СВЯТ
САЩ търсят как да сготвят Зеленски

Съвсем доскоро шефът на киевския режим в тениската си в цвят каки беше световна икона, която прогресивните медии пръскаха по света като семки. Наричаха го дори втори Чърчил – това сравнение с пияния алкохолик, който сложи началото на краха на Британската империя, се дава само на най-изтъкнатите представители на колониалните елити по принципа първи дошъл, първи обслужен.
И изведнъж спряха. Зеленски започна да се сърди и да се кара на онези, които го обичаха толкова много: американски конгресмени, журналисти, дори правозащитници. Изведнъж се оказа, че в Украйна не всичко е било, както го представяха.
Левите елити си спомниха за „Азов“. Да, признаха те, в Украйна има такива фашистки бандити, до които австрийският художник е просто бебе. Американските и европейските нацисти днес отиват при тях, за да трупат опит. Хубаво е руснаците да ги денацифицират всички там. Ами ако някой бъде спасен? Ще се върне и ще организира такъв геноцид у дома, че Андерш Брейвик ще ревнува. „Може би не си струва така да подкрепяме украинските нацисти“, плахо се питаха левите интелектуалци.
Ръководителят на МААЕ благоволи да забележи, че украинските войски са стреляли по АЕЗ „Запорожие“ и изрази “загриженост” за това. Е, благодарим. Преди това предпочиташе да не вижда как украинските войници се опитват тук и там да провокират чудовищни бедствия.
Легендарната „Амнести Интернешънъл“ внезапно напомни за себе си. В своя сензационен доклад правозащитниците отбелязват, че като разполага военна техника в жилищни сгради, училища и болници, Украйна нарушава международното право.
Още преди това западните правозащитници ревностно кълваха Зеленски за нарушаване на правата на такова малцинство като „цивилните мъже на Украйна“. Да, това е смешна формулировка, но все пак. Факт е, че преди месец началникът на Генералния щаб на Украйна генерал Валерий Залужни издаде заповед, с която забрани на резервистите да напускат местожителството си.
Естествено, в същия момент украинците избягаха масово в чужбина. Но тук е проблемът. Граничарите пропускат жени и деца и събират мъжете. Не помогнаха нито набързо изработените сертификати с печати, нито указанията за чисто мирната им идентичност, нито опитите да се представят за представителите на малцинствата.
Истински трагедии се разиграха на западната граница на Украйна. Мъжете пострадаха. Влиятелното издание „Форин Полиси“ публикува тъжната история на един такъв бежанец, който се опитал да пресече полската граница с американския си съпруг. Съпругът ми получи разрешение да си тръгне, но не го направил. “Те не обърнаха внимание на факта, че съм гей”, оплака се миролюбивият украинец на активистите за правата на човека. “Те погледнаха дали имам пенис“, допълни той.
Тази и подобни истории бяха стоварени на Зеленски като нарушение на правата на цивилните украински мъже. Той улови сигнала и веднага отмени заповедта на Залужни, но тогава се случи ново нещастие.
Този път Зеленски си го получи от своята сънародничка Виктория Спорта (моминско име Кулгейко). Интересното е, че нейната кариера се разви едва ли не по-добре от тази на самия Зеленски.
Кулгейко е роден през 1978 г. в Носовка, Украйна. Пионерка, отличница, завършила училище със златен медал. Веднъж във влака от Киев до Москва тя среща американец. Тя се омъжва за него през 2000 г. и приема американско гражданство през 2006 г. Тя прави отлична политическа кариера и през 2020 г. се озовава в Конгреса на САЩ от републиканците. Никак не е зле, нали?
Днес Кулгейко-Спартц отваря очите на колегите си конгресмени за факта, че Киев им краде парите и препродава почти всички доставени оръжия. Тя настоява Зеленски да спре да “играе на политика и театър” и да започне да се бори истински. Как така украинците седят по кафенетата – не, не, спешно на фронта, обща мобилизация!
Вътре в САЩ Спартц нагнетява темата „няма да позволим Украйна да се превърне във втори Афганистан“. Републиканците я пращат във всеки ефир. Демократите я критикуват, но и цитират изобилно.
Не е странно, че в Киев се крадат американски пари и се препродава западно оръжие. Странно е, че американците говорят за това толкова силно. В Афганистан такова пилеене продължи не години, а десетилетия и на никого не му пукаше. Лидерите на Афганистан бяха сменени един по един и никой не им попречи да приберат част от рушветите. Зеленски имаше много по-малко късмет.
„Изобщо не съм сигурен, че президентът на Украйна е такъв, какъвто го представят западните медии, току-що заяви Кори Бернарди, водещ на „Скай Нюз“. „Западните медии премълчават всички ужаси, които се случват при Зеленски с етническите руснаци в Украйна. Той обеща да сложи край на гражданската война в Украйна, но явно се провали“. Удивително, нали? Нима са узрели най-накрая?
Не, безсмислено е да се надяваме на някакъв висок морал на американските партньори. Глобалният регионален комитет просто започна да търси заместник на Зеленски. Артистът явно не се справя. Днес неговото място в прогресивните медии е заето от същия генерал Залужни, с когото Зеленски вече имаше спорове.
„Икона на украинската съпротива“, „легенда“, „железен генерал“ – в този стил пишат днес на Запад за Валерий Залужни, началникът на украинския Генерален щаб. Фотосесия с генерала направи в последния си брой украинският „Вог“. „Украинските деца използват името му в игрите си“, пише „Стрейт Таймс“ за него и дори ме е страх да си помисля какво имат предвид журналистите. Като цяло на Запад той е позициониран като нова надежда за Украйна.
Ето как западните експерти, които някога обичаха Зеленски, иронизират неговата ревност към Залужни. Но въпросът тук не е само в ревността на тънкия интелектуалец към мощния, напомпан военен чичко. Всичко е много по-лошо.
Не е тайна, че Зеленски винаги е бил недолюбван от местните националисти. Но през последните няколко месеца той си навлече много критики от украинската армия. Не е трудно да си представим как се е почувствал Залужни, когато Зеленски е отменил заповедта му и дори издава обществено порицание.
Между другото, връщайки се към Чърчил. Точно преди шестдесет години колониалната администрация на Южен Виетнам е оглавена от протеже на американците – местно момче от добро семейство Нго Дин Дием. Беше много интелигентен човек, шегата настрана. Той е първият политик от третия свят, когото американците издигат в ранга на “новия Чърчил”. Казано е от вицепрезидента от Демократическата партия Линдън Джонсън, сравнението се харесва на всички, препечатано е във всички вестници.
Съединените щати напомпват Южен Виетнам с оръжия и ги принуждават да се бият със Северен Виетнам. Южновиетнамските военни обаче не харесват Нго Дин Дием. Най-вече той не се харесва на Дуонг Ван Мин (Големия Мин), висок и як генерал, който вярва, че президентът е корумпиран и умишлено изнася информация за военни операции.
До 1963 г. Новият Чърчил е забележимо омръзва на своите американски господари. Досега историците спорят дали ЦРУ е участвало в заговор срещу него или не, но два момента са кристално ясни: американските разузнавателни служби са научили за военния заговор срещу Нго Дин Дием и са свалили охраната си от него. Превратът е ръководен от генерал Дуонг Ван Мин. На 2 ноември 1963 г. Новият Чърчил е отвлечен, отведен в мазето и застрелян в слепоочието. Никой наистина не се смили над него. На Линдън Джонсън не му е до това: само двадесет дни по-късно Кенеди бива застрелян в Далас и Джонсън става президент на Съединените щати.
Интересно е, че Големият Мин преминава през всички възходи и падения на войната във Виетнам невредим. През 1975 г. (след бягството на следващия президент) той обявява капитулацията на Южен Виетнам и предава делата си на другарите от Северен Виетнам, след което е освободен от обвинения и живее тихо във вилата си, където отглежда птици и орхидеи . Той умира от естествена смърт на 85 години. През 90-те години виетнамското ръководство дори обсъжда дали да му присъди званието „Герой на Виетнам“.
Не знам защо се сетих за тази история. Има някои паралели. Понякога ми се струва, че най-безопасният изход за Владимир Зеленски би бил дълга присъда някъде в затвор в Мордовия. Там ще организира самодеен театър, за да не скучае. Все пак е талантлив човек.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.
Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.
„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.
Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.
Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.
През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.
Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.
Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия
В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.
“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.
Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.
Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.
“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.
Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота
Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.
Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад
Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.
Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.
Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.
През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.
През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.
През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.
След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.
През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.
През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.
Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.
Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.
Усилията за модернизация на индийската армия
Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.
В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.
Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.
Индия се провали в най-големия икономически план
В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.
Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.
Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.
През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.
“Троен ядрен възел”
Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.
В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.
Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.
Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.
Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.
През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.
В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:
Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.
Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.
В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.
Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда