Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планира значителни промени във висшето военно ръководство на страната, като възнамерява да освободи редица генерали и висши офицери, които са били тясно свързани с предишния шеф на Пентагона Лойд Остин.
Тези промени целят да заменят досегашните командири с фигури, лоялни на самия Хегсет и настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Пийт Хегсет – изборът на Тръмп за шеф на Пентагона
Планираните кадрови рокади са част от по-широка стратегия на новата администрация за укрепване на контрола над въоръжените сили на САЩ.
Планираните кадрови рокади са част от по-широка стратегия на новата администрация за укрепване на контрола над въоръжените сили на САЩ. Президентът Тръмп многократно е изразявал недоволство от военните ръководители, които според него не са показали достатъчна лоялност към политиката на неговото управление. В миналото той е заявявал, че би желал да има генерали, „подобни на тези, които са служили при Адолф Хитлер“, като подчертава тяхната безусловна вярност към върховното ръководство. Всъщност демократите приписаха тези думи на Тръмп.
Pete Hegseth Puts NATO Allies on Notice https://t.co/cojiylMMsO via @YouTube
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 18, 2025
Според информация от Пентагона, сред подготвяните за уволнение са не само генерали, назначени при управлението на Лойд Остин, но и офицери, които в миналото са изразявали несъгласие с позициите на Тръмп.
Според информация от Пентагона, сред подготвяните за уволнение са не само генерали, назначени при управлението на Лойд Остин, но и офицери, които в миналото са изразявали несъгласие с позициите на Тръмп относно военните операции и глобалната стратегия на САЩ. На техните места ще бъдат назначени офицери, които споделят възгледите на сегашната администрация и подкрепят политиката на Пийт Хегсет, включително по отношение на американското военно присъствие зад граница и бъдещите стратегически приоритети.
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 18, 2025
Очакваните промени в ръководството на въоръжените сили могат да окажат значително влияние върху военната стратегия на САЩ, особено в контекста на настоящите международни предизвикателства. Въпреки че някои анализатори смятаха, че Тръмп ще се стреми към намаляване на военните ангажименти в чужбина, самият Хегсет вече заяви, че Съединените щати не планират да съкращават своето военно присъствие в Европа. Напротив, той подчерта важността на стабилността и сигурността в региона, като отбеляза, че присъствието на американските войски остава ключов фактор за баланса на силите на континента.
Реакцията във въоръжените сили е смесена. Някои офицери, особено тези, които подкрепят новото ръководство, смятат, че промените ще доведат до повишаване на дисциплината и ефективността на армията. Те виждат в новите назначения възможност за изчистване на бюрократичните пречки и за укрепване на командната верига. От друга страна, други изразяват загриженост, че подобни кадрови промени могат да доведат до политизация на армията, където лоялността към конкретна администрация ще надделее над професионализма и стратегическата независимост.
DOGE откри милиони „върколаци“ … „хора“ на по 150-300 години, които все още получават „своите“ пенсии и социални помощи … в размер на милиарди. pic.twitter.com/2Jdz06ksaH
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 17, 2025
В този контекст, критиците на Тръмп и Хегсет предупреждават, че подобен подход може да подкопае традиционната неутралност на американската армия и да я превърне в инструмент на политическите борби във Вашингтон. Те подчертават, че решенията, свързани с националната сигурност, трябва да се основават на обективни оценки и професионална компетентност, а не на политическа вярност.
Въпреки това, администрацията на Тръмп е категорична в намерението си да проведе тези промени, като ги представя като необходима стъпка за възстановяване на „истинската сила“ на американската армия. Пийт Хегсет многократно е заявявал, че въоръжените сили на САЩ трябва да бъдат водени от хора, които напълно подкрепят визията на президента за национална сигурност и глобално лидерство.
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 21, 2025
Както изглежда, предстоящите кадрови промени в Пентагона не само ще определят бъдещето на американската армия, но и ще окажат влияние върху цялостната външна политика на Съединените щати. Дали този подход ще доведе до по-голяма стабилност и ефективност, или ще засили вътрешните разделения в армията и обществото, предстои да се види в близките месеци.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!