Членовете на делегацията на американския конгрес в Русия след завръщането си в къщи се сблъскаха с вълна от критика от страна на своите опоненти от Демократическата партия на САЩ, пише The Washington Post. По данни на вестника, на конгресмените им беше напомнено и тяхното обещание решително да осъдят политиката на Русия по време на визитата, което те така и не изпълниха, и че своето пътешествие те направиха докато страната празнуваше Деня на независимостта.
Представителите на американския конгрес от Републиканската партия, които осъществиха визита в Русия, „опитвайки се да постигнат затопляне на отношенията между страните“, вместо това получиха „хладен прием в къщи“, пише The Washington Post. Както се отбелязва в материала на изданието, демократите и специалистите по Кремъл разкритикуваха членовете на делегацията в това число и за това, че са „прекарали Деня на независимостта в страната, която се е намесвала в президентските избори в САЩ и както и по-рано отрича това“.
Така например, „експертът по информационната война“ от американския Институт за външнополитически изследвания и чест гост на посветените на руските „операции по разпространение на влияние“ заседания на конгреса Клинт Уотс в своя микроблог в Twitter написа: „Не ми се вярва, че републиканската партия, която някога мощно се съпротивляваше на СССР и само преди десет години се опитваше да постигне демократизация на Близкия изток, сега толкова глупаво се предава на Путин и на кремълската клептоктация – при това само две години след като Русия се намеси в американските избори“.
„Руснаците все се опитват да получат нашето разположение, пеейки своята стара песен – и тя звучи отвратително като че ли стържат по училищна дъска – на свой ред написа в Twitter сенаторът-демократ от щата Кънектикът Ричард Блументал – Те са врагове и противници и извършват покушения срещу нас“.
Както напомня наблюдателят на The Washington Post, делегация от осем конгресмени, начело със сенатора-републиканец от щата Алабама Ричард Шелби, в хода на визитата посетиха Санкт Петербург и Москва. Освен Шелби в състава на делегацията влязоха сенаторите Стив Дейнс (Монртана), Джон Хоувен (Северна Дакота), Рон Джонсън (Уисконсин), Джон Кенеди (Луизиана), Джери Морган (Канзас), Джон Тюн (Южна Дакота), а също членът на палатата на представителите Кей Грейнджър (Тексас). Конгресмените проведоха срещи с ръководителя на руското МВнР и с редица парламентарии, но така и не успяха да организират онези преговори, на които повече от всичко разчитаха – с Владимир Путин, с когото този месец ще се срещне президентът на САЩ Доналд Треъмп, отбелязва авторът на статията.
Както подчертава журналистът, тръгвайки за Русия в края на миналата седмица, членовете на делегацията на републиканците обещаха „да не се церемонят“ с руските чиновници, особено по въпросите, засягащи „намесата“ в изборите. Въпреки всичко, оказвайки се на място, конгресмените „веднага приеха примирителен тон“, обяснявайки на руснаците, че целта на тяхната визита е не „да обвиняват Русия за това или онова“, а „да постигнат подобряване на отношенията“. „В Москва това проработи, а у дома – вече не“ – пише авторът.
„Политиците празнуват Деня на независимостта по различен начин. Някои участват в парада. Някои отиват на барбекю или гледат зарята. А на някого му се налага да пътува по-далеч за да се срещне със своите най-главни избиратели“ – иронизира в Twitter по повод на пътуването бившият юрист на администрацията на Джордж Буш–младши Ричард Пейнтър, който в момента се балотира за изборите за сенат от Демократическата партия.
По данни на WP, особено твърдо критикуваха онези членове на делегацията, които публикуваха на своите страници в социалните мрежи поздравления за Деня на независимостта, намирайки се при това в Москва. При това някои автори на критичните коментари подчертаваха, че докато републиканците са общували с кремълските чиновници се изяснило, че във Великобритания двама души са били отровени със същото нервно-паралитично вещество, с което и бившия руски агент и неговата дъщеря през март; други отбелязаха, че по време на визитата комитетът на сената по разузнаването е публикувал доклад, в който е стигнал до извода, че Русия действително се е намесила в изборите от 2016 година, явно обявявайки се на страната на Тръмп, се казва в статията. Любопитното е, че само един от членовете на делегацията – господи Кенеди – участва в една от многобройните комисии на конгреса, създадени за разследване на „руското дело“, подчертава авторът.
Впрочем сенаторът Стив Дейнс в четвъртък все пак заяви в интервю за американските средства за масова информация, че пътуването е било „продуктивно“, а той и колегите му републиканци са могли „да дадат на руското правителство много ясен сигнал“ за това, че Москва трябва да прекрати намесата в изборите и покушението срещу суверенитета на Украйна, да сътрудничат със САЩ за регулиране на сирийския конфликт и да спазват своите задължения по договорите за ядреното оръжие, пише The Washington Post. Наистина в Русия този сигнал “не е имал особено влияние“ отбелязва наблюдателят на изданието. Например, бившият руски посланик в САЩ, а сега сенатор Сергей Кисляк след резултатите от визитата каза, че руската страна „е чула, това, което вече е чувала по-рано“, а на руските държавни телевизионни канали са се „шегували“ как сенаторите, едва стигнали до Москва, веднага сменили гнева си с милост и започнали да избягват обещаната от тях твърда реторика.
През това време главните „външнополитически гласове“ на Републиканската партия в конгреса предпочетоха да не говорят нищо за пътуването и отказаха коментари по повод значението на визитата, се отбелязва в материала.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!