Connect with us

НОВИНИ

Американският изход

В съвременния свят, в големия поток от информация, става все по-трудно да се следят тези тектонични изменения, които се случват в световния ред. Няма време за размисъл, една световна информационна вълна следва друга. Но дайте да се опитаме да излезем от информационния поток и да наблюдаваме променящата се ситуация с конкретен пример.

След Корейската война двете основни идеологически системи на света, бойните действия между които приключват през 1953 г., едва през 1972 г. подписват първото заявление за намерение да обединят двете Кореи. Едва с разпада на СССР в началото на 90-те години са предприети реални опити за сближаване, подписана е съвместна декларация за ядреното разоръжаване на Корейския полуостров. През юни 2000 г. се провеждат две междукорейски срещи на високо равнище, подписва се съвместна декларация между Севера и Юга, станал основополагащ документ за обединението. През октомври 2007 т. проведена поредната междукорейска среща, в резултат на която се подписват нови документи, продължаващи и развиващи принципите, заложени в съвместната декларация от 2000 г.

Но, през 2008 г., ситуацията се променя рязко, според мен, съвършено неслучайно, защото съвпада с началото на Световната финансова криза, с новия президент на Южна Корея, който заема по твърда позиция по отношение на северния си съсед, а на 25 март 2010 г. недалеч от границата с КНДР в Жълто море е потопен южнокорейски военен кораб, което става причината за гибелта на 46 души, в което разбира се, обвиняват КНДР, същата година страните си разменят сериозни артилерийски удари и във въздуха наистина замирисва на нова война. САЩ, организирайки съвместни учения, постоянно подгряват ситуацията,особено през 2012-2015 г., което естествено се разглежда от КНДР като подготовка за война. В този период сериозно се обсъжда версията, че разгърналата се война между Северна и Южна Корея ще бъде причината за възможното пречупване на световната финансова система, намираща се в криза. Струва ми се, че това щеше да бъде един от резервните варианти за развитие на световната реконкиста.

През 2016 г. настъпи относително затишие. През 2017 г. на поста президент на САЩ застана Доналд Тръмп. Използвайки словесната атака по Северна Корея, Тръмп удачно покри с нова информационна вълна своята незаконна ракетна атака по Сирия, а след това, довеждайки ситуацията почти до крайност, отстъпи, при това неговата репутация на „як пич“ само се увеличи. Както виждаме, тогава е използван класическият американски прийом – оказване на натиск, след това ловене на отстъпки в замяна на намаляване на натиска.

Но, общото падение на влиянието на САЩ по света изигра ролята си. През ноември 2017 г. външният министър на Южна Корея Кан Ген-хва заяви, че първо няма никакви планове в страната му да се поставят нови противоракетни установки на САЩ. Второ Южна Корея няма да участва в американската система за ПРО, а взаимодействието между Сеул, Токио и Вашингтон няма да прераства във военен съюз – трето.

След това САЩ и Южна Корея се отказаха от провеждането на съвместни военни учения по време на зимните олимпийски игри в Пьончан.

„Да не би някой да си мисли, че диалогът между Северна и Южна Корея би бил възможен без моята твърда и силна позиция и готовност да използвам цялата ни мощ срещу Северна Корея“, писа тогава Тръмп.

И наистина, да не би някой да мисли, че САЩ нямаха да могат да направят още няколко войнствени заявления или да проведат маневри на своите самолетоносачни ударни групи и така да провалят процеса на преговорите?

Още веднъж ще отбележа, че Южна Корея започна да получава независимост – на 10 февруари президентът на Южна Корея Мун Джей-ин по време на преговори с министър-председателя на Япония Шиндзо Абе отхвърли предложението му в близко време да се възобновят военните учения с участието на САЩ, след провеждането на Олимпийските игри. В добавка, същият месец Южна Корея отговори на СТО за решението да се спрат действията по „еквивалентните“ отстъпки и други задължения по отношение на търговията със САЩ. Това бе направено в отговор на защитните мерки на САЩ срещу вноса на слънчеви панели и перални машини.

Както стана съвсем наскоро, кандидатът за държавен секретар на САЩ Майк Помпео се е срещал с Ким Чен-ун. Преговорите на такова равнище са първите от 2000 г. насам.

„Провеждаме много конструктивни дискусии. Ким Чен-ун наистина бе много открит и мисля, много порядъчен, изхождайки от всичко, което видяхме“, заяви Тръмп. Той също допълни, че срещата с Ким Чен-ун ще се състои „много скоро“.

И ето, най-накрая, на 27 април, президентът на Южна Корея Мун Джей-ин за първи път стисна ръката на лидера на съседната страна Ким Чен-ун. КНДР и Южна Корея подписаха декларация за намерение да подпишат мирен договор и да осъществят пълно ядрено разоръжаване, а също така се договориха активно да провеждат тристранни срещи с участието на двете Корея и САЩ или четиристранни срещи с участието на двете Кореи, САЩ и Китай с цел обявяване на края на войната, превръщането на примирието в мирен договор и установяването на постоянен и устойчив мирен режим“, пише в съвместно подписаният документ.

А какво означава това?

Това означава отсъствие на необходимост въоръжените сили на САЩ, за поддържане на паритета между Южна и Северна Корея. Тръмп говори за цифрата от 28 хил. души, които са му нужни на границата с Мексико, а не на границата между Северна и Южна Корея. Министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис на 27 април каза прямо, че въпросът за бъдещото военно присъствие на САЩ на Корейския полуостров ще бъде в ръцете на дипломатите, които, според него, ще се занимават с тези и с други въпроси в случай на сключване на мирен договор със Северна Корея.

Сгъването на проекцията на силата на САЩ по света, обявено като предизборен лозунг на Тръмп не са празни приказки, а реално оформил се процес.

„Индустриалните САЩ“, изграждани от Тръмп не могат да си позволят толкова много бази зад границата, колкото „Банкерските САЩ“, съществуващи преди това. Тръмп самолично отсече пипалата на Транстихоокеанското и Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство, които трябваше да укрепят васалния статут на Европа и на страните от Югоизточна Азия пред Банкстерски САЩ. Отделен въпрос е дали Тръмп ще се справи с тази задача. Той вече загуби в борбата със старите апаратчици основния идеолог на своята администрация – Стивън Банън, който и разработи обявената от Тръмп стратегия. Но както знаем, новите хора, с алтернативен подход, все още са останали в администрацията. Макар и да са малцинство и както казва бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол те да не разбират защо Тръмп иска да свали санкциите от Русия и се опитва да го разубеждават от това, а също така и те не разбират защо Тръмп иска да се договори с Путин. Мисля, че трябва да вярваме на думите му, предвид скорошния инцидент с анонсираните от постоянния председател на САЩ в ООН Ники Хейли нови санкции и тяхното отричане, непосредствено от самия Тръмп. Ето с такива подчинени той трябва да дърпа САЩ в заявената му страна, а да не говорим за натиска, който му оказват клинтъноидите. Но Тръмп е много амбициозен и ще прави това, което не е правено от нито един президент на САЩ. Той ще проведе преговори с Ким Чен-ун, а в случай някакъв, дори и малък успех, вероятността за скорошни преговори с Путин ще нарасне още повече, защото това ще покаже, че Тръмп може да се договори с всеки.

Още един нагледен пример е, че администрацията на Доналд Тръмп планира да замени американският военен контингент в Сирия с военнослужещи от арабските страни. Тръмп нееднократно говори за необходимостта от извеждането на американските войски от Сирия. Той дори замрази средствата на Държавния департамент за финансирането на възстановителните работи в районите на Сирия, контролирани от проамерикански формирования и искаше финансирането да дойде от Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ.

Разбира се, за някои страни излизането на САЩ може да се превърне в катастрофа. Както вярно отбеляза външният министър на Саудитска Арабия Адел ал Джубеир, Доха трябва да плати цената за присъствието на американките войски в Сирия. Защото извеждането на американските войски от Катар ще доведе до крах на режима „в течение на няколко дни“.

Процесът на загубата на ролята на хегемонията на САЩ е вече необратим и против волята на САЩ. Така в рамките на вторите двустранни консултации по въпроса за Южнокитайско море между Китай и Филипините, преминали на 13 февруари, бяха постигнати следните основни договорености: рибарите между двете страни получават достъп към спорните морски зони, Китай и всички страни се задължават да не строят обекти на ненаселените територии в съответствие с Декларацията за поведение на страните в Южнокитайско море, Китай сваля забраната за внос на филипински банани и предоставя повече от 24 милиарда долара за развитие на проекти в рамките на проекта „Един пояс-един път“. Напомням, че Филипините са основният преден пост на САЩ в Южнокитайско море за оказване на натиск върху Китай и както виждаме, Китай ги включва в своите обятия.

И в Европа разбират наложилата се ситуация. Наскоро, по време на съвместната пресконференция с президента на САЩ Доналд Тръмп, канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че „Времето на следвоенния ред, продължило повече от 70 години след Втората световна война, е минал“, времето когато зад океана бе основният партньор на Европа – САЩ, приключи, Европа трябва сама да поеме отговорност и да формира бъдещето си.

На следващия ден Меркел, президентът на Франция Еманюел Макрон и британският министър-председател Тереза Мей се договориха да защитават европейския пазар от търговско-политическите мерки на САЩ срещу ЕС.

Разбира се, САЩ не е СССР, който алтруистично предаде всичките си позиции по света. САЩ ще се опитат да добият максимална изгода от своето слизане от сцената и вероятно ще запазят присъствие в ключовите зони за себе си. Но това, което бе трудно за вярване, вече се случва, САЩ сами започнаха своя изход.

НОВИНИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет

Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.

Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.

Ето кои са министрите в новия кабинет

Стефан Янев – служебен министър-председател;

Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;

Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;

Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;

Валери Белчев – служебен министър на финансите;

Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;

Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;

Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;

Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;

Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;

Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;

Велислав Минеков – служебен министър на културата;

Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;

Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;

Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;

Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;

Стела Балтова – служебен министър на туризма;

Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.

Тримата нови министри

Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.

На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.

Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.

Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.

След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите

Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.

“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.

“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му. Потрес! Борисов...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА4 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА6 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА1 week ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ1 day ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ1 day ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

СВЯТ2 days ago

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл: Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на...

СВЯТ3 days ago

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво Британският...

СВЯТ3 days ago

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ 27.04.2025...

Trending