Британците отидоха в Китай с молеща ръка за помощ да ги измъкне от дълговата бездна, но получиха символичен жест. И ще вбесят Тръм
Британците отидоха в Китай с молеща ръка за помощ да ги измъкне от дълговата бездна, но получиха символичен жест. И ще вбесят Тръмп: Посещението на британския министър на финансите Рейчъл Рийвс в Китай беше оценено като „трагично“ от известния руски международен анализатор Малек Дудаков.
В коментара си той подчертава, че основната цел на тази визита е била опит за спасение на британската икономика, която е изправена пред нарастваща дългова криза. Заедно с Рийвс в Пекин пристигнаха и високопоставени британски финансисти, включително шефът на Bank of England Андрю Бейли.
мисия беше да убедят китайските власти и бизнес среди да предоставят финансова подкрепа и да увеличат инвестициите си във Великобритания.
Икономическата ситуация във Великобритания
Според Дудаков, текущата ситуация на дълговия пазар на Острова е по-лоша дори от хаотичния период на управление на бившия премиер Лиз Тръс. Лихвите по държавните облигации достигат рекордни стойности.
Според Дудаков, текущата ситуация на дълговия пазар на Острова е по-лоша дори от хаотичния период на управление на бившия премиер Лиз Тръс. Лихвите по държавните облигации достигат рекордни стойности, което е следствие от дълбоката бюджетна криза. В същото време британският паунд продължава да губи стойност, а инфлацията, която вече беше висока, отново започна да нараства.
Британската икономика, според прогнозите, ще навлезе в рецесия през първото тримесечие на 2025 г. Лейбъристкото правителство на Рийвс има планове за увеличаване на данъците и намаляване на държавните разходи, включително за социални услуги и отбрана. Тези мерки, отбелязва Дудаков, могат да доведат до още по-сериозни икономически сътресения.
Китайската роля и опитите за споразумение
В стремежа си да стабилизира ситуацията, британската делегация предложи на китайските компании преференциални условия за работа във Великобритания, особено във финансовия сектор. За разлика от Съединените щати и Европейския съюз, които поддържат твърда линия срещу Китай, Лондон не налага мита или ограничения на китайския внос.
Доналд Тръмп
Дудаков отбелязва, че тази стратегия е насочена към привличане на китайски инвестиции в момент, когато търговската война между САЩ и Китай, подновена с нова сила от президента Доналд Тръмп, продължава да ескалира.
Дудаков отбелязва, че тази стратегия е насочена към привличане на китайски инвестиции в момент, когато търговската война между САЩ и Китай, подновена с нова сила от президента Доналд Тръмп, продължава да ескалира. Британската позиция изглежда опит за капитализиране на тази конфронтация, като предоставя на Пекин достъп до европейския пазар чрез своите структури.
Китайският отговор
Китайската страна, обаче, не бърза да откликне на тези усилия с мащабна финансова подкрепа. Обещаната сума от ЕДВА 600 милиона паунда е далеч от необходимото за стабилизиране на британската икономика. Анализаторът подчертава, че това е по-скоро символичен жест, който не отговаря на надеждите на Лондон за по-широка помощ, за да се измъкне от дълговата бездна.
Международните последици
Тази стратегия на Великобритания също така крие рискове за влошаване на отношенията с администрацията на Тръмп, които вече са обтегнати. Лондон застава в противоположна позиция на Вашингтон по отношение на Китай, което може да доведе до допълнителни дипломатически и икономически трудности за страната.
Според Малек Дудаков, опитът на британската делегация да извади икономиката на страната от кризата чрез сътрудничество с Китай е съпроводен със значителни предизвикателства. Както вътрешните мерки на лейбъристкото правителство, така и международната стратегия за привличане на китайски капитали не успяват да осигурят стабилност. Великобритания се намира в критична ситуация, а предложените решения не изглежда да са достатъчни, за да я изведат от дълговата бездна.
Припомняме, че на 16 декември премиерът на Великобритания Кийр Стармър отиде в монархиите от Персийския залив с протегната ръка, за да моли Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар да спасят британската икономика, която тъне в безнадеждна икономическа криза.
След разговори в Рияд със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, Стармър каза пред репортери в Рияд: „Миналата седмица представих плана си за промяна и ясно заявих, че основната ми мисия е икономическият растеж в Обединеното кралство и че искам хората да се чувстват по-добре, а жизненият стандарт да се повиши в цялата страна. За да се случи това, трябва да печелим договори и инвестиции по целия свят, а ОАЕ и Саудитска Арабия са наши ключови партньори. Затова твърдя, че сега е подходящият момент за допълнителни инвестиции в нашата страна.“
Стармър добави, че неотдавнашните сделки със Саудитска Арабия са „донесли“ четири хиляди работни места в Обединеното кралство: „Така че аз съм тук, за да стимулирам растежа с единствената цел да се уверя, че когато казвам, че жизненият стандарт в Обединеното кралство ще се повиши, хората ще се чувстват по-добре и че имаме план да го реализираме и постигнем.“
Но по същество британците нямат какво да предложат на монархиите в Персийския залив. Същият Катар вече е купил прилична част от британската икономика.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!