ВОЙНА
Китай изпрати голям отряд военни кораби в Близкия изток

Позовавайки се на британския вестник The Sun, сензационна новина моментално се разпространи по света: поради огромния риск от задълбочаване на въоръжения конфликт между Палестина и Израел, Китай изпрати голям отряд военни кораби в Близкия изток.
Изданието отбелязва, че съществуващото напрежение в региона „тлее на фона на опасенията, че израелската криза може да ескалира в тотална война“.
Може да изглежда странно, че, говорейки за състава на китайския отряд, Sun посочи само половината от корабите му – разрушителя с управляеми ракети “Цзибо”, фрегатата “Цзинчжоу” и кораба за интегрирано снабдяване “Цяндаоху”. Къде е другата половина?
При по-внимателно разглеждане се оказа, че всъщност разрушителят “Цзибо” (проект 052DL, модернизиран 052D) с крилати ракети CJ-10, предназначени да поразяват наземни цели на разстояние 1,5 хиляди километра, ръководи 44-та военноморска ескортна тактическа група на НОАК, която е край бреговете на Близкия изток от май тази година.
Миналата седмица китайската специална група прекара няколко дни на посещение в Оман, където проведе съвместни учения с военноморските сили на малката страна. А преди това беше ангажиран в многомесечни патрули в района на Аденския пролив и крайбрежието на Сомалия.
За разлика от Русия, която също отдавна участва в осигуряването на безопасността на корабоплаването по тези географски ширини от сомалийските пирати, но отдавна изостави тази дейност поради липса на финансови ресурси и военни кораби, китайците нито за миг не са напуснали най-важния за световната търговия от 2008 г.
Ето защо, веднага след като 44-та тактическа група за военноморски ескорт на НОАК се приготви да се прибере направо от Оман, на 12 септември тя беше заменена от военноморска база в Циндао (Източен Китай) от приблизително същата, но 45-та тактическа група.
Води се от ракетния разрушител УРО “Урумчи”. Той служи малко по-дълго от Цзибо, но все още е доста нов (лансиран през 2015 г.). И то с абсолютно същите крилати ракети с голям обсег.
Заедно с Урумчи, ракетната фрегата “Линъй” и интегрираният кораб за доставки “Дунпинху” сега бързо се насочват към Близкия изток. На борда има десетки войници от специалните части и два палубни хеликоптера.
Много е вероятно, въз основа на текущата военно-политическа ситуация в региона и информацията, съобщена от вестник The Sun, плановете за бойно използване на двете ескортни тактически групи да бъдат променени от Пекин.
В такъв случай нито един от екипажите засега няма да се върне на родните места. И след като се обединят, всичките шест китайски разрушителя, фрегати и интегрирани кораби за доставка с максимална възможна скорост в Червено море спешно ще се приближат до мястото на „най-горещите“ събития в света днес.
Тоест до бреговете на Израел и Палестина. В близост до кои две американски ударни групи на самолетоносачи кръжат или са закотвени.
Първата се ръководи от атомния самолетоносач “Джералд Форд”, а втората се води от “Дуайт Айзенхауер”. Общо те носят до двеста самолета и хеликоптера. Ескортните кораби носят стотици високоточни крилати ракети с голям обсег от типа Tomahawk.
Там са и хеликоптероносачът RFA Argus и големият десантен кораб RFA Lyme Bay, представляващи Кралския флот.
По този начин почти всички световни сили, които се смятат за велики, в момента много прибързано концентрират много внушителни военноморски сили в Близкия изток.
Целта е да се подкрепят дипломатическите усилия на собствените им столици за насочване на събитията около ивицата Газа и Израел в най-благоприятната посока чрез проектиране на изключително сериозна военноморска мощ.
Забелязали ли сте: всички велики сили правят това. Освен Русия. Няма да намерите нито едно съобщение в отворени източници, че поне някой се е преместил там под флага на Свети Андрей през последните седмици.
Признавам, че в района на конфликта, някъде под киловете на американските самолетоносачи, сега тайно се намират една или две руски многоцелеви атомни подводници с крилати ракети.
Както се случи това, да речем, по време на кървавата война в бивша Югославия, отприщена от Вашингтон през 1999 г. без никакви санкции от Съвета за сигурност на ООН.
Едва много години по-късно научихме, че при липса на други възможности, ние сме държали, в Адриатическо море, откъдето американските самолети унищожиха Югославия, през август-октомври 1999 г., многоцелевият атомен подводен ракетен крайцер “Курск”, изпратен от Северния флот.
Това, както и малкият разузнавателен кораб Лиман от Черноморския флот, е всичко, с което Москва чрез руския флот се опита да повлияе по някакъв начин на ситуацията.
Бих бил изключително изненадан, ако дори това не се случи днес край бреговете на Израел и Палестина. Но този вид информация за всякакви действия на нашите атомни подводници принадлежи към категорията „Строго секретно“. И без забавяне те никога не се предоставят на широката публика.
Следователно нашите подводници най-вероятно са били в Средиземно море от дълго време. И през ракетните мерници тайно наблюдават какво се случва.
Но какво правят в същото направление нашите надводни бойци от постоянното оперативно формирование на ВМФ на Русия, които са постоянно базирани в Сирия от 2013 г.?
Защо в пресата няма нито едно съобщение за действията на руските моряци в края на втората седмица от началото на кризата около ивицата Газа?
Бих си позволил да предположа: защото военноморското ни присъствие в Средиземно море през последното десетилетие никога не е било толкова слабо, колкото е днес.
Знаете ли какво имаме сега в сирийското пристанище Тартус, което е превърнато в единствената постоянна оперативна база на руския флот в тези части?
Списъкът на атакуващите кораби в Тартус, уви, ще бъде разочароващо кратък: проект 636.3 дизелово-електрическа подводница „Краснодар“ с ракети „Калибър“. Да, малкият ракетен кораб „Орехово-Зуево” от проект 21631 М със същото въоръжение. Това е всичко!
Останалото са противодиверсионни катери, черноморският миночистач „Владимир Емелянов” от проект 1270.0 „Александрит”, танкер, плаваща работилница. Които са напълно неподходящи като очевидна заплаха за корабите на потенциален враг.
Преди година в Тартус нашите бойни способности бяха много по-впечатляващи. От април 2019 г. до април 2023 г. там беше разположена фрегатата на Черноморския флот „Адмирал Григорович“ проект 11356Р, носеща осем ракети „Калибър“ и 24 ракети „Щил-1“ (корабна версия на наземния „Бук“).
Но след четири години непрекъсната и технически абсолютно безпощадна бойна служба, корабът беше напълно изтощен. Затова миналата пролет го изпратиха през цяла Европа за дълъг ремонт в Калининград.
Замяната на „Адмирал Григорович“ от Севастопол, която преди това се извършваше редовно, напомням, не можа да дойде. Тъй като турците, в пълно съответствие с известната конвенция от Монтрьо, затвориха Босфора и Дарданелите за преминаване на военни кораби на всички държави.
По същата причина нямаше кой в Тартус да замени дизел-електрическата подводница „Новоросийск“, която също беше изпратена в Балтика за ремонт. Само преди Григорович, още през ноември 2022 г.
Ремонтът му в Кронщад е обещано да приключи до април 2024 г. А тогава най-вероятно ще отиде отново в Тартус. Защото турците така или иначе няма да я пуснат в Черно море. Но засега “Краснодар” стои сам в Сирия.
Всичко това на фона на събитията около ивицата Газа изглежда толкова слабо, че естествено възниква въпросът защо Москва бави спешните подкрепления за постоянното ни оперативно формирование? Ако не може от Севастопол, нека да е от Балтийск, Североморск или Владивосток?
Точният отговор знае само Генералният щаб на руския флот. Не изключвам обаче възможността днес просто да не сме в състояние да изпратим нищо дори малко впечатляващо в Сирия.
Малкото големи руски надводни бойни кораби, които все още могат да напуснат местата си, вече са участвали в учения тази година, които бяха планирани преди много време. И по много начини те взеха ценни моторни ресурси.
Като например големия противолодъчен кораб „Вицеадмирал Кулаков“. Заедно с големия десантен кораб “Александър Отраковски”, влекача “Алтай” и танкера “Сергей Осипов”, който от август изпълнява учебно-бойни задачи в Арктическата зона.
Или тихоокеанският гвардейски ракетен крайцер „Варяг“, който само преди месец се завърна от Чукотско и Берингово море, където участва в ученията „Финвал-2023“ под флага на главнокомандващия ВМС адмирал Евменов.
Най-вероятно по подобна причина ракетният крайцер „Маршал Устинов“ (Северен флот) не е готов за спешно и дълго пътуване до Средиземно море.
В края на август той, заедно с миноносеца „Адмирал Ушаков“ в Баренцово море, формира военноморска ударна група, която води съвместни стрелби в Баренцово море от своите 130-мм артилерийски установки.
В същото време ви съветвам да обърнете особено внимание на „Адмирал Ушаков“ (наричан „Безстрашен“ до 2004 г.). Това е един от последните ни кораби от някога смятания за много мощен проект 956. Основният калибър на който са свръхзвуковите противокорабни крилати ракети “Москито”.
Към днешна дата почти всички „сестрички” на „Адмирал Ушаков” са бракувани един след друг през 1990-2000 г. Поради сериозни и хронични проблеми с котелни и турбинни агрегати.
И сега имаме само два такива разрушителя за целия руски флот. Освен „Ушаков“, в Балтика има и „Упорити“ (под военноморския псевдоним „Настя“).
Но въпреки всичките многогодишни усилия на руските кораборемонтници, никой не се осмели да освободи нито един от корабите далеч от местата им за дълго време. Няма сигурност, че ще могат да се върнат сами.
Следователно, какво представлява Тартус? Какво е Средиземно море?
Приблизително същите проблеми имаме и с нашите тежки атомни ракетни крайцери „Петър Велики“ и „Адмирал Нахимов“. Ако поне един от тях беше в движение, сега щяха да се втурнат към Тартус. Но – уви и ах!
Първият премина на междуфлотски преход за последен път през 2017 г. Когато, също изцяло воден от предишни кампании, с това, което изглежда беше последният му технически дъх, той участва в Главния военноморски парад в Санкт Петербург.
Оттогава като цяло екипажът на “Петър” е зает само с едно нещо – чака мястото му на ремонтната стена в Северодвинск да бъде заменено от “Адмирал Нахимов”, който е в изключителна стагнация от 1997 г. процеса на модернизация.
Първоначално се предполагаше, че Нахимов ще се върне на служба през 2020 г. Както често се случва в Русия, това не се случи.
А след това за 2021 г. бяха насрочени акостовите изпитания на модернизирания с усилията на корабостроителите от Северодвинск атомен крайцер. Резултатът е същият.
Сега въвеждането в експлоатация на „Адмирал Нахимов“ е отложено за следващата година. И кой знае дали това отлагане ще е за последен път?
И след като изчислиха до това лято колко струва на страната цялата тази кораборемонтна бъркотия с адмирал Нахимов, висшите чиновници уверено и публично казаха, че не трябва да се започва същата процедура с Петър Велики. Казват, че е по-просто и по-рационално просто да обвиняваме „иглите“ и „Петър“.
Това предизвиква основателни протести сред мнозина, които са загрижени за съдбата на нашия флот. Но кой ги слуша, когато висшите чиновници ентусиазирано броят бюджетните милиарди?
С една дума, много подозирам, че днес просто няма кого и какво да изпратим в Тартус като заплаха за американските самолетоносачи. Остава само да завиждаме на китайците. За които и в това направление ВМС на НОАК работят като часовник. Вместо нас – включително.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВОЙНА
Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Пакистанският министър на информацията заяви, че страната разполага с „достоверна информация“, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на следващите 24 до 36 часа, пише BBC.
Коментарите на Атаула Тарар бяха направени, след като Индия обвини Пакистан, че подкрепя екстремистите, стоящи зад атаката в индийската част на Кашмир, при която загинаха 26 туристи миналата седмица. Исламабад отхвърля обвиненията.
Тарар заяви, че Индия възнамерява да използва атаката като „фалшив претекст“ за удар и че „всяка подобна военна авантюра от страна на Индия ще получи сигурен и решителен отговор“. BBC се е свързала с индийското външно министерство за коментар.
Атаката близо до туристическия град Пахалгам беше най-смъртоносната срещу цивилни в спорната територия през последните две десетилетия. И Индия, и Пакистан претендират за региона и са водили две войни за него. В последните дни войски от двете страни са си разменяли периодични изстрели с леко стрелково оръжие през границата.
Спекулира се дали Индия ще отговори с военни удари срещу Пакистан, както направи след смъртоносните атаки на бунтовници през 2016 и 2019 г.
Миналата седмица властите заявиха, че са провели обширни претърсвания в Кашмир, управляван от Индия, и са задържали над 1500 души за разпит. Оттогава са арестувани още хора, макар че броят им не е ясен. Властите са разрушили къщите на най-малко 10 предполагаеми бойци. Поне един от тях е бил свързан със заподозрян, посочен в стрелбата.
Кашмир, който Индия и Пакистан претендират изцяло, но управляват само частично, е гореща точка между двете ядрени сили от разделянето им през 1947 г. В индийската част на Кашмир от 1989 г. насам тече въоръжено въстание срещу индийското управление, като бунтовниците атакуват както силите за сигурност, така и цивилни граждани.
Индия не е посочила конкретна група, която подозира за нападението в Пахалгам, и все още не е ясно кой стои зад него. Малко известна група, наречена „Фронт на съпротивата“, която първоначално пое отговорност за стрелбата, издаде изявление, в което отрича участието си. Фронтът е свързан с пакистанската въоръжена група „Лашкар-е-Тайба“.
Индийската полиция назова трима от четиримата заподозрени за нападението. Според нея двама са пакистански граждани, а третият е местен жител от индийската част на Кашмир. Няма информация за четвъртия мъж.
Много от оцелелите твърдят, че нападателите са се насочвали специално към мъже от хиндуистката общност. Атаката предизвика широко обществено възмущение в Индия, като премиерът Нарендра Моди публично заяви, че страната ще преследва заподозрените „до края на света“ и че онези, които са планирали и извършили нападението, „ще бъдат наказани по начин, който не могат да си представят“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.
Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.
„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.
Наши и севернокорейски бойци се прегърнаха приятелски след освобождаването на населено място край Суджа — кадри от бойната работа на военнослужещи от КНДР, показани от руското министерство на отбраната#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/E3slhbnJym
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.
Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите, градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.
Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.
🪖Още кадри от бойна подготовка на севернокорейски войници, участвали в освобождаването на района на Курск. ⭐️#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/UR9OnnCGYk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.
Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.
Ударени са и военните заводи:
❗ „Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.
В Харков, инфраструктурата на ХТЗ беше унищожена. Също така завода за бронемашини “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.
❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“ .
В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:
“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”
Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.
„Вдигнахме залозите“
След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:
“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”
И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.
Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:
“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването. А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.
Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>
Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.
Тръмп има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме. Тръмп хубавичко нагласи Зеленски, добре го преметна.”
ВОЙНА
⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:
▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.
▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.
▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.
▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.
▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).
В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.
В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.
Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.
✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:
1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).
🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда