Connect with us

БЪЛГАРИЯ

Милиционерщината не е напуснала МВР

Над 30 години след уж демократичните промени у нас има едно ведомство, което не е мръднало от времената на социализма. Милиционерщината продължава да е в основата на манталитета на голяма част от кадрите в МВР. Показателен за това е скандалът с грозните обиди от страна на главния юрисконсулт на СДВР към момичето, което беше малтретирано от униформени служители по време на летните протести през 2020 г.

Срам и позор

Отвращение и срам може да изпита всеки, който чете „аргументите“ на Деляна Иванова, подписала касационната жалба на СДВР срещу решението на съда на първа инстанция с което на Цветелина Цветкова бяха присъдени 40 000 лв. обезщетение. Вместо юридически доводи, са използвани квалификации за жертвата като „позорна“, „недостойна“ и „срам за младото поколение“.

Юристът на СДВР откровено лъже пред съда, като заявява, че видео на полицейското насилие под колони на МС не съществува. Още по-скандални са обаче претенциите й, че жертвата сама си е виновна и затова не следва съдът да ѝ присъжда обезщетение. „Да ходиш облечена по този начин на нерегламентиран протест и да твърдиш, че не си разсъблечена, е недостойно за един млад човек. Позорно е за един млад човек да се възползва от облеклото си, за да получи парични средства под формата на обезщетение“, казва юристът на СДВР.

Явно в полицията считат, че щом си участвал в спонтанен протест, или както те го наричат – нерегламентиран, си извършил някакво престъпление и спокойно могат да те задържат абсолютно незаконно. Пък, ако си облечен лятно по потник и къси гащи, направо си просиш вниманието на полицая, който е решил, че има право да снима гърдите ти, докато си на земята с белезници, и да ти обещава още ласки в ареста. Това е юридичексата мисъл в СДВР, стигнала до извода, че не дължи пари за гаврата с човешкото достойнство на едно младо момиче.

Кадрови фалит

Въпросната юристка, чиято съдба ще се реши след поредната комисия, сформирана да разгледа поведението й, е поредното доказателство, че подборът на кадри в полицията е под всякаква критика. От това страда не само ефективността на МВР, но и сигурността на гражданите. Могат да се дадат множество примери с безхаберие от страна на полицейски служители, което поражда инциденти. Едва ли щеше да се случи трагедията на бул. „Черни връх“ преди година, ако осъденият за катастрофата Георги Семерджиев не беше под полицейски чадър толкова дълго време. И инцидентът на Околовръстното шосе, при който бе убит френски гражданин, щеше да бъде предотвратен, ако двамата полицаи, спрели шофьора за проверка, не бяха взели пари, за да си затворят очите, че шофира пиян и надрусан. Нужни ли са още доказателства, че корупцията дори на най-ниско ниво в МВР убива?

Въпреки тези факти, наказанията за провинилите се служители остават символични. След проверката на „Вътрешна сигурност“ на МВР по случая с шофьора Семерджиев 40 служители на полицията бяха санкционирани с най-леката мярка – порицание. Уволнени са единствено полицаите Симона Радева и нейният приятел Мирослав Якимов, за които се установи, че непосредствено са помогнали на Семерджиев след трагичния инцидент.

Друг проблем при кадровата политика е, че някои униформени си мислят, че работят като биячи, а не като служители на реда. Всяка година чуваме за дузина случаи на полицейско насилие. Преди по-малко от месец адвокат Добри Райков разказа, че е бил ударен от полицай, след като той се опитал да стигне до свой клиент. От МВР твърдят, че случаят ще бъде проверен, а от прокуратурата заявиха, че са самосезирали. И до момента обаче няма установена вина.

Не е известно и какви наказания са наложени за фиаското в пловдивската дискотека „Бушидо“, чиито клиенти станаха жертва на полицейски рейд в нощта на Гергьовден. Те бяха държани в заведението с часове, докато на случаен принцип униформените служители са ги събличали и обискирали. Бившият вътрешен министър Иван Демерджиев заяви, че акцията не била съгласувана с него и назначи проверка по случая. Преди месец МВР съобщи, че проверката е приключила, като са установени нарушения от шестима служители, от които четирима са на ръководна длъжност. Тепърва обаче ще се конкретизират наказания. „В резултат на заключенията в доклада в МВР започва проверка за дисциплинарни нарушения. В хода ѝ ще се определят тежестта на извършените нарушения и съответните наказания“, казаха от министерството.

Поощрения за наши хора

Пороците в МВР не свършват само с абсолютната безнаказаност на провинилите се, а продължават и с поощрения за верни на всяка власт кадри. Последният пример е новият уж временен шеф на „Гранична полиция“ Антон Златанов, чиято кариера се свързва с бруталното полицейско насилие по време на протестите през 2020 г. След като беше съобщено, че Златанов поема управлението на границата, се надигна обществено недоволство, което бързо принуди МВР да даде заден ход. Самият комисар Златанов дори обяви, че няма да поема поста, щом липсва обществено доверие в работата му.

Бързо обаче се разбра, че новият министър на вътрешните работи не го е грижа за общественото мнение и предпочита на върти номера, с които все пак да гарантира растеж в кариерата на доверените си кадри. „Такава е политиката на МВР – ръководните служители първо минават през етап, в който са временно назначени на длъжността“, заяви министър Калин Стоянов с уточнението, че изобщо не се търси титуляр за длъжността шеф на „Гранична полиция“. Дори си позволи да похвали Златанов, че в качеството му на зам.-директор на СДВР „е предприел действия, в резултат на които са избегнати много по-тежки последствия, както за служителите на МВР, така и за протестиращите“ по време на най-масовия протест на 2 септември 2020 г. Само за тези думи новият министър трябва моментално да си подаде оставката, защото очевидно или не е запознат какво се случи в онази кървава сряда, или смята полицейското насилие за нещо нормално. Защото протестът бе белязан от добре документирано насилие. Журналистът Димитър Кенаров вече осъди МВР за незаконния си арест. Той беше незаконно задържан и бит от полицията, а впоследствие проверката по случая не откри нарушения от страна на униформените. И до момента няма наказани по случая. Освен това полицията допусна провокатори с десетки силни бомбички, които в продължение на часове хвърляха взривове по полицаите, които стояха безучастни на стълбите пред Народното събрание на площад „Независимост“. Как тези оръжия стигаха до неколцина мъже в първите редици на протеста? Защо полицията, включително с цивилни агенти сред протестиращите, не успя да противодейства на демонстрантите, които застрашаваха живота на униформените? Тези въпроси останаха без отговор.

Пари ми дай, и повече не ме търси

Полицейските синдикати не изневериха на себе си и тази година да излязат на протест с искане за по-високи заплати. Такъв протест имаше и през 2022 г., когато служителите на МВР поискаха минимум 25-процентно увеличение на възнагражденията. Сега исканията са за 10% отгоре. Протести на полицаите имаше и през 2010-а, и през 2015-а. Имаше увеличение на заплатите на полицаите в началото на 2021 г., когато правителството на Борисов ги вдигна с 15%. После МВР получи още 20% ръст миналата година. Сега новият вътрешен министър побърза да застане на станата на колегите си, като заяви, че подкрепя исканията им за по-високи възнагражденията. Мераците им обаче бързо бяха порязани от финансовия министър, който обяви, че не е предвидено увеличение. „За всички министерства все пак има възможност да увеличат заплатите, ако направят реформи“, каза Асен Василев.

Въпреки позицията на финансовия министър, група депутати от управляващата коалиция ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“, както и от ДПС внесоха предложение за промени в бюджета между двете четения за 10% ръст на възнагражденията в МВР. След което Василев заяви, че заплатите на полицаите вече са в ръцете на депутатите, но подчерта, че в последните 15 години има само една, в която от МВР не са протестирали за заплати.

Както и да го погледне човек, от целия бюджет на МВР повече от 3/4 отиват за възнаграждения. Парите за полицията са почти колкото за здравната система, за социалната сфера и донякъде за отбраната. Всяка година правителството налива още пари в МВР, а в същото време силовото ведомство си остава просто един неефективен, лошо конструиран и материално зле осигурен мастодонт. По последни данни в системата по Закона за МВР, Закона за държавния служител и Кодекса на труда работят около 5000 пенсионери. Бившият вътрешен министър Бойко Рашков започна освобождаване на служители, които са прехвърли годините за пенсия, но то не стигна доникъде.

Проблемите и дисбалансите отдавна показват едно – трябва реформа в този мастодонт. Както и че и там отпусканите пари трябва да бъдат обвързани с резултатите. А такива резултати могат да са само опазването на имуществото, здравето и живота на гражданите. А дали хората се чувстват сигурни? Всеки сам може да си отговори на този въпрос.

ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195777