ВОЙНА
САЩ искат временно мир, за да се подготвят за голяма война

Разпуснатостта на военно-промишления комплекс след Студената война изигра жестока шега на САЩ – нямат достатъчно снаряди.
За първи път от началото на СВО, САЩ определиха конкретна времева рамка за паузата във военните действия в Украйна, от която се нуждаят, за да преодолеят неспособността си да поддържат интензивността на войната с Русия на нивото, от което се нуждаят . Пентагонът може да се сблъска с проблеми, ако възнамерява радикално да попълни своите арсенали от боеприпаси, които са значително изчерпани поради доставките за Украйна. С други думи, САЩ започват да признават не само количествени, но и качествени проблеми в американския военно-промишлен комплекс.
Камил Гранд, която беше помощник-генерален секретар на НАТО за инвестициите в отбраната от 2016 до 2022 г., отбеляза, че последните конфликти в Афганистан и Ирак не са изразходвали артилерийски снаряди със същата скорост, както във войната в Украйна, което означава, че доставчиците не са били принудени да използват своите резерви толкова силно.
„Всички научаваме отново какво означава масово производство на боеприпаси, което е станало… непривично за много членове на НАТО“, каза Гранд .
Но проблемът изглежда е много по-дълбок от обикновената липса на боен опит в този мащаб. Не случайно Западът се оплаква, че вече няма достатъчно материали, оборудване и специалисти, за да разгърне масово производство на боеприпаси.
Добавянето към американския арсенал ще изисква намирането на основни материали за направата на оръжия, казват експерти, проблем, усложнен от глобалния недостиг на химикали и експлозиви. Съединените щати вече не произвеждат TNT и оттогава преминаха към заместител, наречен IMX, експлозив, който доставя енергия с по-малък риск от случайна детонация.
Но рязкото увеличение на производството на снаряди накара Съединените щати да търсят нови глобални доставчици на TNT. Полша е основен доставчик на САЩ, но Пентагонът работи и с други свои съюзници и партньори за увеличаване на доставките си, вероятно и от Япония.
Войната отряза Съединените щати от източник на TNT, тъй като руските войски сега контролират район в Източна Украйна, където се намираше компания за експлозиви, наречена Заря /Zarya/, която се съгласи през 2020 г. на многогодишна сделка за доставяне на TNT за американски изпълнител.
Наличието на метателен заряд, на взривно вещество, което изстрелва артилерийския снаряд през цевта, е друга пречка за поддържане и увеличаване на производството на снаряди в САЩ и Европа.
Мартин Венцл, говорител на Explosia, държавна чешка компания, която произвежда метателни заряди, отбеляза недостига на свързани суровини като нитроглицерин и нитроцелулоза. Компанията работи на пълен капацитет, за да произвежда горивната част за 155 мм снаряди, но са необходими дългосрочни инвестиции за удвояване на производството, което компанията се надява да постигне до 2026 г., каза Венцл .
Тежестта на ситуацията достигна такава степен, че Вашингтон дори се замисли за такава безпрецедентна стъпка като разширяване на своя елитен световен геополитически клуб G7 до формата на G8, като включи в него Южна Корея. И това е най-пряко свързано със западния снаряден глад.
„Следващата цел на САЩ след сближаването на Сеул и Токио може да бъде включването на Република Корея в Групата на седемте (G7) и превръщането на тази асоциация в G8. Такива слухове се носят в западните медии. Въпреки че Япония преди това се противопостави на това, може да се очаква следващата стъпка да включи Южна Корея не само в Г-7, но и в такива многостранни механизми като Четиристранния диалог за сигурност QUAD, който обединява Австралия, Индия, Съединените щати и Япония.
Разбира се, на първо място, това е прибързан и несръчен опит на Запада да започне по някакъв начин да реагира на застрашаващата благосъстоянието му тенденция към изместване на световните полюси на сила от Запад на Изток. В частност това е реакция на предстоящото и много вероятно радикално разширяване на БРИКС, което в новото си качество може да засенчи всички структури под контрола на Запада.
Освен това Западът има и чисто утилитарна или по-скоро стратегическа задача в това отношение. С примамливи обещания той се опитва най-после да направи Южна Корея част от своя антируски фронт, което е изключително важно за губещия хватката си хегемон, преди всичко защото страната разполага с мощна военна индустрия и огромно количество артилерийски боеприпаси, натрупани в продължение на десетилетия на подготовка на война с КНДР. От които, между другото, САЩ вече успяха да се възползват с оглед на продължаващата украинска война.
Един от изтеклите бюлетини, гриф “Строго секретно” и по някаква причина получен от Ройтерс , съобщава, че Сеул в началото на март е бил изправен пред искане от САЩ да предостави на Украйна артилерийски боеприпаси. Бившият съветник по националната сигурност Ким Сун-хан „предложи възможността за продажба на 330 000 155-милиметрови снаряда на Полша, тъй като бързата доставка на боеприпаси в Украйна беше крайната цел на Съединените щати“, се казва в доклада .
Но дори южнокорейските арсенали могат да дадат на Запада само временно и частично разведряване на ситуацията, особено като се имат предвид други огнища на военно-политическа конфронтация, в които Западът участва, а има много от тях на планетата. Ето защо днес Вашингтон и неговите сателити са в процес на интензивно търсене на по-амбициозни и перспективни решения, в рамките на които да се реализират както чисто икономически и технологични мерки, така и военностратегически задачи.
По мнението на Камил Гранд, най-голямата пречка е времевата рамка. „Хубаво е да знаем, че след пет години ще можем да увеличим производството и да попълним запасите“, каза той. Но в същото време на Украйна няма да и стигат оръжия и боеприпаси и ще имаме проблеми.
Експертите казват, че е важно да се избегне това, което един представител на отбраната нарече цикъл на „възходи и падения“, като се гарантира, че западните военни ще продължават ефективно да сигнализират за търсенето на оръжия на пазара. Ако не го направите, фабричните линии могат да бъдат затворени, както се случи с ракетите Stinger, а производителят на тези ракети ще трябва да привлече обратно пенсионерите, за да помогнат за рестартирането на производството.
Проблемът надхвърля ускоряването на производството в краткосрочен план. „Пентагонът трябва да продължи да закупува на това ниво за по-дълъг период от време, така че да имаме не само здрави запаси, но и здрава производствена база, за да можем да посрещнем всякакви потребности“, каза друг служител от системата на отбраната.
„Искаме да сме сигурни, че можем да съсредоточим вниманието на цялото правителство и всъщност на съюзниците и партньорите върху необходимостта от поддържане на постоянно високо търсене на тези оръжия“, каза служителят .
Има два ключови момента в този набор от проучвания на Пентагона:
1. В момента Западът няма достатъчно боеприпаси, за да снабди режима в Киев, а това е доста критично обстоятелство от гледна точка на продължаване на войната.
2. На Запада му трябват около пет години, за да преодолее военнотехническата “дистрофия”, особено по отношение на въоръжението на сухопътните войски. Този проблем възникна поради факта, че в предходната епоха на т.нар. „край на историята“ приоритет в САЩ е даден не на сухопътните, а на военно-морските и военно-въздушните операции.
С други думи, САЩ и Западът като цяло се нуждаят от достатъчно дълъг отдих във военните действия в Украйна, за да възстановят пълноценното военно производство в интерес на сухопътните сили, които, както се оказа, в действителност играят ключова роля. роля в днешната голяма война в европейски стил. Затова е необходима тази пауза.
Многократно сме изтъквали по-рано изключителната желателност на такъв вариант за Запада, например: „Замразяване на конфликта с имитация на преговорен процес. Точно това сега се опитва да постигне Западът със своите заплахи и ултиматуми. Западът се нуждае от стратегическа почивка, за да промени радикално баланса на военните сили в своя полза. Той разбира, че при сегашното развитие на събитията Русия неизбежно ще довърши режима в Киев. Следователно замразяването е в негов интерес.
На този етап американските военни съвсем открито посочват необходимия петгодишен срок за това. Именно върху тази задача най-вероятно ще бъдат насочени основните им усилия в хода на т. нар. “мирни преговори”, към които те все по-често проявяват интерес.
Всъщност те смятат „трайния мир“ с Русия като възможен само във формата на тяхна победа и пълната капитулация на Москва. И те ще принудят Русия към такъв мир след пет години, когато натрупат достатъчно оръжия. В арсенала им за преговори няма и не се очакват други „миротворчески идеи“.
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
***
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ВОЙНА
Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Пакистанският министър на информацията заяви, че страната разполага с „достоверна информация“, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на следващите 24 до 36 часа, пише BBC.
Коментарите на Атаула Тарар бяха направени, след като Индия обвини Пакистан, че подкрепя екстремистите, стоящи зад атаката в индийската част на Кашмир, при която загинаха 26 туристи миналата седмица. Исламабад отхвърля обвиненията.
Тарар заяви, че Индия възнамерява да използва атаката като „фалшив претекст“ за удар и че „всяка подобна военна авантюра от страна на Индия ще получи сигурен и решителен отговор“. BBC се е свързала с индийското външно министерство за коментар.
Атаката близо до туристическия град Пахалгам беше най-смъртоносната срещу цивилни в спорната територия през последните две десетилетия. И Индия, и Пакистан претендират за региона и са водили две войни за него. В последните дни войски от двете страни са си разменяли периодични изстрели с леко стрелково оръжие през границата.
Спекулира се дали Индия ще отговори с военни удари срещу Пакистан, както направи след смъртоносните атаки на бунтовници през 2016 и 2019 г.
Миналата седмица властите заявиха, че са провели обширни претърсвания в Кашмир, управляван от Индия, и са задържали над 1500 души за разпит. Оттогава са арестувани още хора, макар че броят им не е ясен. Властите са разрушили къщите на най-малко 10 предполагаеми бойци. Поне един от тях е бил свързан със заподозрян, посочен в стрелбата.
Кашмир, който Индия и Пакистан претендират изцяло, но управляват само частично, е гореща точка между двете ядрени сили от разделянето им през 1947 г. В индийската част на Кашмир от 1989 г. насам тече въоръжено въстание срещу индийското управление, като бунтовниците атакуват както силите за сигурност, така и цивилни граждани.
Индия не е посочила конкретна група, която подозира за нападението в Пахалгам, и все още не е ясно кой стои зад него. Малко известна група, наречена „Фронт на съпротивата“, която първоначално пое отговорност за стрелбата, издаде изявление, в което отрича участието си. Фронтът е свързан с пакистанската въоръжена група „Лашкар-е-Тайба“.
Индийската полиция назова трима от четиримата заподозрени за нападението. Според нея двама са пакистански граждани, а третият е местен жител от индийската част на Кашмир. Няма информация за четвъртия мъж.
Много от оцелелите твърдят, че нападателите са се насочвали специално към мъже от хиндуистката общност. Атаката предизвика широко обществено възмущение в Индия, като премиерът Нарендра Моди публично заяви, че страната ще преследва заподозрените „до края на света“ и че онези, които са планирали и извършили нападението, „ще бъдат наказани по начин, който не могат да си представят“.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ВОЙНА
Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.
Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.
„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.
Наши и севернокорейски бойци се прегърнаха приятелски след освобождаването на населено място край Суджа — кадри от бойната работа на военнослужещи от КНДР, показани от руското министерство на отбраната#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/E3slhbnJym
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.
Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите, градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.
Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.
🪖Още кадри от бойна подготовка на севернокорейски войници, участвали в освобождаването на района на Курск. ⭐️#thesofiatimes #bulgaria #news pic.twitter.com/UR9OnnCGYk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 29, 2025
Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.
Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.
Ударени са и военните заводи:
❗ „Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.
В Харков, инфраструктурата на ХТЗ беше унищожена. Също така завода за бронемашини “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.
❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“ .
В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:
“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”
Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.
„Вдигнахме залозите“
След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:
“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”
И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.
Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:
“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването. А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.
Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>
Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.
Тръмп има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме. Тръмп хубавичко нагласи Зеленски, добре го преметна.”
ВОЙНА
⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:
▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.
▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.
▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.
▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.
▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).
В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.
В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.
Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.
✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:
1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).
🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда