Connect with us

АНАЛИЗИ

Защо Тръмп иска да се бори за Арктика, контролирайки Канада, Гренландия и Панама?

Присъединяването на Канада ще позволи на американския капитал бързо да разкара лондонското Сити

На 7 януари Доналд Тръмп, говорейки пред репортери в резиденцията си Мар-а-Лаго, повтори желанието на САЩ да поемат контрола над Гренландия, Канада и Панамския канал, както и да преименуват Мексиканския залив на „Американски залив“. като същевременно отказва да „изключи, че ще го направи с военни средства“ (цитат от BBC).

В случай, че всички тези територии се присъединят към Съединените щати, в социалните мрежи вече се разпространява активно видео, което демонстрира „бъдещето на новата суперсила, която ще се нарича Съединените щати CUM (Канада, Америка, Мексико)“ и ще стане най-богатата страна в света (БВП над 28 трилиона долара), най-голямата по територия (по-голяма от Русия) и трета по население (над 500 милиона души).

Прави впечатление също, че изявлението на Тръмп веднага беше допълнено от туит на Илън Мъск за Гренландия, от което може да се заключи, че се подготвя съдбоносна за бъдещето на планетата война за Арктика, която е от изключително стратегическо значение, за Съединените щати.

Именно контролът над Гренландия и Канада може да направи САЩ най-голямата арктическа сила. През Панамския канал минава американски LNG, както и гориво за почти всички страни от Атлантическия басейн. Така Тръмп иска да отнеме не само Арктика, но и петрола. За да направи това, екипът му е готов да използва както тоягата на военната заплаха, така и моркова на умишленото миролюбие.

 

Официално Съединените щати и Дания вече имат договор от 1951 г. относно споразуменията относно военните бази и стратегическото използване на Гренландия от Вашингтон. Основните му разпоредби са:

правото на Съединените щати да разполагат военни бази, включително създаването на военновъздушна база в Тула (централната точка на споразумението);

способността на въоръжените сили на САЩ да използват инфраструктурата на Гренландия, за да гарантират сигурността на Северния Атлантик;

ангажиментите на САЩ да защитават Гренландия и нейния народ от възможни външни заплахи.

Въз основа на този документ Съединените щати всъщност вече имат право да се разпореждат с територията на Гренландия, за да „осигурят сигурността“ на региона, както искат.

В тази връзка някои западни експерти смятат, че нещата няма да стигнат до покупката на Гренландия.

В същото време те не изключват, че Тръмп повишава градуса на напрежението, за да отстъпи след това, например при условие, че Дания плати за изграждането на нови бази или за обновяването на инфраструктурата на съществуващите стари.

В същото време, от една страна, Тръмп все още демонстрира умишлена любов към мира: така де се каже, никакви военни превземания, никакви Нуук или Отава за три дни – всичко е в мир, любов и съгласие. Формално той като че ли не обявява намерението си да завземе Канада, Гренландия или Панамския канал, но засега само ги призовава да се присъединят към САЩ, което се вписва в принципа на самоопределението.

Въоръженото завземане на международно призната чужда територия е агресия, но доброволното анексиране е малко по-различен въпрос.

Тук има една тънка линия и тя е в признаването на легитимността на процедурата по присъединяване.

Ето защо Тръмп покани Канада да се присъедини веднага след обявяването на Трюдо за предстоящата му оставка. Тръмп написа, че много канадци подкрепят страната им да стане 51-вият щат на Съединените щати, тъй като това не само ще „донесе на Канада икономическа стабилност “, но и ще я „защити от външни заплахи“, които уж идват от „руски и китайски кораби“.

В действителност Тръмп се възползва от вътрешните проблеми на Канада и от факта, че Трюдо подава оставка след повече от 9 години като министър-председател, „признавайки ужасните резултати от социологическите проучвания и бунта в управляващата Либерална партия“.

Историята с Панама и нейния канал също не е от най-простите, тъй като Тръмп изисква на САЩ да бъде върнато това, което уж им е принадлежало преди. Тук обаче позицията му е много по-слаба, тъй като всъщност Панамският канал е дарен на Панама по време на президентството на Д. Картър. А връщането на подаръци не е прието сред приличните хора в прилично общество. И също и да ги поискате обратно. Така че, ако Тръмп не използва сила, тогава изказванията му могат да бъдат осъдителни, но нищо повече.

В същото време, от друга страна, по време на продължителната си януарска пресконференция Тръмп не изключи възможността за използване на въоръжените сили на САЩ, преди всичко „за връщане на Панамския канал или придобиване на Гренландия“.

„Мога да кажа следното: имаме нужда от тях за икономическа сигурност “, подчерта новоизбраният президент на САЩ. Изказването на Тръмп дойде, когато синът му Доналд Тръмп-младши пристигна в Гренландия.

За да получи контрол над интересуващите го територии, Тръмп изобщо не изключва както открито използване на сила, така и възможността за използване на мерки за икономически натиск. Всъщност той започна да очертава нова агресивна външна политика на САЩ още преди да встъпи в длъжност на 20 януари.

По-специално, Тръмп вече предупреди, че ще наложи мита на Дания, ако тя се противопостави на предложението му да продаде Гренландия, която според него е ключова за националната сигурност на САЩ. Според новоизбрания американски президент Дания трябва да отстъпи Гренландия на САЩ, за да защити „свободния свят“.

Струва си да припомним, че Тръмп, дори през миналия си президентски мандат, обяви желанието си да купи Гренландия, а през 2024/2025 г. написа новогодишно послание за гренландците, които искат американците да дойдат на тяхна територия.

Жителите на Гренландия ще се възползват от присъединяването към Съединените щати, казва Тръмп. Дори агенция Bloomberg , която работи за опонентите му, тиражира изявлението му, според което Вашингтон ще защити територията и ще я „защити от злия външен свят“.

На свой ред Гренландия може да покрие до 95% от американската нужда от редкоземни елементи, което ще премахне критичната зависимост от Китай и ще позволи по-ефективно налагане на санкции с агресивното налагане на технологична конфронтация.

В допълнение към значителните минерални запаси, Гренландия е много важна за САЩ като стратегическа точка за укрепване на военното присъствие в Арктика (там вече има американска военна база). В допълнение, глетчерите на Гренландия съдържат около 7% от прясната вода в света и предвид изменението на климата и нарастването на населението е вероятно този ресурс много бързо да стане по-скъп и от енергийните ресурси.

Подобна ситуация се оформя и в случая с Канада, по отношение на която Тръмп също „не изключи“ използването на „икономическа сила“. В същото време той разкритикува американските разходи за канадски стоки и военна подкрепа за Канада, като каза, че Съединените щати нямат полза от това и нарече границата между двете страни „изкуствена линия“.

Всъщност Тръмп стана първият президент на САЩ, който изрази идеята за Канада като „историческо недоразумение“ и нещо като „англосаксонска Украйна“ по отношение на Съединените щати. Преди доста години Великобритания, след като запази контрола над северните провинции, които в крайна сметка станаха „независима“ Канада, по този начин реши да създаде противотежест на Съединените щати на северноамериканския континент.

Това не можеше да попречи на САЩ да се превърнат в световен хегемон. Идеята обаче, че за Канада би било по-добре да бъде щат/щати в рамките на Съединените щати, а не „независим” инструмент на лондонските бизнесмени в Америка, както те казват, беше очевидна. Следователно, ако идеята на Тръмп изведнъж се осъществи, това ще бъде много силен удар за Великобритания, доколкото Канада все още е член на Британската общност.

В същото време това може най-накрая да сложи край на въпроса кой е главният в тандема „отвъдокеански и островни англосаксонци“ (според канадски политици и изследователи, след като британците превземат Вашингтон през 1814 г. и унищожават документите за независимостта на САЩ , този въпрос все още остава отворен ).

В тази връзка някои изследователи отбелязват следното: Тръмп е американоцентричен човек, който се интересува предимно от американския континент като зона на господство на САЩ. Изглежда също, че той е близо до идеята за обединяване на англосаксонския свят под американска хегемония.

Нещо като „Британска империя 2.0.“, но с център Вашингтон, а не Лондон. „Вътрешните хора“ на Тръмп са преди всичко тези, които говорят английски, той не се интересува от неанглоезичния Запад, принципно не го харесва и не го разбира.

Присъединяването на Канада ще позволи на американския капитал бързо да постави лондонското Сити „извън бизнеса“ и да преподчини местния пазар на своите интереси. Това ще бъде улеснено от факта, че канадското население е предимно англоезично, което опростява всички административни и производствени процедури. Днес Канада не само доставя около 4 милиона барела на ден петрол на Съединените щати, нейният арктически сектор е вторият по големина след Русия.

През 1996 г. Канада беше единствената страна, която създаде правна рамка, организационна структура и модел за международно сътрудничество в Арктика. Освен това по инициатива на Канада беше създаден Арктическият съвет, чиито правила бяха приети от други арктически държави.

Какво може да означава всичко това в икономически план за Русия? От една страна, според анализаторите, в случай на анексиране на Канада и Гренландия, Съединените щати могат да получат достъп до арктическите търговски пътища, които от своя страна могат да станат алтернатива на руския Северен морски път.

От друга страна, в момента Русия все още разполага с по-напреднал и разширяващ се голям флот от ледоразбивачи на своя страна (въпреки че със засилване на климатичните промени и претоварването на западните корабостроителници това предимство може да бъде компенсирано).

Освен това Арктика е огромно хранилище на енергийни ресурси и ако вземем предвид технологичните санкции, постоянно налагани от Вашингтон срещу руските производители, американците могат да се конкурират тук за кратко време.

Във военно отношение това може да доведе до приближаване на въоръжените сили на САЩ възможно най-близо до границите на Руската федерация, както по отношение на инфраструктурата, така и въз основа на времето за полет на самолети и ракети.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?



ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

199816