Според него COVID-19 e една планетарна обучителна програма за това как трябва да се живее и какво става със западния свят и света изобщо
Този коронавирус попадна в зоната на по-общата несигурност, посочи в предаването „Лице в лице“ по бТВ психиатърът д-р Николай Михайлов.
„Светът през последните десетилетия преживя няколко труса, включително и финансов. Преживя и голяма несигурност с разстройството на глобалния ред – хегемонията на САЩ е оспорвана много решително от Китай. А и самият хегемон – САЩ, са в упадък, Америка е разцепена поне на две, разделението нараства и не е ясно какъв ще е изходът“, отбеляза той.
„Проблематиката на един свят, който живее с отрицание на реалността, не може дълго да пребъдва без да изживее събития, които ще поднесат под носа му неизбежното за размишление“, обясни още психиатърът.
Според него COVID-19 e една планетарна обучителна програма за това как трябва да се живее и какво става със западния свят и света изобщо.
„Основната специфика на това, което ни връхлетя, е че ние знаем много малко за него. По тази причина реагирахме самозащитно – панически. Някои не глупави хора обявиха тази паника за съвсем естествена, предивид условията на възникване и естеството на причинителя“, отбеляза психиатърът.
По думите му липсата на тревожност не е добър атестат.
„Това е нещо квазидебилно и не много интелигентно. Декларативното безстрашие не е и вежливо“, отбеляза още д-р Николай Михайлов.
Уважението към тревогата на другите е морално качество и стил. Който напусне класната стая на тази тревога, трябва да получи неизвинени отсъствия. Добре е човек да има толерантност и да бъде солидарен, коментира психиатърът.
По думите му конспиративните теории за възникването на коронавируса са смехотворни.
Страхът се лекува със страх, тревожността за другия лекува тревожността за мен, обясни психиатърът.
Той посочи още, че във всички страни от ЕС бяха предприети солидарно едни и същи мерки срещу заразата с коронавирус.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!