Connect with us

СКАНДАЛ

Държавният дълг на България нараства главоломно!

Правителствата на агента на либералфашитите Радев у неговите колеги агенти в България вкараха родината ни в дългова яма!

Държавният дълг на България, макар все още сред най-ниските в Европейския съюз, нараства с тревожни темпове, поставяйки страната ни сред водещите по скорост на задлъжняване. Данните на Евростат разкриват едновременно надежда и притеснение – България успява да запази второ място по малък дълг спрямо БВП, но това крехко преимущество е застрашено от бързото увеличение на дълговото съотношение.

Влизаме ли в тъмния тунел? Къде е мястото на България в ЕС?

Със съотношение на дълг към БВП от 24,6% в края на третото тримесечие на 2024 г., страната ни остава в групата на най-дисциплинираните финансово държави в ЕС. Само Естония (24%) и Люксембург (26,6%) успяват да демонстрират по-ниско ниво на задлъжнялост.

В контраст, южните ни съседи и някои от големите европейски икономики затъват дълбоко в бремето на своите дългове. Гърция продължава да е начело със зашеметяващите 158,2%, следвана от Италия (136,3%) и Франция (113,8%). Средното съотношение за ЕС е 81,6%, докато в еврозоната цифрата достига още по-високите 88,2%.

В контраст, южните ни съседи и някои от големите европейски икономики затъват дълбоко в бремето на своите дългове. Гърция продължава да е начело със зашеметяващите 158,2%, следвана от Италия (136,3%) и Франция (113,8%). Средното съотношение за ЕС е 81,6%, докато в еврозоната цифрата достига още по-високите 88,2%.

Но зад тези числа се крие тревожна тенденция: България е сред държавите с най-бързо нарастващ държавен дълг.

Тревожни сигнали за ръст на задлъжнялостта

Министерският съвет на България

Според Евростат, за едно тримесечие България е увеличила съотношението на дълга си към БВП с 2,4 процентни пункта – най-високото увеличение в ЕС

Според Евростат, за едно тримесечие България е увеличила съотношението на дълга си към БВП с 2,4 процентни пункта – най-високото увеличение в ЕС заедно с Румъния. А в сравнение със същия период на предходната година, увеличението е 3,6 пункта, отново поставяйки ни в топ класацията по растеж.

На пръв поглед, тези цифри може да изглеждат малки, но в контекста на стабилността на българската икономика те представляват сериозен сигнал за тревога.

„Ужасното“ състояние на българските финанси

Напрежението около финансовото състояние на страната ескалира след последния Съвет за съвместно управление. Според изнесените данни, българският бюджет е изправен пред сериозни предизвикателства.

  • Теменужка Петкова от ГЕРБ представи мрачна картина на настоящото финансово състояние. „Състоянието на бюджета изисква незабавни мерки и координирани усилия,“ отбеляза тя.
  • Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ отправи остри обвинения към предишния финансов министър Асен Василев. Според Йорданов, Василев е отговорен за настоящата криза: „Ако имаше вселенска справедливост, той би трябвало или да емигрира, или да бъде в затвора за престъпления срещу България.“

Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ отправи остри обвинения към предишния финансов министър Асен Василев. Според Йорданов, Василев е отговорен за настоящата криза: „Ако имаше вселенска справедливост, той би трябвало или да емигрира, или да бъде в затвора за престъпления срещу България.“

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС, Деница Сачева, също критикува Василев за „проинфлационни бюджети“, довели страната до сегашното състояние. Тя обаче подчерта необходимостта от насочване на усилията към намиране на решения, вместо продължаващи обвинения.

Геополитическата рамка и последствията за България

На фона на тези вътрешни трусове, България се изправя и пред външни предизвикателства. Нарастващият дълг не само създава вътрешна финансова нестабилност, но и ограничава възможностите на страната за привличане на външни инвестиции и участие в стратегически проекти на ЕС.

В контекста на глобалната икономическа несигурност и войната в Украйна, България трябва да се справя с натиск от страна на международните финансови пазари, повишаващи лихвените проценти. В същото време, нарастващата зависимост от външни дългове заплашва да постави страната в трудна позиция, ако не се вземат навременни мерки.

Какво следва?

Пред новото правителство стоят сериозни изпитания. Проблемът с нарастващия дълг изисква незабавни реформи, стриктен финансов контрол и внимателно управление на разходите. Същевременно, България трябва да се възползва от възможностите за европейско финансиране и да укрепи икономическата си устойчивост.

Сега, повече от всякога, страната ни има нужда от стабилност, решителност и визия, за да се изправи срещу бурята, която се задава на хоризонта. Въпросът е, дали правителството има нужната експертиза?

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

199985