СВЯТ
Слуховете, че пожарите в Калифорния са умишлени се разгарят по-бързо и от огъня.

Слуховете, че пожарите в Калифорния са умишлени се разгарят по-бързо и от огъня. Заговори се за умишлено поливане с бензин по къщите.
Слуховете, че пожарите в Калифорния са умишлени се разгарят по-бързо и от огъня. Заговори се за умишлено поливане с бензин на къщите: Известният руски международен анализатор Малек Дудаков обръща внимание на две важни теми, които в последните часове привлякоха международно внимание. Първата от тях – неуправляемата ситуация с пожарите в Калифорния, а втората се отнася до промените, които Гренландия може да претърпи в резултат на конкурентните интереси на САЩ и Европейския съюз. Тези теми са свързани с големи социални и икономически предизвикателства, които не само че засягат местните региони, но имат и глобални последствия.
Пожарите в Калифорния: Поредната катастрофа или вкоренени проблеми?
Бившото Малибу, където са снимани множество филми pic.twitter.com/gDcYsOIu9t
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 11, 2025
Пожар в Калифорния
„Повече от десет хиляди домове са разрушени, а размерът на щетите само за няколко дни нараснал от 60 до 150 милиарда долара. Тези разходи са не само финансови, но и се отразяват на социалната структура на региона.“
Ситуацията с пожарите в Калифорния продължава да излиза извън контрол. Калифорния, която традиционно е подложена на лесни пожари, сега се намира в състояние на катастрофа, която застрашена е напълно социалната структура на региона. Както посочва Малек Дудаков, че изгарянето на цели райони в Лос Анджелис е свидетелство за сериозността на проблема. „Повече от десет хиляди домове са разрушени, а размерът на щетите само за няколко дни нараснал от 60 до 150 милиарда долара. Тези разходи са не само финансови, но и се отразяват на социалната структура на региона.“
Бившата Сънсет Булевард, хълма Холивуд и Лос Анжелес pic.twitter.com/EGUXfZcNwM
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 11, 2025
Дудаков добавя, че процесът на възстановяване ще отнеме години.
В някои части на Лос Анджелис се разпространява слух, че бездомни хора, които отдавна живеят по улиците, може би са добавяли бензин в огъня с цел да разпалят пожарите и да провокират хаос:
Нещо повече, пожарът в Калифорния вече не е просто бедствие, а реална заплаха за стабилността на местните застрахователни компании, които може да се окажат на ръба на фалита. Но какво е основното обяснение за тези трагични събития?
Според различни теории, които се появяват в медиите, има множествени възможности за причините за тези пожари. Например, в някои части на Лос Анджелис се разпространява слух, че бездомни хора, които отдавна живеят по улиците, може би са добавяли бензин в огъня с цел да разпалят пожарите и да провокират хаос:
„Сега вълната от възмущение е насочена към бездомниците и уличните престъпници, които може би са искали да си отмъстят на богатите холивудски елити. Е, и в същото време да се сдобият с имуществото – след като евакуацията на Лос Анджелис градът бе пометен от вълна от грабежи и мародерства. Дори пожарните хидранти бяха откраднати. А в най-решителния момент те просто се провалиха“, пише Дудаков
Лос Анжелес от височина pic.twitter.com/Poh1defQYN
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 11, 2025
През 2020 година, когато имаше аналогични пожари, активисти на групата “антифа” бяха обвинени в подобни действия, опитвайки се да дестабилизират обществото в Америка. Както и да е, тези теории се отнасят към културно-социалния контекст на САЩ, като стремеж към политическо дестабилизиране и социален хаос, добавя Дудаков.
От друга страна, има и провокативни хипотези, според които „загадъчни дронове“, както пише анализаторът, може да са основните виновници за започването на пожарите, както наскоро се случи в други щати на САЩ. Също така се подчертава, че правителството на Калифорния е забравило или не е поддържало системите за пожарна безопасност, не е осигурило резервоари с вода и състоянието на съоръженията е в критично състояние. Тези пропуски на местните власти разкриват сериозния социален упадък в региона, който вече се наблюдава не само сред обикновените хора, но и сред самите елити. Въпреки това обаче, тази катастрофа поставя на преден план не само въпросите за управление на ресурсите, но и за безопасността на големите урбанистични и обществени структури.
🇺🇸🇬🇱 Днес Тръмп пусна видео на гренландци, които го молят да купи острова. И сега датската телевизия твърди, че екипът на републиканците е подкупвал бездомни хора за тази цел – срещу храна. pic.twitter.com/oednGdVhkc
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 11, 2025
Гренландия
Брюксел ще трябва да обещае на Гренландия повече инвестиции, за да спре острова да се отдалечава от сферата на влияние на САЩ. На острова има много за споделяне – Гренландия има най-големите залежи на редкоземни метали извън Китай
Малек Дудаков обръща внимание и на друга важна и актуална тема – глобалната геополитическа конкуренция за Гренландия. Островът, който вече не е само част от Дания, но се намира в центъра на интереси на Съединените щати и Европейския съюз, става стратегически важен заради своите ресурси и позиция. Възможността Гренландия да стане арена на противопоставяне между САЩ и ЕС отваря нови перспективи за развитието на острова. Местните власти се готвят да привлекат американски инвестиции, които могат да заменят финансовата помощ, предоставяна от Дания, която възлиза на 500 милиона евро годишно.
Тръмп баща вече убеждава лично Грендландците по видеовръзка за присъединяване … pic.twitter.com/UhDfpX4eDv
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 8, 2025
Дудаков посочва, че въпреки силната американска заинтересованост, Европа няма да остане безучастна: „Брюксел ще трябва да обещае на Гренландия повече инвестиции, за да спре острова да се отдалечава от сферата на влияние на САЩ. На острова има много за споделяне – Гренландия има най-големите залежи на редкоземни метали извън Китай“, пише той.
Островът разполага с големи залежи от редкоземни метали, както и на огромни находища на нефт и природен газ, които възлизат на 110 милиарда барела. Това неминуемо привлича много апетити!
На практика Брюксел ще бъде принуден да увеличи своето финансово участие, за да предотврати пълния преход на Гренландия в орбитата на Съединените щати. Причините за това са икономическата значимост на острова, който разполага с големи залежи от редкоземни метали, както и на огромни находища на нефт и природен газ, които възлизат на 110 милиарда барела. Тези ресурси привличат инвестиции и от Китай, но основната геополитическа борба ще бъде между САЩ и Европа, които имат интереси в контекста на глобалната конкуренция за енергийни ресурси, добавя Дудаков
Американската администрация под ръководството на Тръмп вероятно ще се стреми към доминиращо влияние върху тези ресурси, като се опита да изгради стратегическо партньорство със самата Гренландия, докато Европа ще търси начини да предотврати подобен сценарий. Резултатът от този конфликт може да бъде сериозен за датската икономика, тъй като растежът на Гренландия като независим икономически субект ще отслаби позициите на Дания. Въпреки това, каквото и да се случи, Дания ще бъде принудена да се справи с последствията от този глобален сблъсък на интереси.
Дудаков отбелязва, че основният губещ от този геополитически конфликт може да се окаже самата Дания, която, ако няма влияние върху Гренландия, ще трябва да се примири с новото разпределение на силите в региона.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.
Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.
„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.
Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.
Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.
През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.
Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.
Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия
В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.
“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.
Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.
Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.
“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.
Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота
Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.
Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад
Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.
Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.
Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.
През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.
През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.
През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.
След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.
През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.
През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.
Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.
Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.
Усилията за модернизация на индийската армия
Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.
В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.
Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.
Индия се провали в най-големия икономически план
В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.
Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.
Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.
През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.
“Троен ядрен възел”
Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.
В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.
Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.
Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.
Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.
През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.
В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:
Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.
Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.
В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.
Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда