НОВИНИ
Масово отказване от долара по света
За настъпващия отказ от долара
Американците са по-близо от всякога до осъществяването на мечтата на руските патриоти – те разглеждат възможността да ограничат максимално (в идеалния случай да забранят, но това е твърде трудно за изпълнение) за Русия способността да търгува в долари.
Нека започнем с това, че дълги години последователно съм бил и оставам привърженик на отказа от използването на долара и преминаването във външноикономическите дейности към разплащане с национални валути.
Както и доказвах необходимостта т премахването на монетаристката порочна практика на да се свързва паричната маса на националната валута към доларовите златно-валутни резерви (за което винаги настоява МВФ).
Защото, ако сте суверенна държава, тогава трябва да оценявате ефективността и рентабилността на вашата икономика с вашата валута, а не в чужда.
И дори, ако част от оборудването и/или суровините ги закупувате от чужбина, то просто след това ги преизчислявайте на себестойността и амортизацията според курса, но се ориентирайте при всички възможности на рублевата рентабилност (ако, разбира се, имате намерение и занапред да живеете в Русия).
Суверенната емисия предполага, че вие печатате толкова пари, от колкото се нуждае (нашата) икономиката, а не „колко е осигурено златно-валутните резерви“. И без огледна това „какво ще каже МВФ“. Тъй като Русия не дължи нищо на тази служба (и ако не греша, напротив, тя е донор на тази организация).
Перифразирайки спрямо финансите знаменитото изказване на Сталин за Ватикана „А колко дивизии има Папата?“ ние можем да питаме „А колко са собствените пари на МВФ?“. Нула? Но тогава да стоят настрани.
Освен горните аргументи има и други. Например, че използвайки за разплащания валутата на основния геополитически противник (не съм длъжностно лице, затова и мога да наричам нещата с истинските им имена) и купувайки неговите дългови задължения, ние по този начин сами поддържаме американската икономика и засилваме позициите на САЩ по света.
От повечето „трежърис“ за щастие, вече сме се избавили, а сега трябва да се отървем и от долара, (например, превръщайки го в стоки, инструменти и технологии).
И има друг важен аргумент в полза на отказа от долара. През последните години американската икономика е изградена от балони. И колкото по-лошо става положението в реалния сектор на икономиката на САЩ, толкова повече пари се наливат в балоните.
Освен това интересите на финансовия и банковия сектор са пряко противоположни на интересите на производствената част на икономиката. Тъй като слабият долар и ниският лихвен процент са изгодни за производителите, а за финансистите са изгодни силен долар и висок лихвен процент (тогава към долара, като средство за пестене, бягат спекулантите, а те също инвестират и в „Трежърис“).
Преди няколко дни, настоящият председател на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че лихвеният процент ще се увеличи допълнително (тоест, засега финансистите все още са както преди по-силни от индустриалците, въпреки всички усилия на Тръмп).
По всички показатели балоните вече са прегрели до максимум, процентът на търговията със заемни средства (margin debt) отива над историческите рекорди, по-нататък няма накъде да се раздува (примерно 95% от всички средства в икономиката, включително спестяванията на домакинствата и пенсионните фондове са сложени в борсови спекулации).
Ако Чехов казва, че „оръжието, висящо на стената в първо действие, в трето задължително ще стреля), то по отношение на икономиката и финансите „балоните, надути преди няколко години, трябва задължително да се спукат).
И сегашният балон в американската икономика е исторически най-големият (и най-ужасен според различните допълнителни параметри, започвайки се с абсолютните и относителните стойности на споменатия по-горе marginal debt и завършвайки с невъзможността да се отпечатват долари за обратно изкупуване от държавата на акциите на банкрутиралите компании и банки).
Затова и когато се спука ще е най-добре да се намираме максимално далеч от него и с икономика, максимално независима както от долара, така и от търговията със САЩ.
Последствията, разбира се, ще ни застигнат (например, през ЕС и Китай, които търгуват активно със САЩ), но съществено по-слабо, отколкото непосредствено.
Напълно е възможно, че скоро за долар няма да дават 67 рубли, както днес, а един по мутрата.
Знам, какво ще кажат скептиците и западнопоклониците (те винаги казват това), „приказките за загниващия запад се водят от десетилетия“. Но те така говореха и преди кризата от 2008 г. , когато в САЩ няколко милиона души си загубиха работата и почти 3,5 милиона станаха бездомни. Те не забелязаха и кризата с „доткомите“ от 2001 г.
Те никога не виждат и повече от 40-те милиона бедняци в САЩ, нито бягството на производството от самопровъзгласения „град на хълма“, нито полицейската жестокост, нито множеството други очевидни признаци на задокеанското неблагополучие.
Но те ще видят, когато всичко рухне.
Затова не трябва да се чака кога САЩ ще се опитат да ни ограничат възможността да търгуваме с долари (макар това за тях да е равнозначно на изстрел в крака), трябва сами максимално да се отделим от долара.
Като начало трябва да преминем на разплащания в национални валути между страните от БРИКС и с близките съседи, а също да открием крос-валутни „суапове“ за осигуряването на подобни операции.
След това да активизираме търговията с петрол (а заедно с нея и на газ) за рубли на Московската борса. Вече имаше пробни търгове, опитът бе успешен, може да се развива. Нека после обменят своите тугрици за нашите рублици.
И изобщо сега в много отношения има стоков излишък, а пазарите не стигат. Затова, ако искат да се борят за руския пазар (а той е голям и платежоспособен), то нека търгуват за рубли. А още по-добре, да произвеждат дъщерни производства в Русия.
Да не се държат пари в западни банки, да не се държат пари в американска валута, да не се купуват американски ценни книжа – това е логичният и адекватен минимум на действие, който да не позволи на Вашингтон да не ни пакости във финансовата сфера.
А ако ни стане необходимо някое оборудване, което ще се откажат да ни продават пряко, тогава винаги можем де си спомним за опита с „Гленкор“ и другите корпорации, който някога КГБ на СССР създава и натрупва именно за заобикалянето на западните санкции.
Така че нека властите на САЩ да се опитват да ни пакостят така. Те вече отдавна се държат като киевски майдауни. За да ѝ стане лошо на Русия се стрелят сами в краката. Няма да им пречим, а най-добре е да им помогне малко…
НОВИНИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет
Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.
Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.
Ето кои са министрите в новия кабинет
Стефан Янев – служебен министър-председател;
Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;
Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;
Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;
Валери Белчев – служебен министър на финансите;
Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;
Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;
Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;
Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;
Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;
Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;
Велислав Минеков – служебен министър на културата;
Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;
Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;
Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;
Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;
Стела Балтова – служебен министър на туризма;
Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.
Тримата нови министри
Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.
На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.
Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.
Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.
БЪЛГАРИЯ
Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите
Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.
“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.
“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда