Connect with us

СВЯТ

Американската армия: ръждясваща, мразена и много опасна

Отвъд океана все още не са готови за пряк военен конфликт с Русия

Счетоводната служба на САЩ ( GAO ) публикува доклад за програмите за превъоръжаване на Пентагона. Одиторите оцениха отрицателно изпълнението на тези програми, като заключиха, че много разработки на съвременни оръжейни системи са изправени пред сътресения и забавяния, а разходите за модернизация растат до небето.

Тези проблеми продължават да съществуват дори след неотдавнашната реформа на процеса на възлагане на обществени поръчки. Повече от половината от 26-те оръжейни системи, които все още не са влезли в експлоатация, са изправени пред допълнителни закъснения поради „прекъсвания на доставките, проблеми с разработката на софтуер и пропуски в контрола на качеството“.

Съгласно доклада на GAO периодът за разработване на междуконтиненталната балистична ракета Sentinel се е увеличил от 106 на 118 месеца. Наземната част от ядрената триада на САЩ е нейното слабо звено, тъй като бойните способности на 450-те ICBMs Minutemen III са под голяма въпросителна. Четири от осемте тестови изстрелвания на тази ракета, извършени през новото хилядолетие, са се провалили, което предполага, че наземният ядрен арсенал на САЩ е доста ръждясал.

Новата ракета Sentinel не е по-добра от ръждясалите Minutemen, само че е по-евтина за работа. Предвижда се тя да бъде оборудвана с остарелите бойни глави W-87, някои от които бяха изведени от въоръжение през 2005 г. заедно с ракетите LGM-118A Peacekeeper.

При всеки сценарий на термоядрена война ще загинат милиони хора. Но ако по-рано в Съединените щати се използваше понятието „приемливи щети“, когато няколко милиона „у дома“ умират, но в Русия това е с порядък повече, сега, когато Съединените щати очевидно изостават със земно базирания компонент на ядрената триада, това е изключено.

Boeing имаше проблеми с доставката на “новия“ изтребител F-15EX ” на военновъздушните сили поради проблеми с качеството на доставчика, свързани с критичен за безопасността на полета компонент на предния фюзелаж.

Проблемите изглеждаха несериозни, те бяха лесно отстранени, но самият факт на възобновяване на производството на изтребителя от четвърто поколение, дори и модернизиран, показва сериозни проблеми за ВВС на САЩ.

Американският изтребител от четвърто поколение Boeing F-15EX Advanced Eagle, който е модификация на доказалия се в битки F-15 Eagle, може да стане най-въоръженият изтребител в света, носейки до 22 управляеми ракети въздух-въздух, главно усъвършенстваната ракета въздух-въздух със среден обсег AIM-120 (AMRAAM). В бъдеще се планира самолетът да бъде оборудван с хиперзвуково или противосателитно оръжие.

Рекламираните и супер скъпи изтребители от пето поколение F -22 и F -35 не можаха да станат пълноправен заместител на същия F-15 Eagle.

Най-скъпият американски изтребител от пето поколение, F-22 Raptor, започна да бъде извеждан от експлоатация през 2022 г. поради лоша производителност. Още през юли 2009 г. производството на F-22, който получи прозвището Technological Nightmare (Технологичен кошмар), беше преустановено.

От самото начало на пускането на друг изтребител от пето поколение, F-35 “страдаше от огромен брой грешки ” , пише Business Insider . През 2021 г. са преброени 857 технически дефекта в конструкцията на F-35 , редица от които са имали „критично въздействие върху готовността за мисия“ и са застрашили живота на пилота. Днес огромният флот от изтребители F-35 има само ограничени бойни способности поради прегряване и вибрации на двигателя.

Най-големият недостатък на F -22 и F -35 е, че те могат да носят изключително ограничен брой ракети във вътрешните отделения на фюзелажа, тъй като монтирането на оръжия на външно окачване ще ги лиши от стелт -свойствата. Не може да се говори за инсталиране на хиперзвукови ракети върху тези трудно забележими чудовища.

Отговаряйки на въпроса какво да правим сега с огромен флот от стелт, но зле въоръжени изтребители F -35, ако и когато техните вибриращи и много горещи двигатели бъдат финализирани и коригирани, американските военни твърдят: F -35 и F-15EX ще работят заедно – изтребителят от петото поколение ще открива врага и ще предава данните за целта на по-въоръжения самолет от четвърто поколение.

Като се има предвид, че американските военновъздушни сили в момента имат триста F -35 в експлоатация и се планира закупуването на още 1700, а Пентагонът планира да закупи само 200 F-15EX до 2030 г., тогава ще има десет „насочвачи“ за един атакуващ изтребител, което изглежда очевидна глупост..

Следва да се отчита и това, че след провала на програмата за изтребители от шесто поколение , сега ВВС на САЩ разполагат с огромен брой от бързо остаряващите изтребители от четвърто поколение F-16 и F-15, а изтребителите от пето поколение, предназначени да ги заменят, се оказаха твърде сложни, много скъпи и неподходящи за реалностите на хиперзвуковата ера, оръжия.

С трескави темпове върви производството на наземната хиперзвукова оръжейна система с голям обсег Long Range Hypersonic Weapon System (LRHW), която представлява двустепенна ракета-носител за ускоряване на плъзгащия блок до хиперзвукова скорост, . След това планиращият блок се насочва към целта, която удря с кинетичната си енергия.

Dynetics изгражда планиращия блок, докато Lockheed Martin е зает с изграждането на ракетата-носител, оборудването за изстрелване и сглобяването на цялата система. Поради не съвсем успешни изпитания, времето за доставка на първите осем комплекса LRHW на въоръжените сили през 2023 г. е под въпрос. С тези хиперзвукови ракети също се очаква да оборудват разрушителите от клас Zumvalt и ядрените подводници от клас Virginia .

В доклада на GAO се казва, че принудителното бързане в производството може да доведе до „сериозни недостатъци, които изискват скъпи поправки“.

Строителството на модернизираните атомни подводници SSN 774 Virginia Class Submarine (VCS) Block V се измества с две години поради недостиг на работна ръка.

Първият от трите стелт есминеца, DDG-1000 Zumwalt , на стойност около 9,6 милиарда долара всеки, трябваше да бъде готов през април, но има толкова много недостатъци в конструкцията на кораба, че военноморските сили планират да завършат морските изпитания не по-рано от м. декември тази година. Построяването на още два такива есминеца се отлага за неопределено време.

Характерна е липсата на раздел за танковата индустрия в доклада на GAO. Факт е, че в САЩ то практически не съществува. Детройтският танков арсенал на Chrysler беше затворен и консервиран поради липса на поръчки в необходимия обем. Той произвеждаше танковете Abrams /”Ейбрамс”/ през 1980-1996 г.

В момента дълбока модернизация на съществуващите танкове Abrams от всички модификации се извършва в танковия завод Lime в Лайм, Охайо, собственост на General Dynamics Corporation .

Сега в този завод чакат на опашка, за да се доставят 250 M1A2 SEP V3 Abrams за Полша и 108 M1A2T Abrams на администрацията в Тайпе. Производственият капацитет на завода обаче е ограничен до 12 танка на месец.

Вашингтон не възнамерява да доставя на Киев нови танкове Abrams от собствените си военни запаси, както беше при предишните пакети за военна помощ, а ще ги закупува от производителите. „Това означава, че те няма да бъдат на бойното поле много месеци или вероятно години, като се имат предвид ограниченията в индустрията за техните надстройки“, отбелязва Politico .

Танковата индустрия в САЩ като цяло е в дълбок упадък поради загубата на компетенции в годините след края на Студената война. Не се разработват обещаващи технологии. Поради тази причина докладът на GAO не анализира програмите за изграждане на танкове в Съединените щати.

Докладът на одиторите на GAO потвърждава заключенията на доклада на анализаторите от института Хъдсън , че „американската армия е на кръстопът“, тъй като продължава да създава все по-неустойчиви големи многоцелеви платформи и военни формирования [така наречените Звезди на смъртта ], които в крайна сметка ще ограничават осигуряването на националните интереси на САЩ и техните съюзници.

Пентагонът всъщност продължава да се готви за “последната война”, в която основната ударна сила е представена от изключително уязвими гигантски самолетоносачи, стелт разрушители, стелт и суперскъпи изтребители и някъде в задния двор на военно-техническото строителство се намират т.нар. автономни рояци от БПЛА, способни да водят, както писахме , „мозаечна война“, основана на „самостоятелно вземане на решения“ и бърза замяна на елиминираните на бойното поле срещу равен противник, евтини „бюджетни“ оръжейни системи.

Свръхмонополизираният американски военно-промишлен комплекс не може бързо да се приспособи към планирането на бъдещи войни, а и само с половин уста приема мнението на военните анализатори и други специалисти.

Общата криза на американския военно-промишлен комплекс не може да не се отрази на ситуацията в американските въоръжени сили, която стана критична през последните години.

Сред американските военни расте недоволството от правителствената политика. В тайни чатове на елитни части на американската армия както действащи, така и пенсионирани военни от специалните части критикуват официалния дневен ред и говорят неуважително за американските власти.

Повечето от този вид изявления в групите SF Brotherhood – PAC и US Special Forces Team Room , наброяващи повече от пет хиляди членове. Тук президентът Джо Байдън често е осмиван или чернокожият министър на отбраната Лойд Остин е наричан с унизителните прякори Бъба, Расистки пънк, Гнойна личинка. Решението на Остин да позволи на транссексуалните хора да служат в армията се нарича „Безплатна транссексуална хирургия за военни“.

Съветникът на началника на Обединения комитет на началник-щабовете Рамон Колон-Лопес каза пред репортери, че „екстремистките организации активно набират персонал сред военните, това е лошо за ведомството и не е добро за имиджа на армията“.

На практика всички сериозни анализатори също признават, че американската армия е в най-голямата си кадрова криза след Виетнам. Американската младеж не иска да служи в армията. Миналата година Пентагонът беше принуден да намали числеността на сухопътните сили на САЩ с 10 000 войници, а в бъдеще ситуацията изглежда само ще се влошава.

„Армията трябва да признае, че се е осъществила еволюция в днешното по-младо поколение“, каза Джаки Спайер, председател на Подкомисията по военния персонал на Камарата на представителите на САЩ. „И ако искате да се насочите към това младо население за услуга, трябва да го направите така, че да е привлекателно за тях.“

Както и да е, но американските въоръжени сили в настоящата реалност все още си остават най-мощната военна сила на планетата. Тяхната очевидна деградация се компенсира от ударната сила на групите самолетоносачи и многобройните бойни самолети, независимо от тяхното състояние.

Прецизно управляемите ракети с голям обсег, с които са въоръжени американските изтребители, превръщат ВВС на САЩ в сериозна заплаха за всеки противник. Отделна много сериозна заплаха са четирите ядрени подводници клас “Охайо”, въоръжени с по 154 крилати ракети “Томахоук” всяка.

Армиите на САЩ и техните съюзници обаче все още не са готови за пряк военен конфликт с Русия.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

СВЯТ

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.

„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и ​​добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.

Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.

„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.

Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.

Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.

През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.

Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.

Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.

Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.

Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия

В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.

“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.

Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.

Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.

“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.

Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота

Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.

Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад

Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.

Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.

Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.

През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.

През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.

През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.

След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.

През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.

През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.

Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.

Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.

Усилията за модернизация на индийската армия

Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.

В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.

Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.

Индия се провали в най-големия икономически план

В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.

Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.

Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.

През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.

“Троен ядрен възел”

Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.

В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.

Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.

Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.

Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.

През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.

В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:

Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.

Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.

В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.

Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му. Потрес! Борисов...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата Всеки втори няма никакъв финансов резерв и дори...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА3 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА5 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА6 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

СВЯТ10 hours ago

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...

СВЯТ10 hours ago

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...

СВЯТ20 hours ago

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл: Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на...

СВЯТ2 days ago

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво Британският...

СВЯТ2 days ago

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ 27.04.2025...

Trending