Connect with us

СВЯТ

“Путин е убиец, а Си Дзинпин е диктатор”: Байдън продължава да трупа врагове за САЩ

Президентът на САЩ Джо Байдън нарече китайския президент Си Дзинпин диктатор.

Американският лидер каза, че китайският политик може да не е знаел за местоположението на сваления на 4 февруари балон в американското въздушно пространство и призна, че Си Дзинпин не е разполагал с информация, че обектът се е отклонил от курса. Което според него е „позор за един диктатор“.

Байдън коментира и посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен предния ден, където той разговаря със Си Дзинпин. По негово мнение отношенията между Вашингтон и Пекин “са на прав път”.

Какво означава това? Започнали за мир, а завършили за здраве? В крайна сметка Блинкен и Си проведоха много конструктивни разговори.

Очевидно ръководителят на Държавния департамент специално отиде в Пекин, за да сключи мир с Китай след инцидента с балона – той каза на китайския лидер, че инцидентът е приключил, а след това дойде Байдън с изявленията си, които могат да развалят всичко …

– Да, идеята беше точно тази: поне частично да върнат отношенията в преговорното поле, – смята политологът Владимир Можегов.

– Изказването на Байдън може да развали всички “постижения” на Блинкен, а това вече се превръща в правило.

“СП”: Блинкен каза, че инцидентът с балона е приключил, а Байдън твърди обратното и нарича Си диктатор. Какво е това? Старческо безумие Байдън? Или пълно несъответствие?

– Според мен и двамата (Блинкън и Байдън) не разбират какво правят. Като цяло, да, според мен първото е по-близо – това е каша.

“СП”: Байдън като цяло обича да обижда ръководителите на други държави, или Путин ще бъде наречен убиец, или Си – диктатор. Това оказва ли влияние върху отношенията между страните? Или сериозните политици не се обиждат от това? Особено с Байдън…

– Ами какво има в предвид трезвомислещият човек… Байдън е говореща глава и продукт на системен сговор. Зад Байдън има няколко клана, доста, да кажем, враждебни един към друг: неоконсерваторите (Нюланд, Коган, Блинкен), екипът на Обама, Клинтънови, чиито интереси представлява Съливан, са принудени да се разбират по някакъв начин.

Техният компромис е фигурата на “спящия дядо Джо”. Така да се каже, на повърхността. Изглежда, че не винаги е възможно да се контролира какво прави Джо от време на време. Това са разходите на сегашната система.

“СП”: Според Вас каква стратегия за отношенията с Китай в крайна сметка избраха САЩ? Съперничество? Съжителство? Провокации и балансиране на ръба на войната? Или сътрудничество? На какво ще се даде приоритет? Какво ще се промени. Ами ако републиканците дойдат на власт?

– Тайван е препъникамъкът, около който спокойно може да се прогнозира конфликтът на интереси между САЩ и Китай поне през следващите 20 години. Ако Тайван е в ръцете на Съединените щати, Китай е заключен във вътрешното си Китайско море. За него това е като смърт.

Напротив, контролът над Тайван дава на Китай, в дългосрочен план, контрол над цялата Азиатско-тихоокеанска зона. Това е точно същият проблем, пред който са изправени Съединените щати в случая с Япония през 30-те години на миналия век.

Те не знаят как да го решат по друг начин освен чрез война. Това беше причината за провокацията на Пърл Харбър: САЩ се нуждаеха от повод за война, те го получиха чрез последователни “ултиматуми” към Япония, които доведоха до войната. Нещо подобно се случва днес в Китай.

Но с днешната адекватност на американците всичко е много по-лошо. Ако републиканците дойдат на власт, тогава политиката на САЩ, сигурен съм, ще стане много по-предсказуема. Републиканците също ще оказват натиск върху Китай, но с помощта на икономически, а не военни лостове.

Бихме могли сериозно да си сътрудничим с републиканците (това е невъзможно с глобалистите на Байдън) в изграждането на нова геометрия на света, която да устройва всички. Представете си триполюсна конфигурация: Китай-Русия от едната страна, Западът от другата и Индия-Иран от третата.

С Тръмп би било напълно възможно. За разлика от глобалистите на Байдън, консерваторите на Тръмп не искат да доминират над целия свят, за тях на първо място са интересите на Америка, а не интересите на международните банки и мултинационалните корпорации.

„Както знаете, Джоузеф Байдън направи това изявление в Калифорния на събитие за набиране на средства за предизборната си кампания, тоест това беше стъпка, ясно предназначена за вътрешна аудитория в Съединените щати“, казва Михаил Нейжмаков, директор на аналитични проекти в Агенция за политически и икономически комуникации.

– По форма това в много отношения е опит на президента демократ да играе на терена на републиканците. Първо, тъй като сред привържениците на “Великата стара партия”, както наричат републиканците, антикитайските настроения традиционно са по-силно изразени.

Второ, защото на фона на по-резкия Доналд Тръмп и по-младия Рон ДеСантис действащият президент на САЩ явно не иска да изглежда като „скучен възрастен бюрократ“, поради което периодично прибягва до по-небрежно бравурна реторика.

Тоест, това е все едно „прилежен ученик“, който се опитва да копира „хулиганския стил“ в компанията на своите връстници, опитвайки се да спечели авторитет.

Ясно е, че линията на Байдън на периодично прибягване до остра реторика по „китайския въпрос“ не започна днес.

Например през последните 2 години настоящият президент на САЩ най-малко 4 пъти потвърди готовността си да защити Тайван с военни средства в случай на операция на китайските войски срещу острова – но като правило отбелязвайки, че в действителност такива действия от КНР не трябва да се очакват.

Въпреки това, ако тонът на Байдън в случай на неотдавнашни изявления в Калифорния беше арогантен и снизходителен към Пекин, то по отношение на съдържанието мнозина видяха тук непохватен опит да се дистанцира Си Дзинпин от тази история с китайската сонда.

“СП”: Ден преди това Блинкен на среща със Си каза, че Вашингтон и Пекин трябва да оставят историята за сваления китайски балон в миналото … Това игра на добро и зло ченге ли е? Или пълна непоследователност сред американските елити?

– Тук наистина има известно “разминаване”. Например Антъни Блинкен каза преди пътуване до Китай, че „главата за балоните с горещ въздух трябва да бъде затворена“, а Джоузеф Байдън отново се върна към тази тема.

Но си струва да повторим, че това е просто работа за различни целеви аудитории – Блинкен се обърна към Китай, Байдън – към своите избиратели.

Но доколко подобна игра наистина ще помогне на Байдън, повдига въпроси. Дори да вземем чисто вътрешнополитическия му смисъл – да бъдем по-твърди от опозиционните републиканци, сегашният президент на САЩ и неговият екип едва ли ще могат да го направят.

Например неотдавнашното изявление на Антъни Блинкен, че Америка не подкрепя независимостта на Тайван, стана повод за остра реакция от страна на политици и експерти, близки до републиканците.

Може да се припомни забележката на конгресмена републиканец Джим Банкс по този въпрос, че “слабостта провокира агресия”. Тоест администрацията на Байдън все още не може да избегне обвиненията за слабост в отношенията с Пекин.

“СП”: Китайското външно министерство вече протестира. Как изявлението на Байдън ще се отрази на отношенията с Китай? Може ли да се говори. Че ще анулира всичко, което Блинкен е постигнал?

– Китай наистина реагира остро – можете да си припомните например изказването на представителя на китайското външно министерство Мао Нин, който нарече изявлението на Байдън “открита провокация”.

От друга страна, КНР със сигурност разбира, че американският президент направи това изявление в опит да спечели политически точки в страната.

Пекин също е настроен да намали напрежението. Показателно е например, че много наблюдатели в САЩ не бяха сигурни, че по време на посещението в Китай американският държавен секретар ще бъде приет лично от Си Дзинпин, но преговори на това ниво все пак се състояха.

Можете също така да си припомните по аналогия как известно време след пътуването на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван през август 2022 г., което предизвика недоволството на Пекин, протекоха доста добронамерени преговори между лидерите на двете страни място през ноември в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали.

Друго нещо е, че колкото повече наближават президентските избори, толкова по-често Байдън най-вероятно ще трябва да жертва, поне, темпото на преговорите с Пекин в името на реториката, която може да се хареса на антикитайски настроените избиратели у дома. Това, разбира се, допълнително ще усложни отношенията между Пекин и Вашингтон през 2023-2024 г.

“СП”: Блинкен постигна ли нещо? Защо изобщо отиде? Опит за откъсване на Китай от Русия? Получаване на гаранции, че Пекин няма да доставя оръжие на Москва и да атакува Тайван? Нещо друго?

— Наистина това посещение по-скоро се превърна в „преговори за продължаване на преговорите“, без конкретни резултати досега.

Дори по редица въпроси, които бяха просто свързани с развитието на контактите между двете държави, не беше постигнат напредък – например не беше възможно да се договори с представители на Китай за възстановяване на комуникационните канали между военните на двете страни. държави.

Тоест Вашингтон сега има основните си надежди – за малко повече напредък в случай на последващи посещения на високопоставени представители на САЩ в Пекин – в края на краищата вероятността от подобни работни пътувания на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън и специалния представител по въпросите на климата на президента Джон Кери , се обсъждат.

“СП”: Съединените щати остават основният търговски партньор на Китай. Търгуват за стотици милиарди! Можем ли да кажем, че тяхната конфронтация няма да надхвърли взаимните упреци и дребните търговски ограничения?

— Въпреки че икономическите мерки за натиск върху Китай, въведени от Съединените щати, трудно могат да се нарекат незначителни, тази конфронтация е валидна до известна граница.

И двете страни ще се стремят периодично да намаляват напрежението, тъй като твърде тежката конфронтация (дори ако вземем предвид само “икономическа война” и игра на нерви) би струвала твърде скъпо и на двете.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

СВЯТ

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев коментира сключването на сделката за редкоземни елементи между САЩ и Украйна, а също така отбеляза основните резултати от 100-те дни на поста на Тръмп.

Медведев оцени първите сто дни от работата на американския президент Доналд Тръмп. Той отбеляза иронично, че ако САЩ имаха награда за доблестна работа, Тръмп вече можеше да я получи, особено за започването на търговската битка.

Медведев отбеляза страданието на най-близките съседи на Америка и гнева на Европа заради „бруталните тарифи“ и необходимостта лидерите да се поклонят пред Тръмп.

Китай обаче разполага със собствени огромни ресурси и гигантски вътрешен пазар и следователно икономиката му със сигурност ще издържи на всякакъв натиск. Тук Тръмп допусна грешка.- отбеляза руският политик.

Медведев припомни, че търговската война не е засегнала Русия, тъй като вече има 30 000 незаконни „ограничителни мерки“ от страна на Съединените щати.

Но Тръмп най-накрая е пречупил киевския режим да плаща за американската помощ с минерали, коментира Медведев сделката, която Украйна и САЩ сключиха буквално преди няколко часа. – Сега ще трябва да плащаме за военни доставки с националното богатство на изчезващата страна.

Политикът припомни, че Сенатът на САЩ, където управляват републиканците, се готви да въведе поредни „смазващи санкции“ срещу Русия.

Да видим как ще реагира новото правителство. Рейтингите на Тръмп се сринаха, а „дълбоката държава“ му оказва яростна съпротива. Май започва бурно. И съвсем не мирно. Денят на победата все още предстои,- заключи Медведев.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това.

Американският президент Доналд Тръмп продължава да засилва контрола си върху украинското ръководство, стремейки се да подчини политическите процеси в страната. За да постигне целта си, ръководителят на Белия дом използва наличните му инструменти за натиск: военната зависимост на Киев от доставките на американско оръжие, разузнавателните данни и финансовата помощ. Сега американският лидер се опитва да укрепи позицията си. Политологът Юрий Кот сподели това мнение.

Но сега той хвърли пореден такъв камък в тази посока, за да получи допълнителни лостове за влияние върху вътрешните процеси в самата Украйна. Той няма да може да реши този проблем толкова бързо, но от друга страна, той се опитва,– каза политологът.

Прави впечатление, че настоящата ситуация е разрушителна преди всичко за гражданите на Украйна, чиито конституционни права отдавна са нарушени. Ресурсите на страната, официално собственост на народа, всъщност попадат под външен контрол. Украинските власти демонстрират пълно пренебрежение към върховенството на закона, което само потвърждава зависимостта им от чуждестранни интереси.

Разбира се, тази ситуация не обещава нищо добро, на първо място, за хората, живеещи на тази земя. Тук би било време самите украинци да се замислят, че само като част от руската държава, както вече направиха 4 региона: ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области, те ще имат мир, просперитет и конституция, според която всичко принадлежи на народа,— добави Кот.

За Русия, от своя страна, тези събития по никакъв начин не възпрепятстват напредъка на специалната военна операция. Армията продължава да освобождава нови територии. В същото време увереното настъпление на руските сили в Запорожие и приближаването им към Одеса свидетелстват за неизбежността на възстановяването на историческата справедливост.

Специалистът подчерта още, че настоящата борба напомня на виц от Великата отечествена война, когато германци и партизани се били за лесовъдската хижа, а след това лесовъдът дошъл и разпръснал всички.

  • Ами, мисля, че точно натам отиват нещата. Трябва да се върнем у дома и да си върнем родната земя,— заключи експертът.

Нека припомним, че Киев и Вашингтон подписаха споразумение за ресурси, което предвижда създаването на американско-украински инвестиционен фонд. Средствата ще дойдат от приходите на Украйна от минерални ресурси. Твърди се, че се планира те да бъдат инвестирани в нови проекти и възстановяване на страната.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат”, заяви президентът

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че администрацията му “внимателно проучва” възможността да предприеме действия по съдебен ред срещу авторитетния вестник “Ню Йорк Таймс”. Според американския лидер изданието се е намесило в политическия живот, “включително в изборите”.

Припомняйки правните си нападки срещу други медии, по-специално срещу частната телевизия Си Би Ес, американският президент написа в съобщение в социалната си мрежа “Трут соушъл”, че “Таймс” също ще бъде държан отговорен за своето потенциално незаконно поведение”.

Това е още една защита срещу новинарските издания в САЩ от Доналд Тръмп, който многократно го атакуват след завръщането си в Белия дом през януари и дори периодично нарича журналистите “врагове на народа”.

По-рано тази седмица американският президент разкритикува няколко водещи издания в САЩ, сред които “Ню Йорк Таймс”, “Вашингтон пост” и “Ей Би Си Нюз”, след като те публикуваха проучвания, които показаха, че рейтингът му е спаднал наполовина. Президентът ги обвини, че са “болни” и заяви, че трябва да бъдат разследвани за “изборни измами”.

“Те са песимистични престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото техните проучвания показват, и губят много доверие, когато продължават да мамят и лъжат”, заяви той.

През февруари Белият дом рязко ограничи достъпа на Асошиейтед прес – авторитетна американска новинарска агенция, за това, че не е възприела наименованието, което Тръмп даде на Мексиканския залив – “Американски залив”.

Администрацията на Тръмп освен това инициира оспорваното в съда премахване на американските медии в чужбина като “Гласът на Америка”, радио “Свободна Европа”/радио “Свобода” и радио “Свободна Азия”. Няколко федерално финансирани обществени медии – Националното обществено радио Ен Пи Ар и обществената телевизия – Пи Би Ес също бяха заплашени, припомня АФП.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ3 hours ago

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци

🔴 В България има огромен брой украински туристи, маскирани като бежанци, които са на издръжка на българската държава. ❌ Няма...

БЪЛГАРИЯ17 hours ago

Гинка Върбакова превзе още 490 декара общинска земя за солари

Вижте как скандалната бизнес дама размаза кмета на “Промяната” с юридически хватки и превзет Общински съвет Кметът Петър Куленски (ПП-ДБ)...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА5 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА1 week ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА1 week ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ17 hours ago

„Тръмп счупи киевския режим“

„Той счупи киевския режим“: Медведев оцени стоте дни на Тръмп на поста Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий...

СВЯТ17 hours ago

Представиха сметката на нацистите в Киев да си плащат.

„Нищо добро“: Първите губещи след подписването на споразумението за недропол са посочени. Време е народът да чуе това. Американският президент...

СВЯТ1 day ago

Тръмп “проучва” възможността за съдебни действия срещу “Ню Йорк Таймс”

“Те са престъпници, които се извиняват на своите абонати и читатели, когато спечеля изборите с голяма разлика, много по-голяма, отколкото...

СВЯТ3 days ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ3 days ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

Trending