви пречки пред проекта за изграждане на руски газопровод към Южна Корея. Руското „синьо гориво“ ще бъде с близо 40% по-евтино. „Свързаните железопътни линии, изграждането на газопровода ни обещават десетки милиарди долари печалба… Подобряването на междукорейските отношения ще доведе до разширяване на нашите тристранни контакти. Това ще позволи на Русия повече да присъства икономически в Южна и в Северна Корея“, прогнозира експертът.
По време на общуването си с пресата, Тръмп призна, че срещата е „преминала по-добре от очакваното“, страните са постигнали „голям напредък“. Той увери, че процесът на по-нататъшно развитие на двустранните отношения ще се проведе много бързо, а САЩ и КТДР ще бъдат впечатлени от постигнатите резултати. Според него отношенията между двете страни ще бъдат напълно различни от предишните.
„Тръмп обяви стремежа си колкото се може по-скоро да прекрати състоянието на война с КНДР, в което страните се намират официално и обеща да прекрати военните учения в района на Корейския полуостров, ако преговорите с КНДР отбележат напредък. За това, че това не са само думи, Тръмп даде да се разбере по-късно, когато обяви за прекратяването на 300 нови точки по санкциите по отношение на Северна Корея.
Ким също обеща на световната общност големи промени. “Светът ще види големи промени. Искам да благодаря на президента Тръмп за провеждането на срещата“, заяви той.
Между другото лидерът на КНДР бе най-малко три пъти питан дали „ще се откаже от ядреното оръжие“, на което остана безмълвен.
Само да отбележим, че по време на преговорите Тръмп и Ким бяха прекъснати за обяд. Американският президент се държеше като домакин и с жест предложи на Ким: „Сядайте, моля ви“. „Получихте превъзходен кадър, на него ще изглеждам отлично и симпатично“, заяви Тръмп на наблюдаващите от страни журналисти.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!