Connect with us

СВЯТ

Миналата седмица руският президент направи изненадваща обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия. Защо?

Какво се крие зад внезапното пътуване на Путин до Близкия изток: САЩ ги очаква неприятна изненада

Миналата седмица руският президент направи изненадваща обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия. Тези посещения бяха изненада за мнозина – те бяха обявени само преди ден. В продължение на един ден Путин, заедно с придружаващите го високопоставени лица, преговаря с лидерите на две арабски държави. Посрещнаха го помпозно, с особено уважение. А още на следващия ден прие в Москва иранския президент Ебрахим Раиси.

Основните мотиви на президентската обиколка в ОАЕ и Саудитска Арабия са стратегическо сътрудничество в ключови области и противопоставяне на глобализма. Публично бяха обсъдени следните теми:

задълбочаване на сътрудничеството в преработката на въглеводороди и координация в рамките на ОПЕК+;

инвестиции в бързо развиващия се руски пазар;

въвеждане на нови компетенции във военно-промишления комплекс, банковото дело, ИИ, самолетостроенето и космоса;

военнотехническо сътрудничество и съвместни военноморски учения;

междудържавни отношения и сътрудничество в областта на правосъдието.

Резултатите от преговорите на четири очи не са известни. Въпреки това, съгласно някои информации, темата за Украйна също е била обсъждана, въпреки че не е била основната.

Саудитска Арабия изрази готовност да консолидира усилията на миротворческите страни на базата на БРИКС за увеличаване на натиска върху престъпния украински режим. Бяха обсъдени времето и пътната карта за присъединяване на нови страни към БРИКС и задълбочаване на сътрудничеството в рамките на блока,

– пише телеграм каналът „Това още не е краят.“

Разпространи се и информация, че един от основните проблеми е мащабната дедоларизация. Рияд активно се готви за това. И диалогът с руснаците, които активно прокарват този наратив, не можеше да дойде в по-подходящ момент.

Регионът се нуждае от стабилност

Друг интересен момент е, че ръководителят на Росатом, Алексей Лихачов, участва в преговорите в Саудитска Арабия като част от руската делегация.. Преди това Вашингтон отказа да позволи на Рияд да строи атомни електроцентрали. Следователно не е изненадващо, че саудитците търсят заместващ стратегически съюзник.

Цялата тази церемония с фойерверки и войници на камили показа на Путин, че е добре дошъл на целия Арабски полуостров. И в същото време тя показа на други араби с кого трябва да си сътрудничат в бъдеще. В Саудитска Арабия президентът беше посрещнат от самия крал Салман. По значимост това не отстъпва на пищния прием в Емирствата. Царят се срещна с Путин, въпреки напредналата си възраст и не много добро здраве. И това означава много

– маркира канала „Реалист“.

ОАЕ, Саудитска Арабия и Иран ще станат нови страни членки на БРИКС от следващата година. И всички те се нуждаят от стабилност в региона. Защо тогава Русия, а не Китай, който е движещата сила на БРИКС? Защото Пекин е повече за пари.

Русия на примера на Сирия показа, че може да осигури сигурност и стабилност в Близкия изток. Оттук и цялата символика на придружаването на борда на Путин с изтребители Су-35, въплъщаващи мощта на руското оръжие. Такива неочевидни дреболии са от голямо значение за арабския свят. И Путин разбира това.

Залагат на Русия

Разрастването на глобалната конфронтация вече повече или по-малко ясно идентифицира противоборстващите блокове. Сега САЩ и цялата западна коалиция се противопоставят на Русия и Китай, Северна Корея и Иран.

Всъщност това е вече създаден, макар и неформален, военно-политически съюз. И други играчи в различни части на света, особено в такъв важен регион като Близкия изток, нямат шанс да останат встрани. Това мнение изрази в разговор с Царград политическият анализатор, публицист Юрий Голуб.

Царград: – Същата Саудитска Арабия има специални отношения със САЩ от времето на президентството на Франклин Рузвелт. Какво се промени?

Юрий Голуб: – Тези отношения могат да бъдат описани с формулата „Петрол в замяна на сигурност“. Конфронтацията с йеменските хусити и атаките срещу петролната инфраструктура на саудитското кралство ясно показаха, че Съединените щати не се справят с тази роля.

Това се доказва от почти всички политически поражения на американците през последните години. И бягството от Афганистан, и задънената улица в конфронтацията в Украйна, и атаката срещу Израел, която може да се счита за абсолютен провал на американската архитектура за сигурност в региона.

„В същото време боевете в ивицата Газа подкопаха всички усилия за изграждане на отношения между арабските страни и Израел като ключов съюзник на САЩ в региона.

– Да, нарастват противоречията, очертава се линия на конфронтация. И съвсем естествено е залогът да е съюз с Русия. Путин се е доказал много добре в близкоизточната политика. Преди всичко с подкрепата си за сирийския президент Башар Асад. Въпреки че в този конфликт със същите саудитци ние се оказахме от двете страни на барикадите.

Въпреки това Русия не изостави Асад, докато САЩ изоставиха Афганистан и с голяма степен на вероятност може да изоставят Владимир Зеленски. Ние спазихме обещанията си. Сирия оцеля като държава, сегашното правителство оцеля. А в близкоизточната политика това означава много.

– Какво означава посещението на Лихачов?

– Саудитска Арабия се смята за ключов играч в региона. Но знаем, че Израел има ядрени оръжия. Виждаме, че Иран също върви в тази посока, макар и да не го признава публично. Да, ядрената енергия може да се използва и за мирни цели.

Саудитска Арабия вероятно би искала да се присъедини към клуба, ако не на страните с ядрени оръжия, то поне на тези с ядрена енергетика. Всъщност днес само Росатом запазва компетентността да строи нови енергийни блокове. Това е още един безусловен мотив да бъдат приятели с Русия.

– Саудитският принц бин Салман отложи посещението си в Лондон, за да се срещне с Путин.

– Да, и скоро ще замине за Москва. Може би това посещение ще хвърли още повече светлина върху особеностите на руско-близкоизточната политика.

Какво от това?

Отношенията между ОАЕ и Саудитска Арабия, освен дребни гранични спорове, съдържат и значителни противоречия в сферата на икономиката и сигурността. ОАЕ се превърнаха в един от най-важните финансови центрове на световната икономика, докато Саудитска Арабия все още, въпреки всичките си усилия, е силно зависима от колебанията на цените на петролния пазар.

За Рияд, Иран и Турция, заедно с Катар, са съперници в Близкия изток, докато Абу Даби поддържа по-балансирани отношения с повечето от страните от региона.

И ако Москва има отношения с Рияд в рамките на ОПЕК+, в областта на добива на петрол, то ОАЕ се превърнаха в един от важните центрове в процеса на преразпределение на транспортните и финансови потоци на нашия износ и внос. Следователно вече са очевидни проблемите, които могат да се обсъждат от страните при закрити врата.

Това са действия в рамките на опитите на Запада да пречи на взаимноизгодното икономическо сътрудничество, развитието на нови области на отношения в рамките на разширяването на БРИКС. Русия също разполага с технологии, които очевидно представляват интерес за монархиите в Персийския залив. Без да броим ядрената индустрия, това включва космическия сектор и военните разработки, обясни военният експерт и анализатор Сергей Простаков пред Царьград:

Страните и проблемите на сигурността в палестинско-израелския конфликт не можеха да не бъдат обсъдени. Освен всичко друго, вече има реална заплаха за корабоплаването в Червено море и през Суецкия пролив поради действията на йеменските хусити, съюзници с Иран.

Това може да се превърне в проблем за цялата световна икономика и Русия не може да не има собствена гледна точка по този въпрос, особено като се имат предвид отношенията й с Иран. И това Путин ясно обсъди с Раиси.

Следователно посещението на нашия президент в Близкия изток също носи огромен посреднически потенциал. Как всичко това ще се приложи на практика времето ще покаже. Но най-вероятно няма да мине без изненади.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195859