Connect with us

ПОЛИТИКА

Доган ще реши кабинета на ГЕРБ, въпросът за изолирането на Пеевски се размива

Левицата направи обратен завой от позицията си да не управлява с Борисов и от настояването за експертно правителство

Със солидно мнозинство от 102 гласа „за“, само 7 „против“ и 20 „въздържал се“ Националният съвет на БСП одобри в неделя участие на формацията в правителство с мандат на ГЕРБ. Така една от партиите от потенциалната тройна коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН вече е сигурният участник в управленската конструкция. Тя започва да придобива все по-реални измерения след разпространеното съобщение от централата на фракцията на Доган в неделя, че са „получили краен вариант на споразумение за постигане на парламентарно мнозинство“ и предстои колективните органи на формацията да вземат решение дали да подкрепят проектокабинета.

Досега офертата към фракцията на Доган беше депутатите й само да подкрепят евентуалния кабинет без да участват официално в него или в мнозинството, с което хората на Доган не бяха съгласни. В последния вариант на споразумението, с което „Капитал“ разполага, обаче е видно, че те ще бъдат включени в Съвета за съвместно управление, който ще взема управленските решения в евентуалното правителство и бъдещото парламентарно мнозинство. Освен това по неофициална информация от ГЕРБ възнамеряват да им предложат и места във втория ешелон на властта и хората на Доган тепърва трябва да решат дали това ги удовлетворява, за да дадат подкрепата си за управлението на тройната коалиция.

То се очертава да бъде във формат правителство на малцинството на ГЕРБ, БСП и ИТН с премиер Росен Желязков, а групата на Доган в парламента „Демокрация права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да го подкрепи. Трите партии имат общо 107 депутати и заедно с тези на фракцията на Доган биха имали 126 гласа.

В документа прави впечатление ключова липса – няма дори и намек за създаването на т.нар. санитарен кордон около групата на Пеевски в работата на парламента, което първоначално БСП и ИТН подкрепяха, а отказът на ГЕРБ да се присъедини провали преговорите за четворна коалиция с „Демократична България“.
Двама претенденти за лидер на БСП в проектокабинета

С това решение на социалистите, без значение дали ще се стигне до управление, на практика беше сложен край на противопоставянето между двете партии – ГЕРБ и БСП, което съществува още от 2009 г.

Широкото партийно ръководство на социалистите даде мандат за подписване на споразумение за управление на държавата съвместно с ГЕРБ и „Има такъв народ“, стана ясно от прессъобщението в неделя. Националният съвет е одобрил също структура и състав на Министерския съвет, в който БСП утвърди кандидатурите на четирима министри.

Ако се стигне до сформиране на кабинет, БСП ще предложи временния си председател Атанас Зафиров за вицепремиер без портфейл. Конкурентът му в партията за председателското място Борислав Гуцанов също е номиниран – за министър на труда и социалната политика. Депутатът Иван Иванов пък е одобрен за министър на регионалното развитие, Манол Генов за министър на околната среда и водите, а Иван Пешев – за министър на младежта и спорта.

Евентуалното влизане на БСП в правителство и то с петима души, двама от които са сред основните претенденти да оглавят партията на конгреса през февруари, е в пряк сблъсък с всички твърдения на формацията до момента. И преди последните парламентарни избори, и след тях социалистите твърдяха, че не искат да влизат в политически сформиран кабинет. Те се обявяваха за „правителство на националното спасение“, съставено „от експертни фигури, които не са ярко партийно оцветени“. Оказа се обаче, че желанието за консумация на власт на „Позитано“ 20 е по-силно от предизборните, а и следизборни обещания.

В последните седмици временният председател на партията Атанас Зафиров подготвяше публиката за отказа от досегашните си позиции за „експертен кабинет“. В различни публични изяви той обясняваше, че никой не иска избори и трябва да се направи всичко възможно за съставяне на правителство.

Напрежение в лявата коалиция

В неделя широкото ръководство на БСП в крайна сметка се произнесе. Внушителното мнозинство, с което партията загърби политическото противопоставяне с ГЕРБ, датиращо още от появата на партията на Борисов, обаче може да отблъсне коалиционните партньори на БСП.

Някои партии от лявата коалиция заплашиха да я напуснат. Преди пленума нагласата беше потвърдена от Велизар Енчев и Мая Манолова, чиито формации са част от „БСП-Обединена левица“. „Ние винаги сме били ясни и против колаборация с ГЕРБ и с ДПС. Заявила съм го публично, пред медиите. Заявила съм го и с гласуване на Коалиционните съвети, но се надявам, че в БСП има разумни хора, които си дават сметка, че коалиция с ГЕРБ може да се окаже „целувката на смъртта“ за лявото обединение и за лявото в България. Нужно е правителство на България, това е безспорно, но мисля, че голяма част от левите хора са разочаровани от подобно събиране“, заяви Мая Манолова.

БСП пак ще отблъсне символни лица

На този етап коалиционните партньори на БСП не са обявили окончателното си оттегляне от сформираната за изборите коалиция. Ако обаче групата й в парламента подкрепи кабинет и той бъде гласуван, хора като Мая Манолова, Велизар Енчев и Татяна Дончева ще я напуснат.

По ирония Атанас Зафиров и останалите от временното ръководство на „Позитано“ 20 представяха като голям свой позитив, че успяха преди последните избори да привлекат символни за левицата лица обратно към редиците на социалистите. Така се стигна до създаването на предизборната коалиция „БСП-Обединена левица“, в която влязоха напуснали или изгонени кадри на „Позитано“ като Манолова, Дончева, Енчев и Румен Петков (АБВ).

От изброените обаче само създадената от Георги Първанов и Румен Петков АБВ подкрепя влизането в правителство с ГЕРБ.

Да не ядосаме Пеевски

В началото на преговорите на ГЕРБ за мнозинство БСП декларираха, че подкрепят първия вариант на коалиционното споразумение, разработен от ГЕРБ и „Демократична България“, но от сегашния става ясно, че са избрали да не влизат в конфронтация с лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски. По информация на „Капитал“ социалистите не са имали нищо против от документа да отпадне условието за париране на влиянието му в правителството и в съдебната власт. От БСП изтъкнаха неофициално, че „по-важно е да има правителство и то да работи, а не да се правят политически декларации в организационни документи“. В парламентарната група на левите има и мнения, че „само с редовен кабинет може да се ограничи Пеевски, затова и ще разчитаме на Доган за подкрепа“.

Офертата към ДПС

До миналия четвъртък, когато ръководството на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ разговаряха с потенциалните си партньори от БСП, ИТН и ГЕРБ, предложението към хората на Доган беше те само да подкрепят евентуалното правителство на малцинството. От фракцията на Доган обаче определяха офертата като неприемлива и поставиха условие за пълноправно участие в коалиционния формат и в изпълнителната власт.

Другото им условие беше гаранции, че санитарният кордон около Делян Пеевски и депутатите му в парламента ще бъде създаден. От последния вариант на споразумението се вижда, че то ще бъде подписано само от трите партии – ГЕРБ, БСП и ИТН, но за хората на Доган е предвидено да участват в коалиционния съвет, който ще взема важните решения в мнозинството. В проектодокумента този орган се нарича Съвет за съвместно управление, като е предвидено трите ГЕРБ, БСП и ИТН да имат до трима представители, а фракцията на Доган най-много двама.

Така се наричаше коалиционният съвет в споразумението с „Демократична България“. Бегъл поглед върху текстовете в него показва, че в по-голямата си част са като тези, договорени при преговорите с ДБ, които ГЕРБ едностранно прекрати в края на миналата седмица.

Отпаднали са тези, които засягаха пряко санитарния кордон около Пеевски. Но вероятно за да привлекат подкрепата на фракцията на Доган, в споразумението на трите партии има два уклончиви текста по темата. В единия се казва, че с подкрепата на парламентарната група на ДПС-ДПС се формира мнозинство за избор на стабилно редовно управление. А в другия се споменава ангажимент за „прекратяване на нелегитимните влияния от политически партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт“.

По неофициална информация от ГЕРБ възнамеряват да предложат и участие на хора от фракцията на Доган в по-ниските нива на управлението – зам.-министри и областни управители. Очаква се среща между преговорните екипи на двете партии в понеделник. След това ДПС-Доган ще трябва да решат окончателно дали приемат тези условия, за да подкрепят подкрепят евентуалния кабинет на новата тройна коалиция.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

199803