ПАРИ
Какви са плановете на бъдещето за криптовалутите?
Втората половина на 20-ти век бе белязана от невъзвратими и потенциално катастрофални промени в икономиката. След като САЩ установиха почти неоспоримо икономическо и военно господство в света, се оказа, че Федералният резерв е в позиция, в която може да печата купища долари, без да го е грижа за цялостната устойчивост на глобалните финанси. Това доведе до десетилетия на дрънкане на оръжия, медийни манипулации и издигане на консуматорството в култ. На свой ред тази ситуация се оказа доста печеливша за САЩ, защото те търгуваха стоки по всички краища на света срещу зелени хартийки, които не са обезпечени по никакъв начин. Измамата на века даде своите плодове. Сегашната ситуация напомня на телевизионно шоу, в което банките, корпорациите, рейтинговите агенции и властите са част от една грандиозна конспирация, целяща да убеди останалата част от света, че активите на Вашингтон са най-сигурните активи в света, по-сигурни дори и от златото.
Появата на алтернативна система, която оспорва доминацията на долара, бе логична. Криптовалутите се появиха в момента, в който останалите играчи чакаха да започне процесът на дедоларизация. Този анализ няма за цел да пренебрегва факта, че биткойнът бе създаден и използван от американските и британските служби, за прехвърляне на средства без да се оставя следа, с цел финансиране на операции в чужбина. Някой с право би отбелязал, че зад името Сатоши Накамото се крие „група американски криптоанализатори“.
Броят на държавите, които се превърнаха в рай за криптовалутите и играят централна роля в тяхното развитие, е ограничен. Първите три държави в света по ниво на възприемане на криптовалутите са Южна Корея, Русия и Венецуела. В трите държави криптовалутата се възприема като различен способ, преследващ различен краен резултат. В Южна Корея криптовалутите най-общо се възприемат като алтернативен начин за инвестиция, който има потенциал да донесе огромна възвръщаемост в условията на силно конкурентна среда. Във Венецуела бързото развитие на криптовалутите бе предизвикано от икономическия срив, провокиран от санкциите на Запада срещу страната производителка на петрол. Някои хора твърдят, че въпреки нестабилността на криптовалутите, във Венецуела се гледа на тях като на по-удобен и надежден начин за съхранение на ценности, отколкото е венецуелският боливар. Колкото до Русия, там има консенсус, че бързото възприемане на криптовалутите се дължи на комбинацията от перфектна среда за „майнинг“ (в най-общ смисъл „майнинг“ означава решаване на сложни криптографски задачи, бел.прев.) и позитивни нагласи на инвеститорите, които са благоприятствани от подкрепата на властите и от наличието на множество местни таланти. Още повече, Москва добре знае, че това е привлекателен вариант и би искала да направи офертата още по-сладка, предлагайки такава държавна подкрепа за инвеститорите, каквато не съществува например в Китай и САЩ. Някои източници твърдят, че нивото на поддръжка от страна на официалните власти се различава много в различните щати в Америка, докато в Китай тя почти не съществува.
Миналия месец руската Държавна дума одобри на първо четене проектозакон за легализация на криптовалутите в Руската федерация. Бъдещият закон дефинира криптовалутите като собственост и установява правилата за извършване на трансакции. Най-голямата банка в Русия, „Сбербанк“, обяви, че ще проведе ICO (Initial coin offering) на руска криптовалута. Старшият вицепрезидент на банката Игор Буланцев заяви, че вярва, че проектът за новата валута ще се окаже успешен, защото и клиентите на банката, и инвеститорите проявяват интерес към проучване на нови възможности.
Същевременно редица финансови институции от различни държави отбелязват рисковете, свързани с инвестициите в крипто-активи – липса на защита на правата на инвеститорите, отсъствие на превантивни мерки срещу пране на пари и финансиране на тероризма, липса на пазарна ликвидност и оперативни проблеми. Колкото до оценката на руската страна за крипто-активите, Централната банка на Руската федерация излезе с доклад за финансовата стабилност, в който се твърди, че днес крипто-активите не представляват опасност за глобалната финансова стабилност, тъй като размерът на трансакциите в криптовалути остава сравнително малък. Експертите обаче смятат, че крипто-активите могат да окажат натиск върху традиционните финансови пазари, ако те продължат да нарастват със същите темпове, като ще засегнат частните и държавни инвеститори. Заради голямото си непостоянство обаче, криптовалутите все още не се смятат за надежден инструмент за инвестиции.
За разлика от общоприетите официални валути, трансакциите с криптовалути не могат да бъдат възпрепятствани от властите в различните държави. Ето защо съществува широко разпространено мнение, че ако САЩ и ЕС наложат санкции срещу други държави, доста от тях ще бъдат в състояние да заобиколят международните рестрикции, използвайки крипто-активи. За много страни, които са ставали обект на санкционни режими, криптовалутите могат да се превърнат в реален заместител на международни платежни системи като SWIFT.
Международните капиталови инструменти обаче не са единствените потърпевши от разпространението на криптовалутите. Платежни системи като PayPal и Venmo също ограничават дейността си в определени държави. Подобни ограничения могат да бъдат заобиколени в един свят, в който криптовалутните пазари добиват широка популярност.
Наскоро ръководителят на икономическия комитет в иранския парламент Мохамад Реза Пуребрахими заяви, че след като Иран и Русия станаха обект на санкциите на Вашингтон, доларът може да бъде заменен от иранска криптовалута. Освен това, иранският парламент призова Централната банка на Иран да проучи възможните начини за използване на дигитални активи.
На фона на всичко това, много експерти са убедени, че криптовалутите могат да съживят международната финансова система, защото неоспоримата досега доминация на долара над финансовите пазари е достигнала до своя залез.
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Оттеглнето на Клаус Шваб от Световния икономически форум бележи провала на глобалистите

Соченият за лидер на глобалистите, Клаус Шваб, архитектът на антиутопичния дневен ред на Световния икономически форум, обяви, че се оттегля от борда на глабалистката организация.
Това бележи края на една ера за Шваб, който се застъпваше за противоречиви политики като ядене на буболечки, кампании за масова ваксинация, контрол на населението и политики за намаляване на промените в климата, цифрова валута на централните банки и много други политики, подобни на тези в Китай.
Междувременно културните промени в Северна и Южна Америка сигнализират за нарастващо движение към традиционни ценности, отслабвайки идеологическата хватка на форума в Давос върху правителствата, неправителствените организации, корпорациите, църквата и обществото.
„След скорошното ми съобщение и когато навършвайки 88 години, реших да се оттегля от позицията на председател и като член на Борда на настоятелите незабавно“, написа Клаус Шваб в изявление.
Той подаде оставка като изпълнителен директор преди една година, като бившият норвежки външен министър Борге Бренде пое ежедневните операции. Световният икономически форум заяви, че заместник-председателят Питър Брабек-Летат е бил назначен за председател на борда временно и че е назначена комисия за търсене на заместник.
„Във време, когато светът претърпява бърза трансформация, необходимостта от приобщаващ диалог за справяне със сложността и формиране на бъдещето никога не е била по-критична. Бордът на настоятелите на Световния икономически форум подчертава важността да остане непоколебим в своята мисия и ценности като посредник за напредъка. Въз основа на своята доверена роля форумът ще продължи да събира лидери от всички сектори и региони, за да обменят информация и да насърчат сътрудничеството“, се казва в изявление на Световния икономически форум.
Оставката на Шваб идва три месеца, след като президентът Тръмп каза на глобалистите на годишната им среща през 2025 г в Давос, Швейцария: „Америка се завърна“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда