Connect with us

ПОЛИТИКА

НЕ Е В КРЪВТА НА БЪЛГАРСКИЯ ВОИН ДА БЪДЕ ПРЕДАТЕЛ

РАДЕВ ОТИДЕ ДА ЦЕЛУВА РЪКА НА ПУТИН, ПОСЛЕ ГО ОБЯВИ ЗА АГРЕСОР!

ЕТО ТОЧНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ, КОЯТО ПРЕЗИДЕНТЪТ РУМЕН РАДЕВ Е ПОДПИСАЛ В БУКУРЕЩ И В КОЯТО РУСИЯ Е ОБЯВЕНА ЗА АГРЕСОР В КРИМ, СТРАНА-ЗАПЛАХА ЗА БАЛКАНИТЕ!

Ето част от изреченията в декларацията, която 9 президенти подписаха в Букурещ. Сред тях бе и нашият Румен Радев.
Декларацията предизвика острото недоволство на доста политици в България.

„Приветствайки засилената ангажираност на нашите съюзници в региона като знак на солидарност и силен ангажимент към нашата сигурност и в този контекст подчертавайки засиленото военно присъствие на Съединените щати и Канада в Европа, което потвърждава силата на трансатлантическата обвързаност… Отчитайки с голяма загриженост, че продължаващите многостранни, дестабилизиращи действия и политики на Русия извън границите на НАТО, както и на територията на Алианса, заедно с непрекъснатото натрупване на офанзивни способности както за конвенционалната, така и за хибридната война и нейното агресивно поведение, перспективата за цялостна Европа, свободна и на мира, фундаментално да оспори Алианса и да навреди на евроатлантическата сигурност… Изразявайки съжаление от факта, че напредъкът в разрешаването на конфликтите в нашия регион остава в застой, поради незаконното присъединяване на Крим, дестабилизирането на източната част на Украйна и продължаването на предизвикателството за териториалната цялост на Грузия и Република Молдова…“

„Увеличаването на бойната мощ и военната мобилност на Алианса“ има голямо значение за отбраната на източния фланг на НАТО, се казва във Варшавската декларация на групата, подписана от президентите на Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и трите балтийски държави – Естония, Латвия и Литва. Само Чехия изпрати на срещата парламентарен представител.

В декларацията си те споменават все още нерешения конфликт в Украйна и произтичащите от Русия заплахи. Те призовават срещата на върха на НАТО, планирана за месец юли в Брюксел, да укрепи единството на пакта и да подготви отговор на „хибридната“ заплаха, допълва „Франс прес“ като пояснява, че изразът „тактики на хибридната война“ описва това, което според Запада е позволило на Русия да анексира полуостров Крим през 2014 г., съчетавайки дезинформация, заплахи към гражданската инфраструктура и интервенция на специални сили под прикритие.

В декларацията деветимата лидери потвърждават доктрината на НАТО за Русия – съчетаваща възпиране и начало на политически диалог, добавя френската агенция.
В текста на декларацията, коята не е публикувана на сайта на президента на България, между другото се казва, че подписалите я:
„отбелязват с дълбока загриженост, че Русия продължава разнообразните, дестабилизиращи действия и политики извън границите на НАТО, както и на територията на Алианса, заедно с продължаващо трупане на атакуващ капацитет за конвенционална и хибридна война, както и с агресивното си поведение, заплашващо дългогодишната ни визия за Европа като единна, свободна и мирна, отправя фундаментално предизвикателство срещу Алианса и руши евро-атлантиеската сигурност.
Държавните глави отхвърлят факта, че напредъкът към уреждане на конфликти в съседство на нашите страни остава блокиран от незаконното и нелигитимно анексиране на Крим, дестабилизирането на Източна Украйна и продължаващото предизвикателство към териториалния интегритет на Грузия и Молдова“.
Деветте страни са единодушни, че в региона на Черно море е нужно засилване на присъствието на НАТО с „военноморски и военновъздушен компонент“, заяви полският президент Анджей Дуда на съвместна пресконференция с румънския президент Клаус Йоханис.
Йоханис подчерта, че за него евроатлантическите връзки са много по-важни от двустранните отношения. Той очаква от НАТО подкрепа по отношение на „хибридните заплахи“, както и в борбата срещу тероризма в източната и южната част на Европа.
Текстът на общата декларация е публикуван на английски език на сайта на държавния глава на Румъния. В петък пресслужбата на българското президентство в прессъобщение се ограничи да информира само за съдържанието на изказванията на Радев във Варшава, но не и че е подписал документ. Според прессъобщението българският президент е заявил, че България подкрепя усилията на НАТО за изграждане на съвременни отбранителни способности и модернизацията на Българската армия е част от този процес. Той е подчертал, че „предизвикателствата, пред които сме изправени в сферата на сигурността, надхвърлят ограничените възможностите на отделните държави за тяхното преодоляване и изискват общ отговор“. Отношенията на Алианса с Русия трябва да бъдат водени от реализъм и прагматизъм, е казал Радев и е призовал да се оценяват променените условия, да се търсят възможности за намаляване на напрежението и нормализиране на отношенията, като се избягва агресивният тон.



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195790