НОВИНИ
Новите месии – Борис Джонсън и Джон Болтън: Руснаци от всички страни, съединявайте се!
Журналистиката и дипломацията, доверието и творческата фантазия
Днес в света има трима мъже, чиито интелектуални пружини са пренавити до крайност, двама от тях са англосаксонци, които упражняват значително влияние върху хода на последните световни събития и медийното им отражение – британският министър на външните работи Борис Джонсън и току-що назначеният съветник по националната сигурност на президента Тръмп Джон Болтън.
Третият мъж е южноафриканец, сега натурализиран американо-канадски инженер, казва се Илън Мъск. За него – в Епилога. Но ако перифразираме афоризма на Сър Уинстън Чърчил за Балканите, първите двама – Джонсън и Болтън – изглежда произвеждат повече фурор, отколкото могат да консумират.
С ярко-русата си коса, летяща във всички посоки като мислите му, бившият журналист, бившият депутат в Британския парламент и бившият кмет на Лондон Борис Джонсън се носи стремглаво с дипломатическия си велосипед, а характеристиките му за Москва и Брекзит, за Европейския съюз и за светлото бъдеще на света напояват обилно медийните ниви от Калкута до Владивосток и от Кейптаун до Пхенян.
Личното му очарование, гарнирано със солидна доза самоувереност и нарцисизъм го правят ярка звезда на политическия небосклон. В негово лице Велика Британия има нещо като нов Дизраели, но в епоха на ядрени оръжия и Ким Трети, на летящата към Марс “Тесла” и на удавената в кръв Сирия.
Една идея по-малко известен, също толкова амбициозен и гръмогласен, но вероятно с много по-голяма политическа тежест през идните месеци, Джон Болтън не може да скрие зад впечатляващите си мустаци още по-впечатляващите си идеи как светът бързо и ефикасно да бъде сложен в ред.
Интересно до каква степен неговият бос Доналд Тръмп ще се вслушва в инструкциите на съветника си, заел стола на някогашния дипломатически гигант д-р Хенри Кисинджър.
Фантазията в журналистиката и реалностите в политиката
54-годишният Александър Борис де Пфифел Джонсън е най-нестандартният, най-динамичният, най-невинно-шармантният и най-загадъчният топ-дипломат на днешния западен свят.
Произлизащ от приятно-заможно семейство с английско-турско-германско-френска-еврейско-руска кръв (дядо му по бащина линия е турският журналист Али Кемал), Борис е роден в Ню Йорк, но попива световната култура в елитните английски образователни институции като Итън, Ашдаун Хаус Скуул и университета в Оксфорд.
Емоционален, буден, буен, талантливо боравещ с думите, изкушен от властта и мощта на британската консервативна машина, Джонсън бързо става една от най-известните фигури в студентските редици по време на учението си в Оксфорд.
Отличен познавач на латинския и на старогръцката литература, той е и изящен майстор на перото, когато си служи с английския език, макар и често да прибягва до архаични думи и изрази.
Бързо се сприятелява с бъдещия политически елит на Великобритания (а и не само).
Става редактор на студентския вестник както в колежа “Итън”, така и в “Оксфорд”, стига и до президент на “Оксфорд Юниън”. Брилянтен оратор, езикът му е остър, саркастичен, но понякога е по-бърз от мисълта му…
Всичко в живота му върви гладко. Веднага след като се дипломира, семейните връзки му осигуряват място като стажант репортер, а после и като щатен журналист, в “гръмовержеца” “Таймс”. Годината е 1987.
Звездата на младия Борис бързо изгрява на страниците на най-влиятелния вестник в цялата Британска история и империя. Семейните връзки, солидното образование и талантът са трите тухли в стената, която го закриля.
Основоположник на фалшивите новини
И изведнъж стената рухва. След няколко подозрителни случая на “съчинени факти”, колегите му улавят Борис да лъже редактори и читатели, измисляйки си удобни цитати и слагайки ги в устата на известни личности.
Реномето на вестника е застрашено. Избухва редакционен скандал. Главният редактор на “Таймс” Чарлз Уинстън уволнява незабавно Борис Джонсън.
Но Борис е като валяк.
Веднъж набрал инерция е трудно да бъде спрян.
Обажда се на стария си приятел от годините в Оксфорд Макс Хейстингс, вече редактор на солидния “Дейли Телеграф”, също рупор на Консервативната партия.
Макс назначава Борис за кореспондент на “Дейли Телеграф” в Брюксел (1989), да отразява делата на Европейския съюз и неговата Комисия, водена от французина Жак Делор.
Воден от инстинкта си за британската “изключителност”, Борис се оформя като главния критик на Европейския Съюз (и особено на Жак Делор) не само във Велика Британия, но и в цяла Европа.
Никой не громи така мощно, като словесна огнехвъргачка, Брюкселската крепост.
Снарядите му са толкова тежки, че разделят на две противоположни групи самата Консервативна партия в Лондон. Борис Джонсън е основоположникът на евроскептицизма в Англия, а може би и в континента.
Неговите кореспонденции и коментари полагат основите на бъдещата партия ЮКИП на Найджъл Фараж и водят до спорния днес референдум за Брекзит и тъжния политически край на Дейвид Камерън – “нашият” Дейвид, който видя как добре пазим южната граница на Европа от бежанците, погали ни по главиците и ни дари с няколко джипа.
Така славно вървяха делата на кореспондента Джонсън в тихата белгийска столица с хубавата бира.
Докато колегите му в Брюксел не започват да забелязват, че той често си измисля факти и истории…
Предупреждават го няколко пъти.
Самият Жак Делор влиза в двубой с “русия перчем с огнения език”.
Не лъжи, намекват му всички. Докато един ден всичко стига до ушите на главния редактор на “Телеграф” Макс Хейстингс.
За втори път в славната си кариера Борис Джонсън е уволнен.
Отзовават го в Лондон (1994) и тихомълком му дават работа на коментатор. После го пращат в сестринското издание на “Телеграф” – “Спектейтър”.
Горе-долу така завършва журналистическата кариера на бъдещия външен министър, който свенливо намекна за славянско-балканските си гени, когато беше мил гост на нашата любезна телевизионна “Панорама” преди няколко седмици.
Днес много от неговите бивши колеги – основателно или не – го смятат за основоположника на съвременната “фалшива журналистика с фалшиви новини”. Дано не са прави.
Да си изядеш думите
Известният американски присмехулник Самюъл Лангхорн Клемънс, познат под името Марк Твен, казваше, че журналистиката е най-хубавата професия в света, стига да я напуснеш навреме.
Това прави и Борис Джонсън. След “Спектейтър” влиза в политиката и чрез нея – в Британския парламент.
После е два мандата кмет на Лондон и мнозина го помнят да отива на работа сутрин с летящия си велосипед, с разветия перчем и непослушната бяла риза изпод колана на панталона му.
Чаровен и усмихнат, пълен с енергия и хумор, сравнително успешен кмет според скромното ми мнение….
Докато един хубав ден Тереза Мей не направи с него това, което Тони Блеър направи с посланика си в ООН сър Джеръми Грийнсток след втората война в Ирак (2003): накара го да си “изяде думите”, т.е. да превърне думите си в дела, както казваше другарят Тодор Живков някога.
Познавачите на езика на Шекспир знаят, че “да си изядеш думите” означава да се разкаеш за това, което си казал.
Тереза Мей беше против Брекзит преди референдума, Борис Джонсън беше главният му теоретик.
Когато оглави правителството в Лондон, тя го направи външен министър, да докаже Борис на практика колко лесно и изгодно за Велика Британия е напускането на Евросъюза.
Така навремето Джордж Буш Младши и Тони Блеър изпратиха от Ню Йорк посланиците си в ООН Джон Негропонте и Джеръми Грийнсток директно в Багдад да направят от Ирак след Саддам функционираща демокрация със стабилни демократични институции и стожер на мира в Близкия Изток.
Понеже ги познавах добре, работейки тогава в Ню Йорк, мисля, че и двамата изживяха катарзис след престоя си в Ирак… Ето така се развиха нещата и с някога блестящия репортер Борис Д.
И после дойде бурята с отравянето на един двоен руски шпионин и дъщеря му в Солсбъри.
Борис Джонсън трябваше да убеди света, че “ръката на Москва” почти се вижда в тази история.
Едни му повярваха, други се усъмниха.
Особено тези, които знаеха за богатата му фантазия като журналист.
Толкоз по този въпрос и за доверието в политиците.
НОВИНИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
БЪЛГАРИЯ
Без Кирил Петков и Асен Василев: това е съставът на новия служебен кабинет
Президентът Румен Радев обяви състава на новото служебно правителство. В него има три нови имена. Ето кои са министрите в новия служебен кабинет.
Президентът Румен Радев обяви имената на министрите в новия служебен кабинет. Така правомощията на досегашното служебно правителство са прекратени. В новия служебен кабинет има трима нови министри – на финансите, на икономиката и на транспорта.
Ето кои са министрите в новия кабинет
Стефан Янев – служебен министър-председател;
Гълъб Донев – служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика;
Бойко Рашков – служебен заместник министър-председател и служебен министър на вътрешните работи;
Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства;
Валери Белчев – служебен министър на финансите;
Георги Панайотов – служебен министър на отбраната;
Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването;
Виолета Комитова – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;
Николай Денков – служебен министър на образованието и науката;
Светлан Стоев – служебен министър на външните работи;
Янаки Стоилов – служебен министър на правосъдието;
Велислав Минеков – служебен министър на културата;
Асен Личев – служебен министър на околната среда и водите;
Христо Бозуков – служебен министър на земеделието, храните и горите;
Христо Алексиев – служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
Даниела Везиева – служебен министър на икономиката;
Андрей Живков – служебен министър на енергетиката;
Стела Балтова – служебен министър на туризма;
Андрей Кузманов – служебен министър на младежта и спорта.
Тримата нови министри
Както се очакваше, повечето служебни министри, назначени от президента Радев през май, запазиха позициите си. Освен министърът на транспорта, от кабинета излязоха и двамата най-популярни министри – Кирил Петков и Асен Василев. От седмици се говори, че се очаква двамата да оглавят нов политически проект.
На мястото на Кирил Петков министър на икономиката става Даниела Везиева, която беше негов съветник. Везиева беше зам.-министър на икономиката във второто правителство на Борисов от квотата на Реформаторския блок.
Новият министър на финансите Валери Белчев е финансист с дългогодишен опит в сектора. Възпитаник е на Харвард и е работил за редица водещи търговски банки.
Новият министър на транспорта Христо Алексиевзаемаше същия пост и в първото служебно правителство, назначено от президента Радев през 2017 година. До момента Алексиев беше председател на Управителния съвет на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
След като второ поредно Народно събрание не успя да излъчи кабинет, за първи път служебно правителство поема функциите си от друг служебен кабинет. През ноември в България ще се проведат поредни предсрочни избори.
БЪЛГАРИЯ
Слави Трифонов със светкавична реакция: Хората не искат да дават милиони на партиите
Лидерът на Има такъв народ Слави Трифонов реагира светкавично след отхвърлянето на предложението на партията му за намаляване на партийната субсидия. Отново във фейсбук той сподели своите мисли за случващото се в 45-ия парламент.
“Преди малко в Парламента ние не успяхме да направим така, че държавната субсидия за партиите да стане 1 лев на получен глас. Така, както пожелаха 2 милиона и половина българи на законен референдум. И защо не успяхме? Защото изцяло “за” гласуваха само депутатите на “Има такъв народ”. А “против” гласуваха депутати от всички останали парламентарни групи. Значи, когато става дума за пари – няма статукво ГЕРБ, БСП, ДПС, няма “Демократична България”, няма “Изправи се! Мутри, вън!”, коментира Трифонов.
“Има нещо, което не мога да разбера. Толкова е ясно – хората не искат да дават милиони левове на партиите. Но голяма част от партиите казват – не. Вие не искате да ги давате, но ние ще си ги взимаме. Даже ще си направим закон, за да ви взимаме милионите, които не искате да ни давате, законно.Този парламент не успя да събере мнозинство, за да изпълни волята на народа. Може би следващият ще може”, отбеляза още той.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда