Connect with us

ПАРИ

Колко струва на всяко българско семейство отиващото си правителство!

Управлението на Кирил Петков и Асен Василев струва 200 лв. на месец на тричленно семейство. С толкова са нараснали най-необходимите разходи за живота на семейство с едно дете под 14 години в резултат на високата инфлация и липсата на мерки за овладяването ѝ.

Необходимата заплата за издръжка на тричленно семейство от двама възрастни и едно дете е 2282 лв., каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Само за времето, през което на власт беше проваленото правителство на Кирил Петков заплатата за издръжка на тричленно семейство е нараснала с близо 200 лв.

За да получават след налози общо 2282 лв., заплатите на двамата родители в семейството трябва да са бруто по 1470 лв., показват изчисленията на КНСБ. За година необходимите разходи за най-необходимото за живота на тричленно семейство са нараснали с 358 лв.

За човек, който работи и живее сам, необходимата заплата за издръжка е 1267 лв., показват изчисления на КНСБ. За да взима толкова пари след удържане на данъци и осигуровки заплатата на човек трябва да е 1633 лв. За година необходимата заплата за издръжка на сам човек е нараснала със 199 лв., а само за времето, докато на власт беше Кирил Петков това увеличение е със 120 лв.
За да запази стандарта си на живот в резултат на поскъпването през последните 12 месеца човек, който живее сам, трябва да поиска от работодателя си увеличение на заплатата с 250 лв., каза Пламен Димитров. Така след плащане на налози ще взима с около 200 лв. повече. Съпрузите в тричленно семейство пък трябва да поискат увеличение на заплатите си с по 230 лв., показват изчисленията на КНСБ.

Близо две трети от работещите получават за труда си по-малко от необходимата заплата за издръжка. 1,752 млн. души работят за по-малко пари от необходимите им за издръжка, като по време на управлението на Кирил Петков техният брой е нараснал с 222 хил., показват данни на КНСБ. 45,7% от всички работещи получават заплата под 1000 лв.

Необходимата заплата за издръжка нараства заради високата инфлация. Компенсациите за бизнеса за високите цени на тока бяха забавени, което накара производители и търговци да вдигнат цените, коментираха от КНСБ. Цените на производителите са нараснали с 41% на годишна база. Същевременно въведената компенсация от 25 ст. на литър гориво за коли на граждани и въвеждането на нулев ДДС за хляба не са достатъчни мерки, заявиха от КНСБ.

За една година необходимият доход за издръжка е нараснал с 18,5%, изчислиха от КНСБ. Но данните им са до края на юни. А от 1 юли токът за бита поскъпна средно с 3,4%, а парното – с 29,7%. Поскъпна и газът, а от 1 август се очаква да има ново увеличение на цената на газа с 54%.

В България цените нарастват значително повече отколкото в останалите страни от ЕС. Например храните у нас са поскъпнали с 24%, а средно за страните от ЕС увеличението е с 11,9%. Цените в България са 56% от средните за ЕС, а доходите ни са само 24% от средните за ЕС, заявиха от КНСБ.

Заплащане

29 евро за час труд в ЕС, 7 евро у нас

Поскъпването ще продължи

Цените на сиренето за година са нараснали с около 2-3,20 лв. за килограм, а при кашкавала повишението е около 5 лв./кг.

В страните от ЕС разходите на фирмите за един час труд са средно 29 евро, а в България са 7 евро, обявиха от КНСБ. Според данни на Евростат най-високи надници дават в Дания, където един час труд струва на бизнеса средно 46,9 евро. Точно пред нас в дъното на класацията е Румъния, където един час труд струва на бизнеса 8,5 евро.

Въпреки, че доходите ни са най-ниски в ЕС, поскъпването на храните у нас е по-голямо от средното за страните членки. Например хлябът в България е поскъпнал с 40% за година, а средно за ЕС повишението на цената му с 16%, показват данни на КНСБ.
Месото и месните продукти за година са поскъпнали с 20,4%. Например цената на пилешкото месо е нараснала с 42,7%.
Яйцата са поскъпнали с 37,5% за година. Цените на сиренето са нараснали с около 2-3,20 лв. за килограм, а при кашкавала повишението е около 5 лв./кг. Това представлява увеличение на цените съответно с 22,9% до 36,2%.

 

За година поскъпването на олиото е в диапазона 1,30-1,90 лв. за литър, което е ръст с 48,6%, показват данните на КНСБ. Захарта е поскъпнала с 45-60 ст. за кг. или с около 40%.

Цените на храните в сладкарниците, кафенетата и ресторантите са нараснали с около 30%.

Поскъпването ще продължи, прогнозираха от КНСБ.

1,6 млн. души не могат да отопляват домовете си

Минимална заплата от 800 лв.

Нова актуализация през есента

През зимата ще нараснат хората, които нямат възможност да отопляват жилищата си.

Минималната заплата трябва да бъде увеличена на 800 лв. с втора актуализация на бюджета, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него това може да стане през есента при обсъждане в парламента на бюджета за следващата година. Така минималната заплата може да се доближи до 50% от средната за страната.

Минималната заплата трябва да нараства, така че да догони необходимата заплата за издръжка, каза Пламен Димитров. През последната година обаче тенденцията е обратната – минималната заплата не само не догонва необходимите доходи за издръжка на хората в страната, а се отдалечава.

23,7% от населението, или 1,6 млн. души нямат възможност да отопляват домовете си през зимата, показват последните данни на НСИ. С поскъпването на парното през следващата зима броят на тези хора значително ще нарасне. Затова Пламен Димитров поиска да се увеличи обхвата на хората, които получават помощи за отопление и от сегашните около 300 хил. души да станат поне двойно.

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195807