ВОЙНА
Тръмп срещу наркомафията: кой – кого?

Мексико е само началото, кой е следващият?
На 20 януари, на встъпването в длъжност, 47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп засегна в речта си темата за наркотиците. Той им обяви война, като обеща да приравни наркокартелите с терористичните групировки. В същия ден Тръмп подписа 42 изпълнителни заповеди, една от които за наркотиците. Тръмп коментира указа с думите, че гражданите на САЩ са чакали това решение от години. Той също така не изключи възможността за изпращане на американски войници на границата с Мексико за борба с наркокартелите.
Освен това, за да унищожи наркокартелите, на Америка, както каза президентът, може дори да се наложи да проведе военни действия на територията на южната си съседка.
Връщат картелите в къщи pic.twitter.com/awsVN7mJ3Q
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Редица други мерки, които Тръмп планира да приложи спешно, също са свързани със задачата за борба с наркотиците и наркоманиите в Америка. Например такава мярка като борбата срещу нелегалните имигранти, които са наводнили Америка, много от които са свързани с наркомафията.
САЩ вече имат списък с чуждестранни терористични организации (FTO): Ал-Кайда, забранена в Русия, Ислямска държава, Хизбула… И сега Тръмп иска да добави мексиканските картели към този списък. Президентският указ все още не означава, че въпросните картели ще бъдат включени в списъка. Това е указание към администрацията на президента и правителството да изготвят проект на решение по този въпрос.
Някои наблюдатели смятат, че този указ е просто акт на сплашване, насочен към Мексико. За да накара южната съседка да предприеме радикални мерки, за да спре потока от наркотици, влизащ през границата на САЩ. Те вярват, че заплахата на Тръмп да наложи 25% вносни мита върху стоките, влизащи в Съединените щати от Мексико и Канада, е точно същия вид сплашване.
Твърди се, че ако съседите предприемат решителни мерки за спиране на нелегалната миграция и незаконните доставки на наркотици към Съединените щати, тогава президентът ще се откаже от въведените протекционистични мита.
ГОРЕЩО! ИСТОРИЧЕСКА БОМБА!
ПРЕЗИДЕНТЪТ ТРЪМП ОБЯВИ ВОЙНА НА МЕКСИКО!Смелите действия на президента Тръмп не са само защита на американския народ, но и на великия народ на Мексико, който е бил държан като заложник от тяхното терористично правителство на наркодържавата от… pic.twitter.com/IIlUZwN4zM
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 1, 2025
Трудно е да не се съглася, че американските граждани очакваха решителни мерки от Вашингтон за борба с наркотиците. Наркоманията на Америка е един от най-важните проблеми на Съединените щати и най-важните заплахи за националната им сигурност. Странно е, че световните медии избягват такава тема като наркоманията в Америка. Съединените щати тук са наистина „пред останалия свят“.
Съответните цифри могат да бъдат намерени в документи на международни организации и експертни изследвания. Броят на американците, които редовно използват дрога, според различни източници, варира от 27 до 50 милиона души. По данни на ООН броят на наркозависимите в света през 2021 г. е 296 милиона души.
С други думи, оказва се, че от всеки сто наркомани в света от 9 до 17 души са граждани на САЩ. Като се има предвид, че делът на САЩ от общото население на Земята е около 4%. Делът на зависимите от наркотици в общото възрастно население на Съединените щати също е рекордно висок. Може би само Афганистан може да се мери с Америка по този показател.
По отношение на смъртността, свързана с наркотиците, Америка отново е „пред останалия свят“. Според статистиката САЩ са на първо място с процент от 324 смъртни случая от свръхдоза на 1 милион жители през 2022 г. На второ място е Пуерто Рико, който е в отделна категория, с 246 починали на 1 милион жители. Шотландия е на трето място с 219 смъртни случая. Следва Канада с 193. Смъртните случаи от свръхдоза опиоиди в Съединените щати са десет пъти по-чести на глава от населението, отколкото в Германия, и над 20 пъти по-чести от тези в Италия например.
Търговските войни започнаха.
След Канада, Мексико и Китай дойде ред и на ЕС.
Тръмп ще наложи вносни мита върху стоки от ЕС. pic.twitter.com/pDhsAicGef— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 1, 2025
В абсолютно изражение броят на хората, починали от свръхдози в САЩ през 2023 г., според Министерството на здравеопазването на САЩ, е 107,5 хиляди За сравнение, отбелязвам, че човешките загуби на Съединените щати (под формата на смъртните случаи) във войната във Виетнам възлизат на 58 хиляди души. Но това участие продължи двадесет години.
Сигурен съм, че Доналд Тръмп разбира добре мащаба на проблема и заплахата за националната сигурност на САЩ от наркоманията. Трябва да се предположи, че Тръмп е разбрал всичко това добре преди осем години, когато за първи път встъпи в длъжност като глава на американската държава.
През март 2017 г. президентът Тръмп създаде президентската комисия по злоупотребата с наркотици и разрешаването на кризата с опиоидите със следната мисия: „Да проучи обхвата и ефективността на федералния отговор на злоупотребата с наркотици и кризата с опиоидите и да направи препоръки на президента как да се подобри този отговор.“
Първоначално изглеждаше, че Тръмп показва решителност по въпросите за контрола на наркотиците. Той акцентира върху мерките на своя предшественик Барак Обама, който позволи легализирането на марихуаната, популярен в Америка наркотик, на щатско ниво и разкритикува 44-ия президент за този опасен либерализъм.
Тръмп предприе стъпки за връщане към федералния правителствен орган за регулиране на марихуаната (с възможност за пълна забрана на лекарството). Но през втората половина на президентството си Тръмп „пусна юздите“, връщайки правомощията на правителствата на щатите (и редица щати вече бяха напълно легализирали марихуаната, преди Тръмп да поеме поста през 2017 г.).
По данни на официалната статистика, Тръмп не е постигнал значими победи във войната с наркотиците. През 2016 г. смъртните случаи от свръхдоза наркотици, според Министерството на здравеопазването на САЩ, възлизат на 63,6 хиляди, а през 2021 г. надхвърлят 100 хиляди. Може да се каже, че Тръмп дори бе по-скоро губещ, тъй като по време на неговото президентство смъртността от наркотиците се увеличи с повече от една трета.
Предвид „успехите” на първия мандат може да се предположи, че сегашната заплаха срещу наркокартелите може да се окаже банална политическа реторика. Проучването на опита с контрола на наркотиците на предишни американски президенти не добавя оптимизъм.
Всичките преминали. нелегално. границата на САЩ са престъпници. БУММММММ pic.twitter.com/NLlzEjCBHY
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 29, 2025
Нека ви напомня, че Америка стана най-наркоманската страна в света преди около половин век. Всичко започна с така наречената „контракултурна“ революция, която беше стартирана в Съединените щати в средата на 60-те години от глобалното задкулисие (днес наричано „дълбоката държава“). Тази революция беше насочена към разчупване на традиционните ценности и норми с помощта на иновации като рок музика, Бийтълс, хипита, сексуалната революция и т.н.
Всичко това, за да може в крайна сметка младежта да се пристрасти към наркотиците ( (най-популярният наркотикът по онова време беше LSD), а след това, с помощта на лекарства, ефективно да се контролира американското общество. Активната фаза на тази “контракултурна” революция настъпи по време на президентството на Линдън Джонсън (1963-1969), който встъпи в длъжност след убийството на 35-ия президент на САЩ Джон Кенеди.
Следващият човек, който зае Белия дом след Линдън Джонсън, беше Ричард Никсън. 37-ият президент на Съединените щати видя с ужас как епидемията от наркотици плъзна из Америка. Допълнителен фактор за наркозависимостта на Америка беше участието на САЩ във войната във Виетнам. Значителна част от войниците, които се връщат у дома, са придобили навика постоянно да приемат наркотици във Виетнам.
На 17 юни 1971 г. президентът на САЩ Ричард Никсън произнася национално обръщение, в което обявява, че неговата администрация ще започне „война срещу наркотиците“. През 1973 г. Никсън заменя Бюрото за наркотици и опасни лекарства с Агенцията за борба с наркотиците (DEA), която получава допълнителни правомощия и бюджетни средства. Но Никсън не успя да постигне никакви победи на фронта на нарковойната. Някои скептици дори вярват, че не е имало истинска борба с наркотиците и че Никсън само е имитирал тази борба.
❗️Военната инвазия на САЩ в Панама може да започне много скоро
Американският сенатор Тед Круз започна официално разследване на нарушението от Панама на Договора за канала, давайки зелена светлина на американския президент Тръмп да си върне Панама с всички необходими средства,… pic.twitter.com/lEWjdsiYGs
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 30, 2025
Същата имитация се случи и при следващите президенти. Упояването на Америка продължи. И при 36-ия президент Джо Байдън във Вашингтон се заговори, че Америка е загубила войната с наркотиците, започната от Никсън. Следователно проблемите трябва да се решават по съвсем различен начин. А именно чрез легализирането на наркотиците и организирането на държавно регулиране на наркотрафика.
Всички изявления и действия на Тръмп, както се вижда, са коренно противоположни на изявленията и действията на неговия предшественик Джо Байдън. Съответно Тръмп категорично не е готов да легализира наркотиците. Напротив, той им обяви война, точно както направи Никсън преди повече от половин век. Но има силно подозрение, че цялата тази война на Тръмп може да завърши със същия провал, както се случи с Никсън.
Вече има някои мнения, че войната с наркотиците е само „димна завеса“, прикриваща другите цели на Тръмп. Така например тази война може да стане претекст и оправдание за започване на пълномащабна война с южната съседка. За да присъединят Мексико към САЩ като нов Щат/и/. Между другото, опити за подобно анексиране бяха направени от Съединените щати през 1840-те години при 11-ия президент Джеймс Полк, но те бяха неуспешни. Защо да не опитат отново?
Картелите правят истински войни на границата с Щатите pic.twitter.com/0DHsMRWrFK
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Кои наркокартели имаше предвид Тръмп? Има много от тях. Следните са посочени в открити източници: “Синалоа”; “La Familia”; “Голфо”; “Хуарес”; “Гуадалахара”; “Белтран Лейва”; “Миленио”; “Акапулко”; “Лос Зетас”; Картелът на тамплиерите; Картел Тихуана; Картел от ново поколение Халиско; Картел на южното тихоокеанско крайбрежие.
За най-голям от тях се счита картелът Синалоа. Известен също като организацията Гузман-Лоера. Картелът представлява до 60% от целия трафик на наркотици в САЩ. За да разберете размаха на дейността на този картел, има смисъл да се цитират данни от специалната операция срещу картела, в която са участвали САЩ и Мексико. По време на якцията бяха задържани 599 самолета и хеликоптера, свързани с картела Синалоа. Въпреки че самолетите бяха малки по размер, това все пак беше цяла въздушна армия.
По отношение на броя на наркокартелите и мащаба на тяхната дейност Мексико вероятно е на първо място в света. Основават се предимно на местно производство на наркотици – опиум, хероин, марихуана. Те обаче се занимават и с реекспорт на наркотици, идващи от Южна Америка.
Сред другите страни, голям брой наркокартели са регистрирани и в страни като Колумбия, Венецуела и Нигерия. Колумбия е специализирана в кока и кокаин. Венецуела е транзитна страна, през която колумбийският кокаин след това се доставя по различни маршрути до Съединените щати.
Трябва да се отбележи, че Тръмп обяви война само срещу наркокартелите, действащи от мексиканска територия. Някои наблюдатели казват, че това е само началото. Ето защо колумбийските, венецуелските и всякакви други картели ще бъдат включени в списъка на терористичните организации на Вашингтон.
Предупреждаваме ви да не прекосявате нелегално нашата граница. pic.twitter.com/u0Pr3395ml
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Изобщо не съм сигурен, че Тръмп ще реши да обяви война на наркокартелите по света. Това е равносилно на открито обявяване на война на дълбоката държава. Да, Тръмп разбира добре какво е дълбоката държава и ще се опита да я отслаби. Но Тръмп, като опитен политик, няма да тръгне челно срещу дълбоката държава.
Много пъти вече писах, че дълбоката държава има свой бюджет. И един от важните източници за попълване на бюджета са доходите от наркобизнеса, от същите наркокартели. Американските разузнавателни агенции работят за дълбоката държава, включително осигуряват защита на световния наркобизнес.
Той работи в тандем с тези американски агенции, които са упълномощени да се борят с незаконния трафик на наркотици. Американската правителствена система за контрол на наркотиците е силно корумпирана и всъщност е на страната на дълбоката държава, а не на страната на Съединените щати и американския народ.
Много експерти твърдят, че т. нар. “война срещу наркотиците” в САЩ е добре инсценирано шоу. Между другото, американецът Джон Коулман пише за това в книгата си „Комитетът на тристате“ (особено в глава 24 „Нелегална търговия с наркотици“). Американските служби хващат дребни наркодилъри заради отчетите, симулирайки бурна дейност, докато „големите“, т.е. наркокартелите, запазиха и продължават да запазват имунитета си.
Американските разузнавателни агенции не само защитават целостта на тези донори на дълбоката държава, те по всякакъв начин допринасят за растежа на този престъпен бизнес. По тази тема са написани десетки книги и стотици статии. Например в края на миналата година Шарлот Грийнфийлд публикува статията „Империята на наркотиците“: Изкореняването на опиума от талибаните разкрива жестоката реалност на американската окупация на Афганистан.“
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.
Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.
„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.
Наши и севернокорейски бойци се прегърнаха приятелски след освобождаването на населено място край Суджа — кадри от бойната работа на военнослужещи от КНДР, показани от руското министерство на отбраната#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/E3slhbnJym
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.
Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите, градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.
Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.
🪖Още кадри от бойна подготовка на севернокорейски войници, участвали в освобождаването на района на Курск. ⭐️#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/UR9OnnCGYk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.
Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.
Ударени са и военните заводи:
❗ „Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.
В Харков, инфраструктурата на ХТЗ беше унищожена. Също така завода за бронемашини “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.
❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“ .
В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:
“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”
Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.
„Вдигнахме залозите“
След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:
“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”
И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.
Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:
“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването. А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.
Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>
Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.
Тръмп има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме. Тръмп хубавичко нагласи Зеленски, добре го преметна.”
ВОЙНА
⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:
▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.
▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.
▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.
▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.
▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).
В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.
В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.
Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.
✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:
1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).
🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.
ВОЙНА
Бандеровците се държат с последни сили

Напред към Харков! Групировката „Запад“ чака заповеди
Бандеровците се държат с последни сили и се готвят за „партизанска война“, в случай че нашите войски пробият до Велики Бурлук.
В Купянско-Лиманското направление, по всяка вероятност, тече подготовка за нашето настъпление с цел създаване на условия за обкръжаване на Харков. Тук Старобелската група се защитава от вражеската страна, така че натискът върху широк фронт влияе върху способността на врага да маневрира с резервите.
От „терена“ и от военните експерти идва информация, че бойци от Западните ни гвардейски войски настъпват към Двуреченския плацдарм, който определено може да се счита за действащ с тенденция да стане стратегически. Според Андрей Марочко , “обстановката в този район е стабилна. Нашите военнослужещи напредват доста добре, макар и с бавни темпове, но настъплението се извършва на участък от фронта с ширина около 35 км”.
Като се има предвид, че руски бойци наскоро преминаха на десния бряг на Оскол с няколко диверсионно-разузнавателни групи, тоест няколко десетки бойци от специалните сили, постигнатите успехи са впечатляващи. Сега ситуацията изглежда като „позиционна война“; все още продължават локалните битки, по време на които нашите оператори на дронове работят активно във взаимодействие с артилерия, минохвъргачки и авиация.
Стана известно, че руските въоръжени сили са взели под огневи контрол около 800 метра от пътя край Фиголевка, а също така са изравнили фронтовата линия и са консолидирали нови позиции в района на селищата Тополи, Каменка и Красное Первое. Така, с изключение на „пътя“ от Чугуев, практически цялата логистика на противника в района на Купянск, включително железопътни линии и магистрали, се контролира от бойци на групировката „Запад“.
Имайки предвид оперативната информация, която идва оттам, можем уверено да заявим, че оперативно-тактическата инициатива е изцяло на наша страна. Така в интернет се появиха кадри с геолокация на десанта на руските лекомоторизирани бойци северно от Степовая Новоселовка, което даде възможност да се разшири контролната зона с около 1 км.
Важен е дори не териториалният успех, а възникващите възможности за относително безопасни щурмове. Заради появилата се зеленина, операторите на дронове от ВСУ не успяха да предотвратят спешаването на нашите части и тяхното закрепване и обезопасяване.
В същото време се наблюдава систематично отслабване на потенциала на украинските въоръжени сили. Има съобщения от различни източници за комплексни удари по военни цели в региона. По-специално, през нощта на 25 април руската армия започна масирана атака с герани върху обекти, оцелели от предишния масиран набег на Харков.
За пореден път бяха ударени цеховете на завода „Малишев“. Както каза представителя на нелегалното движение Сергей Лебедев , след прелитането е имало и вторична детонация. Вероятно в работилниците са се съхранявали боеприпаси.
Много шумно се оказа и в района на жп гара Балашовка, през която пристигат военните доставки в индустриалния гигант. Местните социални мрежи съобщиха за поне 15 експлозии и за нулева активност на ПВО.
„Ловците на мъже“ са вилняли по улиците на мегаполиса. Не минава ден без срамни кадри на принудителна мобилизация. И все пак „планът” не е изпълнен. Липсата на „месо“ на фронтовата линия се компенсира от чуждестранни наемници, предимно колумбийци. Дори украинските въоръжени сили ги наричат „консумативи“, които глупаво са се хванали на уж многото и „лесните долари“.
Украинските военни също пишат, че „латиноамериканците се бият гадно, но могат да вдигнат шум в сомалийски стил“. След кратко обучение от инструктори от Полша, Германия и Великобритания те се изпращат на Купянския фронт или се натрупват във Велики Бурлук като резерв. Очевидно врагът се страхува от нашия пробив тук.
Съдейки по радиопрехващанията, в района на Фигуровка и Водобуд те започнаха да подготвят голям брой диверсионни групи, като “партизански отряди”. Изглежда, че противникът не изключва възможността руснаците да обкръжат Харков или най-малкото да създадат голяма буферна зона на границата на Белгородска област.
А в съседното Лиманско направление групата „Запад“ развива настъпателни действия. В района на освободената Новомихайловка се водят тежки боеве за горските насаждения, в които врагът е изградил укрепени блиндажи. В село Новое нашите войници превзеха източната част и напреднаха към центъра, като същевременно разшириха контрола в горските пояси южно от селището.
Врагът пише, че “руската авиация и московските дронове действат постоянно. Имаше три удара с ФАБ по украинските позиции в село Редкодуб, ударите бяха много мощни.” Очевидно огневото въздействие върху противника тук се увеличава. Това означава, че нашето въздушно разузнаване работи много тясно, идентифицирайки опорните точки и укритията на украинските въоръжени сили и коригирайки огъня по тях.
Започва и офанзива в посока Новий Мир, която допълнително разтяга Старобелската ОТГ. Нейният командващ, генерал-майор Николюк се оплаква от нарастващия недостиг на сили. Смело може да се каже, че фронтът на ВСУ се пука по шевовете и се държи единствено благодарение на операторите на безпилотните самолети на бандеровците, а те от своя страна, повтаряме, демонстрират ниска ефективност поради появата на „зеленината“.
Ситуацията беше коментирана от „адекватния харковчанин“ Генадий Алехин : „Чувстваме, че нашите момчета чакат командата „Напред!“ Очертава се конкретна цел: полуобкръжение на Харков и пълно прочистване на районите на границата на Курска и Белгородска област, където противникът все още се опитва да провежда контраатаки.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда