Uncategorized
Сблъсък на оръжията, изпитание за запасите

Най-видимата новост в тази война е интензивното използване на безпилотни летателни апарати с различни размери и произход
ДВАДЕСЕТ години след стълкновенията, които разкъсаха бивша Югославия, въоръженият конфликт отново се завръща на европейския континент. Въпреки че боевете в Украйна са обект на всекидневни коментари, малко анализи разглеждат характеристиките и спецификата на тази война. Индустриална по своя характер, тя се провежда под ядрен таван. Въпреки очевидните прилики с въоръжените конфликти от ХХ век, начинът, по който се провежда, я вписва твърдо в конфликтността на новия, ХХI век.
За много анализатори руско-украинският конфликт бележи завръщането на една война с висока интензивност. Означава ли това, че конфликтите от последните тридесет години − на Балканите, в Афганистан, Близкия изток или Либия − не са били такива? Отговорът е, че интензивността не е нито психологическа, нито политическа характеристика, тя се основава на ангажираните количества хора и техника. Според този критерий битката за Мосул в Ирак през 2016−2017 г. вече е била с висока интензивност. В него участваха сто хиляди бойци от западната коалиция срещу десет хиляди от „Ислямска държава“. Градът и предградията му бяха наполовина разрушени след 8 месеца сражения. Ако добавим и критерия за брой жертви, войната в Йемен също има всички характеристики на висока интензивност. По данни на ООН конфликтът, започнал през 2015 г., вече е довел до 327 000 смъртни случая (150 000 в боевете, 177 000 поради глад) (1). Включени са военновъздушните сили, балистичните ракети и танковете на коалиция от арабски държави, водена от Саудитска Арабия.
След края на Студената война коментаторите свикнаха да наричат конфликтите „асиметрични“. Традиционно „симетричният“ конфликт изправя един срещу друг противници със сравнима сила, които използват едни и същи средства и едни и същи правила на играта (например по време на двете световни войни). При „асиметричния“ конфликт единият противник е по-силен от другия, но и двамата играят по едни и същи правила. Първата война в Персийския залив (1990−1991 г.), в която западната коалиция, водена от САЩ, се сражаваше с „четвъртата армия на света“ (все още не е ясно коя е третата), е типичен пример за този вид конфликти. След разпадането на съветския блок обаче западните армии се оказаха толкова мощни, че един конфликт с тяхно участие може да бъде само асиметричен. Ето защо някои противници предпочитат други начини за водене на война, като например партизанската война, при която правилата на играта се променят: при нея ще говорим за асиметричен конфликт. При такъв тип конфликт силата не е от голямо значение, тъй като един от противниците се стреми към нещо различно от локално и временно надмощие.
Интензивно използване на дронове
АСИМЕТРИЧНАТА война не може да се сведе просто до самоубийствени атентати или тероризъм, които са само начини на действие. От друга страна, постоянното провокиране и тормозът над врага, камуфлажът (сутрин – селянин, след обед – бунтовник, вечер – полицай, през нощта – киберпират), разтварянето в населението, търсенето на агресивни подходи на слабия към силния, залагането на продължителност на конфликта са симптоматични за тези асиметричните конфликти. За Афганистан например е емблематична войната от 2001 до 2021 г., която в крайна сметка беше спечелена от талибаните.
Конфликтът в Украйна бележи завръщане към това, което се наричаше конфликт на танковете и бронираните машини, или бронетанков конфликт: конфигурация, при която и двамата противници разполагат със значително количество тежко въоръжение и имат обща готовност да го използват. В началото на 2022 г. Украйна имаше около 850 танка (и около 1100 в резерв); 1100 бойни машини на пехотата; над 1100 артилерийски установки; 350 многоцелеви ракетни установки (2). Русия умножава тези цифри по три или по четири… Конфликтът обаче, който изглеждаше асиметричен, постепенно става все по-симетричен, особено благодарение на западните доставки на оръжие.
Друга особеност на конфликта е неговото ядрено измерение. Едната от двете воюващи страни е водещата ядрена сила в света по отношение на бойните глави (5977), три четвърти от които са разставени. Другата воюваща страна не е такава − Украйна се съгласи да предаде атомния си арсенал на Русия след подписването на Будапещенския меморандум през 1994 г. − и не е обхваната от ядрения чадър на съюзник. Нека не се заблуждаваме: именно поради този дисбаланс сме изправени пред симетричен конфликт. Ядреното предимство на Москва ѝ дава достатъчно увереност да атакува Киев, но не обезкуражава Вашингтон и съюзниците му да се притекат на помощ на Украйна. Атомната сянка обаче ограничава ескалацията и от двете страни. Кремъл може и да размахва заплахата от такъв удар, но това е декларативна позиция, целяща да възпрепятства прекалено прякото участие на западните страни.
При тази конфигурация поддръжниците на Киев предоставят разузнаване, оръжие и субсидии, но се въздържат от ангажиране на сухопътни войски. Тогава дебатът се фокусира върху илюзорното магическо оръжие, което би обърнало хода на войната, както за пореден път показаха вълненията през януари около доставката на тежки танкове за Украйна. След огромен външен натиск канцлерът Шолц, който е в плен на разнородна и крехка политическа коалиция и в конфликт с пацифисткото крило на своята социалдемократическа партията (SPD), най-накрая разреши страните, които имат произведени в Германия танкове „Леопард“ (по-специално Полша, Финландия и дори Норвегия), да ги прехвърлят на Украйна. Британците са обещали 14 танка Challenger2. Франция се съгласи да изпрати на фронта бронирани бойни машини AMX 10 RC, като не изключва възможността да добави танкове Leclerc.
Модерното оборудване очевидно е полезно, но не е достатъчно, за да се спечели войната. Количеството на оръжията, както и това на боеприпасите (на склад или произведени), е често пренебрегван параметър. Впрочем повечето западни армии са ориентирани към оборудване с високотехнологични оръжия. Тази ориентация има два недостатъка: тя благоприятства малките серии – по-скоро висша мода, отколкото конфекция – и сложността, както на материалите, така и на изработката. Освен това производствените линии не издържат дълго; липсват запаси от резервни части или боеприпаси. През юни миналата година френският президент Макрон обяви, че „навлизаме във военна икономика, в която (…) ще трябва да действаме по-бързо, да мислим по различен начин за ритъма, за увеличаване на натоварването, за да можем да възстановим по-бързо това, което е от съществено значение за нашите въоръжени сили, за нашите съюзници или за тези, на които искаме да помогнем“. През последните шест месеца работни групи полагат усилия да реформират процедурите по възлагане и производство на оръжия, но без да постигат убедителни резултати.
Освен това залогът на тази война е в хората, които никой от съюзниците на Киев не възнамерява да жертва на украинска земя. От своя страна Кремъл, когато се мобилизира за започване на „специалната военна операция“, вярваше, че обикновен преврат ще бъде достатъчен за свалянето на режима. 160 000 войници, разположени по украинските граници, плюс войските на сепаратистките сили, обаче не бяха достатъчни, което доведе до обявяването на частична мобилизация на 21 септември. Тя увеличи руското присъствие с около 300 000 души. Освен това оръжейната индустрия бе поставена под строг държавен контрол. Въпреки надеждите на Запада, че руските запаси от снаряди и ракети ще се изчерпят, продължаващото бомбардиране на украинската инфраструктура през последните десет месеца показва, че производствените линии на Кремъл успяват да попълнят запасите. Носят се слухове за нова мобилизация на половин милион мъже, а тук играе роля и демографският фактор: според последното преброяване населението на Русия е 140 милиона души, докато преди войната Украйна е имала само 39 милиона, 9 от които са вече бежанци в чужбина. Ако приемем, че загубите на хора са равни, според оценките на Пентагона от края на ноември, ние сме далеч от 3,5 убити руснаци на 1 украинец, което би било необходимо, за да се балансира съотношението на загубите.
Войната в Украйна създаде у обществеността усещането за „завръщане“ към окопните войни от 1915 г. и за конфронтация с Москва в стила на Студената война. Въпреки очевидните прилики, това е война от XXI век. Стратегическата теория от последните няколко години се интересува от това, което американските стратези наричат „операции с множество домейни“ (multidomain operations (MDO); концепция, която френските им колеги адаптираха в „операции с множество домейни и множество полета“ (opérations „multimilieux et multichamps“ − M2MC). Според тази доктрина към традиционните среди за операциите (земя, море, въздух) се добавят и други: космическото пространство, киберпространството, както и две среди (или полета) − електромагнитната среда и полето на възприятията (това, което авторът на тези редове описа преди няколко години като семантичния слой на киберпространството (3).
Войната в Украйна показва повече или по-малко активни действия в тези четири нови среди и полета. Подкрепата на спътниците е очевидна, особено за разузнаването, но също и за телекомуникациите: освен това тя е една от основните помощи, предоставяни на Украйна от американците и европейците; това е и една от областите, в които руснаците очевидно не показват големи възможности. Киберсредата изненадващо се използва по-слабо, отколкото в предишни конфликти, особено ако си спомним руските действия в грузинската война през 2008 г. или американските действия в либийската кампания. За разлика от тях широко се използва електромагнитната среда, въпреки че малко наблюдатели отбелязват ясно това, тъй като нейната невидимост привлича по-малко вниманието. Въпреки това радарите и ефирните вълни от всякакъв обхват продължават да работят, независимо дали става дума за откриване, заглушаване или противодействие на проникване.
Най-видимата новост в тази война е интензивното използване на безпилотни летателни апарати с различни размери и произход (турски „Байрактар“, които вече бяха наблюдавани по време на войната между Азербайджан и Армения, но също и ирански „Каман-22“, доставени на Русия) с множество функции (разузнавателни, бойни или „камикадзе“). Така от началото на войната са унищожени повече от 4600 безпилотни летателни апарата, а всеки месец падат близо 500 (4).
Всичко това e в основата на трето измерение с множество обекти: самолети, хеликоптери, дронове, артилерийски снаряди, чийто обсег се очаква да се увеличи още повече с евентуалното доставяне в Украйна на американски управляеми бомби GSLBD, които могат да достигнат цел на разстояние до 120 км. Бойното поле е станало изключително опасно на всички височини. Защитата изисква прикритие, поради което градските райони се използват като крепости. Поради това градските боеве са изключително разрушителни, тъй като единственият начин да се изтласка врагът е методично да се разрушават сградите, в които той се укрива.
Прозрачност на операциите
ВЪПРЕКИ че войната в Украйна е предимно сухопътна, морската среда не е пропусната. Тя също е обект на приобщаване с ракетни удари от сушата (като украинския удар по руския крайцер „Москва“ през април 2022 г.), морски или подводни дронове, действия на морското дъно (като взривяването на газопровода „Северен поток 2“, чиито извършители все още не са идентифицирани), както и командоси, особено от страна на украинците (на руска територия и вероятно срещу Керченския мост). В тази обстановка увеличаването на броя на агресивните оръжия води до разработването на отбранителни контрамерки.
Медийното и информационното пространство търпи дълбоки и амбивалентни промени. От една страна, социалните мрежи и непрекъснатите новинарски канали създават постоянна, често поляризирана медийна суматоха, която засилва класическия феномен на военната пропаганда. В същото време, в по-позитивен план, множеството публични цифрови вектори позволяват анализ на открити източници. По този начин наблюдателят има достъп до сурова информация, която му позволява да следи с точност фронтовете, загубите, настроенията на войските и населението и да контролира погрешните твърдения. Тази прозрачност има последици за операциите: при съвременните средства е трудно да се подготвят тактически изненади, тъй като врагът, благодарение на своите средства (електронна война, безпилотни самолети, сателити, човешко разузнаване за противника, наблюдение на социалните мрежи), също има доста ясна представа за това, което се случва. Това значително отслабва маневрите и несъмнено допринася за линейността на фронтовете, която се наблюдава като цяло от втория месец на конфликта, въпреки няколкото пробива, наблюдавани тук и там.
От няколко месеца фронтът като цяло е стабилен и е вероятно тази ситуация да се запази, макар че операциите през януари показаха известен руски напредък. Въпреки че към фронта се насочват нови маси техника и хора, в края на януари 2023 г. не се вижда ясна победа. След нова смъртоносна конфронтация, вероятно през пролетта, войната може да се превърне в „замразен конфликт“, подобен на този, който Русия и Украйна водиха между 2015 и 2022 г.
Оливие Кемпф
Юри Борисов
Uncategorized
Мелони покорява всички в САЩ

Италианският премиер предлага на Тръмп да започне преговори с ЕС, но не в Брюксел, а в Рим
— Страхотен човек! – заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп , обръщайки се към журналисти на верандата на Белия дом, когато се срещна с италианския премиер Джорджия Мелони, която пристигна на посещение във Вашингтон на 17 април. “Наистина я харесвам, тя е един от истинските лидери на света. “Изключителен министър-председател и върши изключителна работа в Италия “, продължи да хвали гостенката си президентът на САЩ, демонстрирайки публично специалното си отношение към нея.
Наистина, Мелони стана първият европейски държавен глава, който пристигна в Съединените щати на 17 април, за да се срещне с американския президент, след като Тръмп обяви опустошителни търговски мита за Европа на 2 април. И така всички в Европа с нетърпение чакаха тя да убеди Тръмп да пощади ЕС и да разхлаби икономическата хватка около врата му.
Тръмп посреща Мелони. Да направиме запада велик отново. pic.twitter.com/vBP2lhUjBB
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 18, 2025
Наистина, въпреки възхвалата на Тръмп и широките усмивки за Мелони във Вашингтон, европейският пратеник всъщност пристигна в САЩ с протегната ръка, нещо, което САЩ разбират много добре. Неслучайно именно тази снимка публикува New York Times, за да илюстрира началото на нейното посещение.
Колкото и да целува Мелони американския президент, на него наистина не му пука за Европа. В крайна сметка посещението на Мелони в САЩ само по себе си е унижение за Брюксел, тъй като от правна гледна точка италианският премиер няма право да преговаря по икономически въпроси, засягащи Европа.
Това е изключителен прерогатив на Брюксел, т.е. на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с която Тръмп категорично отказа да се срещне. Това е като в армията, ако майор през главата на командира на полка се обърна директно към генерала.
Да направиме запада велик отново. pic.twitter.com/oFootaeE1C
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 18, 2025
Тръмп обаче дори не се сети да покани Урсула във Вашингтон, както не я покани и на инаугурацията си през януари, където от Европа присъстваше само Мелони. Която след това бе удостоена с лична среща с президента в резиденцията му Мар-а-Лаго. „Много е вълнуващо, тук съм с една фантастична жена, италианският премиер“, каза Тръмп пред гостите, събрали се в стаята.
Така че още тогава ЕС получи пренебрежителен шамар от Тръмп. В Брюксел, разбира се, разбраха това, но си избърсаха ръцете и преглътнаха хапчето, правейки се на възмутени. И след това напълно утихнаха, след като Тръмп удвои търговските тарифи за Китай, който се осмели да се съпротивлява.
Поради тази причина всички погледи в Европа преди посещението бяха насочени към Мелони, където се смяташе, че основната й задача във Вашингтон ще бъде да убеди Тръмп да се срещне с фон дер Лайен, за да обсъдят въпроса с митата. Италианският вестник Corriere della Sera постави това в заглавието си: „Залогът на Мелони във Вашингтон: да накараме Доналд Тръмп да говори с Урсула фон дер Лайен“.
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 19, 2025
Но кой каза, че упоритият Тръмп може да бъде принуден да направи аквото и да е? Дори използвайки красноречието и женския си чар, с които Мелони стана известна. Поради тази причина в САЩ медиите я нарекоха “шепнещата”, имайки предвид известната снимка, на която тя е изобразена по време на първото си посещение в САЩ, седнала до Тръмп, който навежда глава пред нея и шепне нещо поверително в ухото му.
Но какво иска Европа от Тръмп? Първо, намалете митата. Второ, не принуждавайте ЕС да прекъсва тесните икономически връзки с Китай, който е основният икономически партньор на ЕС. Не принуждавайте хората да купуват втечнен газ само от САЩ на прекомерни цени. Е, ако имаме късмет, можем да поискаме от вече упорития чичо Сам да върне отношенията между ЕС и САЩ в предишното състояние.
Но какво се случи с настоящата среща между италианския „шепот“ и страховития Доналд? Нищо специално. Според италианските медии той не й е обещал нищо конкретно. И тя е успяла само да го покани в Италия. „Искам да поканя президента Тръмп да дойде в Италия на официално посещение и да видя дали има възможност, когато той дойде, да организира среща с Европейския съюз.
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 19, 2025
„Можем да намерим основания за взаимно разбирателство “ , цитират думите й италианските медии. “Не съм привърженик на западния национализъм, но и двамата можем да излезем по-силни, искаме да укрепим и двете страни на Атлантическия океан… Аз съм тук, за да работя и да направя Запада по-силен. Вярвам в западното единство, ние просто трябва да говорим и да постигнем някакви резултати… Ако смятах, че САЩ не са надежден партньор, нямаше да съм тук.”
Тогава Мелони увери американския съюзник: „Италия ще се появи на следващата среща на върха на НАТО, като обяви, че е увеличила военните разходи до 2% от БВП “, както изисква Тръмп.
А по темата за превъоръжаването тя допълнително изясни: „Европа, както е добре известно, се стреми да направи повече и работи върху специализирани инструменти, които ще помагат на държавите-членки да „увеличат“ своите разходи за отбрана. Вярваме, че всеки трябва да направи повече.“
Тръмп отговори, като отново засипа с похвали Мелони, като каза, че тя „свърши страхотна работа в Италия, ние сме много горди с нея. “ Според него „няма съмнение относно взаимното разбирателство с Брюксел: „няма да има проблеми със сключването на споразумение с ЕС за тарифите, няма да има проблеми с никого “ и „това ще бъде справедливо споразумение“ . ” Но не уточни кое точно. Президентът даде да се разбере, че не бърза и повтори: „Разговорите вървят добре, ще има честни споразумения”.
Мелони на спецмисия при Тръмпhttps://t.co/pARP1btTMh pic.twitter.com/LYuoSQdcby
— The Sofia Times (@thesofiatimes) April 18, 2025
Както виждаме, собственикът на Белия дом се измъкна с общи думи, без да каже нищо конкретно. В края на обяда двамата лидери се срещнаха с репортери в Овалния кабинет, където Тръмп благодари на Италия за подкрепата й за Украйна и увери, че „ние сме близо до края на войната, но ще го видим в следващите дни“. „Станахме приятели, имаме страхотни отношения “, каза Тръмп и добави, че Мелони е „специален човек“.
Самата ръководителка на Европейската комисия вярва, че италианският премиер Джорджа Мелони е способна да установи диалог между Европейския съюз и президента на САЩ Доналд Тръмп на фона на нарастващия търговски конфликт, каза неназован високопоставен италиански служител пред Washington Post : „Фон дер Лайен казва на Мелони, че ако има друг европейски лидер, който поддържа контакти със САЩ и който може да улесни диалога между ЕС (не само Италия) и Тръмп, това е тя.“
В същото време медиите отбелязват, че пътуването на Мелони е получило пълно одобрение не само от Европейската комисия, но и от германския лидер Фридрих Мерц, който след създаването на управляващата коалиция в Германия е на път да стане неин канцлер.
А Манфред Вебер, лидер на Европейската народна партия в Европейския парламент, каза направо: “Приветствам всички опити за разговор с Тръмп. Мелони и Таяни (италиански външен министър) работят за защита на интересите на Европа.”
Не всичко обаче е толкова просто. На европейската сцена има политически актьори с много повече политически опит и наполеонови амбиции от италианката Мелони, която все още е сравнително новак в този бизнес. Като например френския президент Еманюел Макрон, който отдавна се смята за европейската примабалерина.
Всъщност затова той веднага започна да ревнува Мелони. До такава степен, че неговият министър на индустрията Марк Ферачи си позволи публично да нарече предстоящото й пътуване до Вашингтон „риск за европейското единство“.
Подобни намеци от Париж предизвикаха възмущение в Италия. “Как става така” , пита в това отношение министърът по европейските въпроси Томазо Фоти, “че когато президентът Макрон отиде във Вашингтон, изглежда, че всичко върви добре, но когато не е той този, който отива, вече не е така? Уважение и реципрочност, скъпи френски приятели. Няма държави от серия “А” и държави от серия “Б”.
Такива преговори “са изключителна компетентност на Европейската комисия “, но “ние можем да помогнем на ЕС, като се опитаме да накараме американските преговарящи да имат положително отношение”, добави Таяни. Така Макрон, почесвайки се по главата, беше принуден да отстъпи.
И скоро прессекретарят на френското правителство, Софи Примас, беше принудена да посочи, че Париж „изобщо не е загрижен“ и че всичко, което „позволява диалог със САЩ, е добре дошло “. Какво друго може да направи Макрон? Към момента никой не го е канил във Вашингтон.
Мелони я ревнуват и в Лондон. „Колкото и да са преплетени политическите им инстинкти, Мелони може да се наложи да намали очакванията си за способността си да бъде „шепотът“ на Тръмп в Европа “ , пише британският „Гардиън“.
„Тя създаде илюзията, че е „избраната“ от Тръмп, но става все по-ясно, че не е“, каза Сандро Гози, евродепутат от групата Renew Europe и бивш италиански външен министър. – Тръмп вижда ЕС като пречка пред империалистическата му стратегия и не го крие. Но ако иска да преговаря с нас, ще бъде чрез фон дер Лайен, а не чрез Мелони “, цитира го вестникът.
Тръмп обаче направи обратното и започна да преговаря чрез Мелони. А плюнките по посока на Брюксел започнаха да се украсяват с хвалби за италианския премиер. Но ако отиде да преговаря с ЕС, няма да е в Брюксел, а в Рим. И Европа послушно ще чака пристигането на „господаря“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Uncategorized
Световния елит в надпревара да целува ръка на новият “кръстник

- Световният елит на опашка да целуват ръка и правят “дарения” във Флорида.
- Тече ожесточена надпревара между световните лидери да присъстват на церемонията на Тръмп.
- Зеленски и Дявола Урсула НЕ СЕА поканени нарочно.
Тече ожесточена надпревара между световните лидери да присъстват на церемонията на Тръмп: Инаугурацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп предизвиква истинска надпревара сред световните лидери, които отчаяно се стремят да получат покана за събитието на 20 януари.
Традиционно чуждестранни лидери не присъстват на встъпванията в длъжност на американски президенти, но Тръмп, както обикновено, реши да наруши и това правило, като отправи покана към китайския президент Си Дзинпин. Макар Си да е отказал лично участие, се очаква високопоставен представител на Китай да присъства на церемонията.
Според източници ред Post, много други лидери се опитват по всякакъв начин да получат достъп до събитието, като активно използват своите агенти във Вашингтон. „Те полудяват – Чили, Перу, Нигерия, Мозамбик. Всички те искат да присъстват“, споделя регистриран чуждестранен агент. Същевременно, той отбелязва, че не всички страни имат реален шанс да бъдат поканени. „Ако сте Коста Рика, няма как да получите покана. Каква е добавената ви стойност? Вие не носите големи бизнес възможности или значителни инвестиции от вашата страна.“
Инаугурацията на Доналд Тръмп, който ще стане 47-ият президент на САЩ, ще се състои на западната фасада на Капитолия. След клетвата, столицата ще бъде изпълнена с празненства и балове, отбелязвайки мирния преход на властта
Инаугурацията на Доналд Тръмп, който ще стане 47-ият президент на САЩ, ще се състои на западната фасада на Капитолия. Церемонията ще бъде ръководена от председателя на Върховния съд Джон Робъртс. След клетвата, столицата ще бъде изпълнена с празненства и балове, отбелязвайки мирния преход на властта – нещо, което много чуждестранни лидери виждат като уникална черта на американската демокрация, добавя изданието
Както богатите американски граждани и корпорации, които вече са дарили над 170 милиона долара за инаугурационния фонд на Тръмп, така и чуждестранните лидери се водят от своите собствени интереси. Те искат да използват възможността да представят своите приоритети пред новата администрация.
Например, президентът на Нигерия, Бола Ахмед Тинубу, вероятно се стреми към американска помощ за справяне със сигурността в проблемните северни райони на страната, както и към икономически инвестиции в по-стабилния юг.
Освен това, Тръмп е поканил лидери, които споделят неговите политически и идеологически възгледи. Сред тях са италианският премиер Джорджа Мелони, която заяви, че ще се опита да присъства
Освен това, Тръмп е поканил лидери, които споделят неговите политически и идеологически възгледи. Сред тях са италианският премиер Джорджа Мелони, която заяви, че ще се опита да присъства, и президентът на Аржентина Хавиер Милей, който също планира да присъства. Президентът на Ел Салвадор, Найиб Букеле, известен със своята успешна борба срещу насилието на банди, също е получил покана, както и бившият бразилски президент Жаир Болсонаро. За унгарския премиер Виктор Орбан няма и съмнение, че ще е сред присъстващите.
Зеленски за церемонията на Тръмп: Ако иска да отида, ще се радвам да го видя
Един от най-активните кандидати за присъствие е украинският президент с изтекъл мандат в далечния 20 май миналата година Владимир Зеленски, който публично изрази желание да участва. Макар че Тръмп не е отправил официална покана, той заяви миналия месец: „Ако иска да отида, ще се радвам да го видя.“
Според източници, близки до Тръмп, около Зеленски има хора, които се опитват да уредят поканата по различни канали, включително чрез съюзници на Тръмп. „Силен интерес има, защото през последните четири години международната обстановка се промени драстично. Много световни лидери искат първи да се срещнат с него, за да изразят своята позиция и да повлияят върху начина, по който Тръмп ще отговори на глобалните кризи“, обяснява Брайън Ланца, бивш старши съветник в кампанията на Тръмп, който сега работи като външен консултант.
Тази новина подчертава както дипломатическата динамика, така и личните интереси, които движат световните лидери в опитите им да се позиционират спрямо новата администрация.
Сал една-единствена Уркула фон дер Лайен няма вероятно да присъства. Всъщност към този етап и Зеленски. Дали пък с това Тръмп не иска да им каже нещо?
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Uncategorized
Микроинфарктът често протича без никакви симптоми

Според много кардиолози най-опасният рисков фактор е… преяждането
Много хора не приемат сериозно тази диагноза, но това е наистина опасно състояние, което изисква сериозна консултация със специалист.
Всъщност, става дума за разновидност на исхемичната болест на сърцето, при която в отделните части от мускулната тъкан на миокарда се развива некроза. То се диагностицира трудно, тъй като в началото не се проявява с почти никакви симптоми.
Особено, ако човек страда от стенокардия, той въобще не би обърнал внимание на едва доловимите болки в сърцето. Специалистите посочват характерните признаци на това състояние:
1. Различна по интензивност болка. Внезапните остри болки са характерни за същинския инфаркт, но могат да се проявят и при микроинфаркт.
Типичната болка е пареща, стягаща, нетърпима. Тя се локализира между лопатките и преминава към гърдите, като се спуска и към корема. Може да ирадиира и към шията и ръката, а някои пациенти се оплакват от болки в долната челюст.
Атипичните варианти на микроинфаркта протичат с липса на болкови усещания. В такива случаи само ЕКГ може да открие микроинфаркта.
2. Нитроглицеринът не помага, което означава наличие на некроза на миокардната тъкан.
3. Слабост и студена пот по цялото тяло.
4. Страх и тревога. Типичен признак и за паническа атака, но ако не преминава 20-30 минути, вече става дума за микроинфаркт.
Много често признаците на микроинфаркта са подобни на тези на инфаркта, но когато само определени малки области от сърдечния мускул са подложени на некроза, всички тези симптоми се проявяват в по-малка степен.
Има няколко форми на микроинфаркта, които се проявяват с определени, характерни за тях черти:
1. Астматичната. Среща се обикновено при възрастни хора и такива, които страдат от хипертония или исхемична болест.
Обикновено, няма болка, а лек задух, чувство за недостиг на въздух. Когато задухът е ключов симптом на някакво състояние, трудно е да се мисли за увреждане на миокарда.
2. Абдоминална. Възниква при т.нар. диафрагмален инфаркт, при който болките се появяват в епигастралната област, като наред с това възниква и метеоризъм. Всичко това насочва специалистите към патологии, свързани със стомашно-чревния тракт.
3. Аритмична. При нея е възможна умерена болка, а може и въобще да няма такава. След изследване се установява нарушение на сърдечния ритъм и лекарите обикновено поставят диагнозата аритмия.
4. Церебрална. Симптоматиката напомня проявите на преходно мозъчно кръвообращение. Могат да се появят и двигателни нарушения, както и главозамайване.
Атипичните варианти на микроинфаркта се характеризират с наличие на болки на нетипични места, като например дясната ръка и десния крак, областта на гърба също.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете.
Причините за възникване на микроинфаркта съвпадат с тези, провокиращи същинския инфаркт.
Най-характерните, позволяващи да се разпознае болестта, са: увеличаване нивото на холестерола; промяна в някои места на стените на кръвоносните съдове; увеличаване агрегацията на тромбоцити; физически и емоционални претоварвания; тютюнопушене; спазми на коронарните съдове, провокирани по различни причини.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете. Жените, особено в по-млада възраст, са защитени от половите си хормони, но за съжаление, навлизайки в менопаузата, тази защита отпада.
Може и да не ви се вярва, но според много кардиолози преяждането може би е най-опасният рисков фактор, способен да провокира микроинфаркт.
Пушените и консервираните храни, както и солените ястия, затрудняват сърдечната дейност. Не злоупотребявайте и с животинските мазнини. За вас най-полезни са зеленчуците и задушената риба, но и тях трябва да употребявате умерено, за да не допуснете преяждане, защото това натоварва миокарда.
Симптомите за мъжете и жените може да се различават. Мъжете страдат по-често, освен това при тях в повечето случаи болестта протича с усложнения.
Но при жените няма ясни симптоми или ако се появят, се приемат за болести на стомашно-чревния тракт, затова при тях диагнозата се поставя много рядко, а това неминуемо влияе на прогнозата.
Не пренебрегвайте неблагоприятните симптоми, особено през първите дни, дори и часове. Именно тогава могат да се случат необратими последствия.
Ето в какво се изразява първата помощ:
1. Заемете хоризонтално положение и си осигурете достъп до свеж въздух (не се притеснявайте да поискате помощ от близките у дома или от други хора, ако се случи на улицата).
2. Сдъвчете таблетка аспирин и сложете под езика си нитроглицерин, но преди това измерете кръвното си налягане: запомнете: при ниско кръвно налягане никакъв нитроглицерин! Ако нямате под ръка апарат за измерване на кръвното, сложете под езика си не повече от 1 таблетка.
3. Позвънете на “Бърза помощ” и обяснете подробно състоянието си.
Ако се сблъскате с това състояние, докато сте съвсем сам, не се паникьосвайте. Направете следното:
1. Вдишайте дълбоко, за да проникне кислород във всички клетки и тъкани.
2. Започнете да кашляте колкото може по-силно, сякаш се опитвате да изплюете храчка. Това може да спаси живота ви. Опитайте да изпреварите всеки напън за кашлица с дълбоко вдишване. Изкашляйте се на издишване, така се нормализира кръвотокът. Повтаряйте през 2 секунди дълбоко вдишване и кашляне на издишване, без да спирате.
Правете това, докато дойде “Бърза помощ”. Специалистите препоръчват тази техника като най-добра в днешно време. Освен това, се постарайте да имате в аптечката си нитроглицерин, най-добре във вид на спрей. Той действа по-бързо. Запасете се и с аспирин, който в случай на непредвидени обстоятелства трябва да сдъвчете.
Микроинфарктът се лекува на същия принцип, както и инфарктът. Специалистът е този, който ще ви определи схемата на лечение. Обикновено препоръчват антикоагуланти за хората, които вече са преживели подобно състояние. Може да ви изпишат статини, антиаритмични лекарствени средства, хипотензивни препарати и допълнителни лекарства, в зависимост от симптомите.
Препоръки за възстановителния период:
1. Спазвайте режим на сън и почивка, като ги редувате с периоди на отпускане с посилни за вас физически упражнения. Не допускайте преумора, не носете тежки предмети.
Първите леки упражнения можете да започнете няколко дни след изписването от болницата. Полезни са кратките разходки, ходете пеша на свеж въздух в сутрешните и вечерни часове.
2. Избягвайте стреса. През възстановителния период са ви нужни положителни емоции, но без да прекалявате, защото понякога и те могат да навредят на сърцето.
3. Хранете се правилно, балансирано, без пушено, мазно и солено. Използвайте неутрални продукти, особено полезни за миокарда са сушените плодове.
Микроинфарктът в повечето случаи е заради небалансиран начин на живот и редовен стрес.
Често хора над 55 години получават микроинфаркт, затова е добре да ограничат употребата на мазна храна, да се откажат от алкохола и цигарите, за да избегнат неблагоприятните последствия. И не на последно място, никакво самолечение, просто спазвайте препоръките на специалистите.
Яна Бояджиева
-
БЛОГ4 months ago
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ТЕХНОЛОГИИ4 months ago
Изкуственият интелект може да заличи човечеството по-бързо от очакваното
-
EXPRESS TV4 months ago
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!
-
ЗАКОН4 months ago
Поредния фарс на корумпираната прокуратура, диктува показанията на “свидетелите” направо в съда