Connect with us

ФОКУС

Британската Империя продължава опиумната война срещу човечеството

  • Всъщност Британската империя никога не е спирала да подкрепя пиратите, бандитите, терористите, войните по света от които получава комисионни за да ги „озакони“.
  • Източно Индийската Компания колонизира цял континент.
  • Предлагането или потреблението на наркотиците в света не намалява, а расте.

Всеки образован човек знае, че през 19 век Великобритания води опиумните войни срещу Китай. Първата – 1840-1842 г. Втората – 1856-1860. Тези войни имаха доста дълга предистория. През 1600 г. британската кралица създава с указ Източно Индийската Компания (ИИК), която получава монополни права да търгува с Индия. По-късно компанията получи правомощия да управлява Индия.

В Индия, главно в Бенгалия, вече има обширни насаждения от опиум, който се използва като наркотично вещество почти изключително на Индийския полуостров. ИИК  реши да направи голям бизнес от опиума. Опитите да се продаде наркотикът в самата Англия бяха неуспешни; нейните жители решително отхвърлиха опиума.

Но Компанията се справи много добре на китайския пазар. Приходите на ИИК от продажби на опиум в Поднебесната империя нарастват бързо през 18 век. За Китай обаче това беше съвсем истинска катастрофа – протичаше бързо дрогиране на страната с всички произтичащи от това последствия.

Властите на Средищното кралство се опитаха да спрат потока на дрогата, което обаче очаквано предизвика недоволство и съпротива от страна на британците, което в крайна сметка провокира Опиумните войни.

Поднебесната империя загуби и двете войни. През 1842 г. империята Цин е принудена да подпише споразумение с британците, според което се съгласява да плати обезщетение на Великобритания, да й отстъпи остров Хонг Конг и да отвори китайските пристанища за британската търговия.

Империята Цин започва дълъг период на отслабване на държавата и граждански вълнения, което води до поробването на страната от европейските сили и гигантското разпространение на наркоманиите, деградацията и масовото изчезване на населението.

В резултат на втората война на 24-25 октомври 1860 г. са подписани Пекинските договори, според които империята Цин плаща още едно голямо обезщетение, отваря Тиендзин за външна търговия и позволява използването на китайците като фактически робски труд. в колониите на Великобритания и Франция. Южната част на полуостров Коулун също премина към Великобритания.

Английската корона продължава да получава гигантски печалби от продажбата на опиум в Китай. В крайна сметка опиумът значително отслаби китайската нация; без да се вземе предвид този фактор, е трудно да се разбере историята на Поднебесната империя до средата на ХХ век.

Китай беше изваден от „опиумната игла“ бързо и много радикално – веднага след победата на комунистическата революция през 1949 г. и приемането на строги укази от Мао Цзедун, които потискаха търговията и потреблението на опиум и други наркотици.

След Втората световна война наркобизнесът на планетата оцелява и дори укрепва. Но продажбата на наркотици (не само обикновен опиум, но и хероин, канабис, кокаин, хашиш, марихуана, конопени производни, синтетични наркотици и др.) се премести в други страни, както икономически развити (Стария и Новия свят), така и развиващи се.

Производството на наркотици се премества в района на Златния полумесец (Афганистан, Иран, Пакистан), Златния триъгълник (Мианмар, Лаос, Тайланд), Южна Америка (Колумбия, Боливия, Перу, Венецуела), Мароко и редица други държави. Почти цялото производство на „отварите“, нейното трансгранично движение и търговия бяха нелегални.

Много страни са обявили война на наркотиците. Бяха приети закони, създадени бяха специални ведомства/отдели и започнаха да се отделят големи бюджетни средства за борба с наркотиците. Така в Съединените щати през първите две следвоенни десетилетия с този въпрос се занимаваше Федералното бюро по наркотиците (FBN) към Министерството на финансите и Бюрото за контрол на злоупотребата с наркотици (BDAC) към Министерството на здравеопазването, образованието и социалните грижи.

recto

През 1968 г. тези ведомства са обединени и на тяхна база е създадено Бюрото по наркотици и опасни вещества (БНДД) към Министерството на правосъдието. На 1 юли 1973 г., по предложение на президента Никсън, това бюро беше обединено с редица други структурни подразделения на изпълнителната власт и беше създадена Администрацията за борба с наркотиците (DEA) . Това решение е в сила и днес.

През 2021 г. американски експерти изчислиха, че за петдесет години Съединените щати са похарчили един трилион долара за борба с наркотиците. А федералният бюджет за 2022 г. отпусна 41 милиарда долара за борба с наркотиците

Тъй като наркобизнесът има подчертан транснационален характер, то, разбира се, международните организации и международните споразумения могат и трябва да играят голяма роля в борбата с наркотиците. Организацията на обединените нации (ООН) се зае с въпроса. На първо място е Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), която е пряко подчинена на Генералния секретар на ООН. Освен това в ООН беше създадена Комисията по наркотичните вещества (CND) като част от ECOSOC.

Други организации на ООН, занимаващи се с наркотици: Международен съвет за контрол на наркотиците (INCB) – наблюдава прилагането на съответните международни споразумения и събира статистически данни; Световна здравна организация (СЗО) – отговаря за научния преглед на веществата за включване или освобождаване от контрол.

В рамките на ООН са взети голям брой решения, подписани са много споразумения и конвенции за наркотиците. Най-фундаменталният документ е Единната конвенция за наркотичните вещества от 1961 г. Други важни документи: Конвенция за психотропните вещества (1971 г.); Конвенция на ООН срещу незаконния трафик на упойващи и психотропни вещества (1988 г.).

Само преди десетина години темата за наркотиците и борбата с тях беше доста значима за много медии по света. Говоря за това с увереност, защото по едно време писах доста често по тази тема и в интернет имаше много свежа и интересна информация. Но днес всичко е много оскъдно.

Официалните материали, публикувани на уебсайтовете на ведомства и организации, предназначени за борба с наркотиците, са много неинформативни и имат формален характер. Независимите експерти, пишещи по теми за наркотиците, използват предимно по-стари източници.

Ships at Spithead 1797. Sceptre. King George, Hudson’s BayCompany. Rodney, East Indiaman. Ganges. Perseverence. General Goddard, East Indiaman’. watercolour by Nicholas.

Темата за наркотиците винаги е била не особено „прозрачна“, но сега нейната „прозрачност“ напълно изчезна. Или може би причината е, че самият обект на наблюдение е изчезнал? Може би войната приключи с пълното поражение на наркомафията?

Не, по-скоро завърши с нейна победа. И това не е нещо, за което говорят някои алармисти или крайни експерти (от крайно ляво или крайно дясно). Този факт се признава дори от онези, които обикновено се наричат „уважавани господа“. Например Глобалната комисия по политиката за наркотиците, която се състои от такива „уважавани експерти“.

Тя включва по-специално бившия швейцарски президент Рут Драйфус, бившия държавен секретар на САЩ Джордж Шулц, бившия върховен представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Хавиер Солана, бившия колумбийски президент Сезар Гавирия, бившия изпълнителен директор на Глобалния фонд за борба със СПИН Мишел Казачкин и други.

От 2011 г. тази комисия публикува годишни доклади, в които последователно се възпроизвежда фразата: „…глобалната война срещу наркотиците е загубена“. Поради причината, че предлагането или потреблението на дрога в света не намалява, а расте.

Фактът, че войната срещу наркотиците и наркомафията в света може да бъде загубена, беше написан в края на миналия век от американеца Джон Коулман в книгата му „Комитетът на тристата“, която се превърна в бестселър за много години ( първо издание – 1992 г.). Комитетът на 300-те е световният елит, който е наследник на Съвета на 300-те. Споменатият съвет управляваше горепосочената Ост-индийска компания .

След премахването на ОИК през 1874 г. върхушката на компанията, тясно обединена от общи интереси и общи цели, състояща се от триста „избрани“, продължава своето съществуване и дейност. Основните цели на „Комитета на 300-те“ са да се намали населението на планетата, да се деиндустриализира икономиката, да се отслабят и разрушат националните държави и да създаде единна световна държава с единно световно правителство върху руините на националните държави. Представителят на английския истаблишмънт О. Хъксли описва това бъдеще в антиутопията си „Прекрасният нов свят“ (1932).

Естествено, тази единствена световна държава („прекрасен нов свят“) ще бъде управлявана от членове на „Комитета на 300-те“. А средствата за завземане и поддържане на световната власт, освен всичко друго, трябва да бъдат наркотиците.

Първо , изграждането на „прекрасен нов свят“ изисква огромни суми пари. За закупуване на оръжия, държавници, политици, медии, финансиране на революции, граждански войни, майдани и т.н. А такива гигантски пари може да осигури само наркобизнесът (нормата на печалбата се измерва в стотици, хиляди и дори десетки хиляди проценти). И днес наркомафията, в съюз с разузнавателните служби на англосаксонския свят, доставя пари на „дълбоката държава“ (едно от новите имена на „Комитета на 300-те“).

Второ , наркотиците предоставят решение на такава задача на „Комитета на 300-те“ като намаляване на броя на хората, живеещи на Земята. Тази идея получи „научна“ формализация в началото на 18-19 век. под формата на теорията на Томас Малтус.

В продължение на повече от два века теорията на Малтус беше подобрена от много от неговите последователи; днес тя вече се нарича „нео-малтусианство“. Малтус не е просто някакъв „мислител от креслото“, както го представят в настоящите учебници. Бил е на служба в Остиндийската компания.

„Малтус не беше просто стар селски свещеник, а официален икономист на Британската източноиндийска компания, най-големият монополист, който светът някога е познавал, с армия в края на 18-ти и началото на 19-ти век, по-голяма от тази на самата британска държава. В действителност Британската източноиндийска компания, която търгува с роби и наркотици, е самата Британска империя.

И когато тази компания основава Haileybury College през 1805 г., Малтус е назначен за професор по политическа икономия – първият във Великобритания и всъщност в целия свят. През следващите няколко десетилетия учениците на Малтус стават администратори на компанията и систематично прилагат своите геноцидни политики, за да държат местното население под контрол.

Само в Индия те убиха десетки милиони хора, включително като ги принудиха да отглеждат опиум вместо хранителни култури, които след това използваха, за да отровят китайците“, пише Естулин Даниел в своя труд „Трансеволюция. Ерата на човешкото унищожение“ (М.: Книжный мир, 2015 г.).

Според последните оценки на СЗО всяка година около 600 хиляди души умират от свръхдоза на наркотици по света . И цифрата изглежда умерена. Малко повече от един процент от общата смъртност. Но тази цифра е само върхът на айсберга. А броят на убитите от наркоманите? Според правоприлагащите органи, приблизително половината от всички тежки престъпления като убийства са извършени от лица в състояние на наркотично „опиянение“.

Наркотиците също драстично съкращават живота на човека. Може да умре и с друга диагноза. Но първопричината е „отварата“. По данните на експерти, животът на активно употребяващите наркотици, се скъсява средно с 10-20 години.

И може би най-важното е, че дрогата като правило намалява раждаемостта. Темата е твърде многостранна. Въздействие върху репродуктивната функция. Склонност към аборт. Разпадане на семейството (или невъзможност за създаване на такова). И т.н. Количествените оценки са трудни. Но броят на неродените деца на наркомани, според експерти, е с един или дори два порядъка по-висок от броя на тези, които умират от свръхдоза.

Трето , наркотиците са ефективно средство за контролиране на човек и поддържането му в подчинение. Тази тема е засегната в много книги, статии и дори филми. Например в домашния филм „Наркотици. Тайните на манипулацията”, създадена от общоруската обществена организация „Обща кауза”.

Но може би този въпрос е осмислен и осветлен най-дълбоко от вече споменатия английски писател О. Хъксли. В романа си „Прекрасният нов свят“ той предполага, че е по-лесно да се контролират хората не с помощта на „тоягата“ (силата), а с помощта на „моркова“. За последното се използва дрога, наречена сома. Хората от „прекрасния нов свят“, „закачени на иглата“, никога няма да се бунтуват, винаги ще бъдат доволни и послушни.

Сома почти няма отрицателни последици, което е допринесло за разпространението му. Единственият минус е, че намалява продължителността на живота до 60 години, но това се възприема като дължима заплата за вечността, която сома дава всеки път след консумация. Героите на романа се влюбват в сома, като от време на време възкликват: „Сома 2 грама – и няма драма …“; „Когато човек приеме това, времето спира да тече… Сладко е да забрави човек и какво е било, и какво ще бъде…” и т.н.

И така, опиумните войни не са приключили през предишния век. Опиумната война продължи през целия двадесети век и вече е засегнала по-голямата част от света. Вярно е, че името „опиум“ е чисто условно. Защото освен опиума се появиха и голям брой други наркотици. В този век войната още не е приключила. Противно на твърденията на тези, които твърдят, че е изгубена. Следващият път ще говорим защо се правят подобни изявления и какви са бъдещите планове на Комитета на 300-те по отношение на наркотиците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

199817